Օլանդը խոստացել է հանդես գալ հակառուսական պատժամիջոցների չեղարկման օգտին
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը խոստացել է կողմ հանդես գալ հակառուսական պատժամիջոցների չեղարկմանը, եթե Ուկրաինայում խաղաղ գործընթացը շարունակվի։ Այս մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը։
«Վերջին մի քանի շաբաթներին առաջընթաց է նկատվել խաղաղ կարգավորման գործընթացում։ Կողմերը գրեթե լիարժեք պահպանել են կրակի դադարեցման ռեժիմը»,- հայտարարել է նա։
Պետության ղեկավարը նշել է, որ ցանկանում է կազմակերպել «նորմանդական քառյակի» առաջնորդների հանդիպումը Փարիզում մինչ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 70-րդ նստաշրջանի մեկնարկը, որը կբացվի Նյու Յորքում սեպտեմբերի 15-ին։

Олланд пообещал выступить за отмену антироссийских санкций
Президент Франции Франсуа Олланд пообещал выступить за отмену антироссийских санкций в случае, если мирный процесс на Украине продолжится. Об этом сообщает lenta.ru со ссылкой на Reuters.
"В последние несколько недель наметился прогресс в процессе мирного урегулирования. Стороны практически полностью соблюдали режим прекращения огня", — заявил он.
Глава государства также отметил, что хочет организовать встречу лидеров "нормандской четверки"  в Париже до начала 70-й Генеральной ассамблеи ООН, которая откроется в Нью-Йорке 15 сентября.