Թուրքական կառավարությունը ոտնահարում է մարդու հիմնարար իրավունքները. Էրթուղրուլ Քյուրքչու (ԲԱՑԱՌԻԿ)
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ներկայացնում է բացառիկ հարցազրույց Թուրքիայի Ժողովրդա- դեմոկրատական կուսակցության պատվավոր նախագահ և արևմտյան Իզմիր նահանգի պատգամավոր Էրթուղրուլ Քյուրքչուի հետ:
-         Պարո՛ն Քյուրքչու, ինչպե՞ս կբնութագրեք Թուրքիայում տիրող քաղաքական իրավիճակը: Ի՞նչ քաղաքականություն է Արդարություն և զարգացում կուսակցությունն իրականացնում մյուս քաղաքական կուսակցությունների նկատմամբ:
-         Մենք կարող ենք վստահորեն ասել, որ Թուրքիան այժմ քաղաքական ճգնաժամ է ապրում: Իրավիճակը բնութագրվում է հենց նախագահի կողմից. նա փորձում է փոխել ռեժիմը` չնայած Սահմանադրությամբ նախատեսվող սահմանափակումներին: Այդ նպատակով նախագահ Էրդողանը բացառեց հունիսի 7-ի ընտրությունների արդյունքներն ընդունելը և կոչ արեց արտահերթ ընտրություններ անցկացնել նոյեմբերի 1-ին: Եթե Էրդողանի ԱԶԿ-ն կարողանա հաղթահարել ներկա 41%-ը և իր աջակցությունը բարձրացնի մինչև 45%, ապա նա մեծամասնություն կունենա խորհրդարանում: Եթե ոչ, ապա ներկա իրավիճակը կշարունակվի: Սա ուժեղ հակամարտություն է առաջացնում Էրդողանի կուսակցության և մյուս կուսակցությունների միջև, հատկապես քուրդ ժողովրդի և թուրքական կառավարության միջև: Վտանգ կա, որ Թուրքիան կարող է ավելի խորը քաոսի մեջ ընկնել: Այսպիսով՝ մենք մեր հերթին ակնկալում ենք լավ արդյունքներ գրանցել ընտրություններում և կոչ ենք անում մյուս կուսակցություններին համախմբվել ժողովրդավարական սկզբունքների շուրջ: Սա շատ բարդ իրավիճակ է:  Միջազգային հանրությունը պետք է քննարկի Թուրքիայում ստեղծված իրավիճակը` Էրդողանին դրդելով հետևել ժողովրդավարական արժեքներին: Ներքին զարգացումները փակուղում են հայտնվել, և մենք մոտ ապագայում չենք տեսնում իրավիճակից ելքը:
-         Դուք անդրադարձաք նոյեմբերի 1-ի ընտրություններին: Կարո՞ղ ենք Ձեր ասածից եզրակացնել, որ Ձեր կուսակցությունը կկարողանա պահպանել իր տեղերը խորհրդարանում: Եվ, ընդհանուր առմամբ, ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից:
-         Իրականում մենք վստահ ենք, որ կպահպանենք նրանց աջակցությունը, ովքեր քվեարկեցին մեր օգտին և անգամ կավելացնենք մեր ձայները̦ քանի որ հունիսի 7-ի ընտրությունների խնդրահարույց հարցը նույնն է, և ԺԴԿ-ն միակ ուժն է, որը կարող է կասեցնել նախագահական համակարգ մտցնելու Էրդողանի փորձերը: Հետևաբար, մարդիկ կշարունակեն քվեարկել ժողովրդավարության համար, և քուրդ ժողովուրդն, իհարկե, ավելի մեծ թվով կքվեարկի ԺԴԿ-ի օգտին: Այսպիսով՝ մենք կպահպանենք մեր տեղերը և անգամ կավելացնենք դրանք: Այնուամենայնիվ, Թայիփ Էրդողանը զինված հարձակումներ է սկսել քրդական հաջողությունների դեմ, և բազմաթիվ քրդական քաղաքներում PKK-ի զինյալների դեմ պայքարի պատրվակի ներքո մարդիկ ճնշման տակ են: Մենք տեսնում ենք, որ իրական հակամարտությունը այս քաղաքների բնիկ ժողովրդի և թուրքական անվտանգության ուժերի միջև է, ովքեր ցանկանում են իրենց վերահսկողությունը հաստատել տեղական ինքնակառավարման մարմինների վրա, որոնք հիմա ղեկավարվում են քուրդ բնակչության կողմից ընտրված քաղաքապետերի կողմից: Ուստի նոյեմբերի 1-ի ընտրությունները կախված են հարավ-արևելքում Թայիփ Էրդողանի զինված հարձակումներին քուրդ բնակչության դիմադրությունից: Մենք կարծում ենք, որ նոյեմբերի 1-ի ընտրությունները լինելու են հունիսի 7-ի ընտրությունների կրկնությունը, անգամ ավելի մեծ մասշտաբներով:
-         Հաշվի առնելով Թուրքիայում քրդերի դեմ ԱԶԿ-ի սկսած արշավը` ի՞նչ դժվարությունների է այժմ բախվում Ձեր կուսակցությունը:
-         Մեր գլխավոր դժվարությունն այն է̦ որ չենք կարողանում դադարեցնել պատերազմը: Մեզ պետք է քուրդ զինյալների ըմբռնումը՝ ընտրությունների համար խաղաղ միջավայր ապահովելու համար: Մենք նաև շատ անհանգստացած ենք մեր բնակչության սպանություններով: Մեր կուսակցությունը միաժամանակ կառավարության և պատերազմական իրավիճակի ճնշման տակ է գտնվում: Սա իրականում շատ բարդ իրավիճակ է: Մենք ցանկանում ենք ելք գտնել PKK-ի կողմից առավել խաղաղ քաղաքականության որդեգրման միջոցով: Թուրքական կառավարությունը ևս ոտնահարում է մարդու հիմնարար իրավունքները: Սա այն գլխավոր դժվարությունն է̦ որին մենք բախվում ենք: Սակայն մեր հանդեպ հասարակական աջակցության որևէ նվազում չկա, և ընտրազանգվածին հասնելու դժվարություններ ևս չկան:

Депутат от курдов: "Турция может попасть в еще более глубокий хаос" (эксклюзив)
- Господин Кюркчу, как бы Вы описали политическую ситуацию в Турции? Какую политику ведет правящая "Партия справедливости и развития" (ПСР) в отношении других политических сил?
-         Могу с уверенностью сказать, что Турция сейчас переживает политический кризис. Ситуация описывается самим президентом: он пытается изменить режим, несмотря на ограничения, предусмотренные Конституцией. С этой целью президент Эрдоган отказался признать результаты выборов 7 июня и призвал провести внеочередные выборы 1 ноября. Если партии Эрдагана удастся преодолеть 41% и увеличить свою поддержку до 45%, то он будет иметь большинство в парламенте. Если этого не случится, то нынешняя ситуация  продолжится. Это - достаточно сильный конфликт между партией Эрдогана и другими партиями, и особенно между турецким правительством и курдами. Существует опасность, что Турция может попасть в еще более глубокий хаос. Мы в свою очередь ожидаем хороших результатов на выборах 1 ноября и призываем другие политические партии объединиться вокруг демократических принципов. Ситуация очень сложная. Международное сообщество должно принудить Эрдогана следовать демократическим ценностям. Внутренние преобразования вошли в Турции в тупик, и мы не видим никакого выхода из такой ситуации в ближайшем будущем.
-         Вы затронули тему предстоящих  1 ноября выборов. Можем ли мы сделать из Ваших слов вывод, что ваша партия сможет сохранить свои места в парламенте? И вообще, каковы Ваши ожидания от досрочных парламентских выборов?
-         На самом деле мы уверены, что сохраним поддержку тех, кто голосовал в нашу пользу и даже добавим к ним новые голоса. Ведь главный вопрос выборов 7 июня остался на повестке, и Народно-демократическая партия (НДП) является единственной силой, которая может остановить попытки Эрдогана установить в Турции президентскую систему. Таким образом, люди будут голосовать за демократию и, конечно, еще больше курдов отдадут голоса за НДП. Мы сохраним наши места и даже увеличим их. Однако Тайип Эрдоган начал воевать с успехами курдского народа, и во многих курдских городах - под предлогом борьбы с боевиками PKK - люди находятся под давлением. На самом деле это конфликт между коренными жителями этих городов и турецкими силами безопасности, которые желают установить свой контроль над органами местного самоуправления. Последними в настоящее время управляют мэры, избранные курдами. И можно сказать, что результаты выборов 1 ноября зависят от сопротивления курдского населения вооруженным нападениям Эрдогана на юго-востоке страны. Мы считаем, что выборы 1 ноября будут повторением выборов 7 июня.
-         Учитывая кампанию ПСР против курдов в Турции, с какими трудностями в настоящее время сталкивается ваша партия?
-         Наша главная проблема в том, что мы не можем остановить войну. Мы нуждаемся в понимании курдских боевиков, чтоб обеспечить спокойную атмосферу для проведения выборов. Мы также очень обеспокоены убийствами наших соотечественников. Наша партия одновременно находится под давлением властей и военной ситуации, это на самом деле очень сложно. Мы видим выход в том, чтобы политика PKK стала более миролюбивой. Власти Турции также нарушают фундаментальные права человека. Это главная проблема, с которой мы сталкиваемся. Тем не менее, никакого снижения общественной поддержки и никаких трудностей найти путь к электорату мы не ощущаем.