Ադրբեջանի իսլամիստները հավատարմության երդում են տվել ԻՊ-ին
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը հետևողականորեն ամրապնդում է իր դիրքերը Կովկասում: Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում ծայրահեղ իսլամիստական գաղափարների ակտիվացումը հարևան Ադրբեջանում հող ստեղծեց այս երկրում ԻՊ-ի հաստատման համար: Վաղուց արդեն հայտնի է̦ որ հարյուրավոր ադրբեջանցիներ ԻՊ-ի և այլ ահաբեկչական խմբավորումների շարքերում կռվում են Սիրիայում և Իրաքում:
Ադրբեջանցի լրագրողներից մեկի տվյալներով՝ Ադրբեջանում ավելի քան 40 հազար ծայրահեղականներ կան, որոնց մի մասը կռվում է ԻՊ-ի շարքերում: Նշվում է, որ վերջին շրջանում որոշ ծայրահեղական կրոնական ուղղությունների քարոզիչներ հասցրել են հաստատվել Ադրբեջանում: Վերլուծաբանները գրում են, որ Ադրբեջանն ԻՊ-ի համար դարձել է նոր անդամներ մատակարարող ամենահուսալի երկրներից մեկը: Վերջին 3 տարիների ընթացքում Սիրիայում սպանված ադրբեջանցիների թիվը գերազանցում է 200-ը:
Իսկ հիմա տարածաշրջանում ԻՊ-ի ներգրավվածությունը նոր մակարդակի վրա է դրվում: Ադրբեջանում գործող իսլամիստներն իրենց հավատարմությունն են հայտնել ԻՊ-ին: «Ողջունում ենք ԻՊ-ի մեր եղբայրներին: Մեր հաջողություններն ու պարտություններն ընդհանուր են: Հենց այդ պատճառով էլ ես` «Արրան Ալ-Իսլամիայի» շեյխ Մուհամեդ Ալ-Ազերիս, մեր ջեմաաթի բոլոր անդամների անունից հնազանդության երդում եմ տալիս խալիֆ Աբու Բաքր Ալ-Բաղդադիին` միանալով Ալլահի թշնամիների դեմ ջիհադին», - ասվում է խմբավորման ֆեյսբուքյան էջում տեղադրված հայտարարության մեջ:
Նշենք, որ պաշտոնապես Ադրբեջանի իշխանություններն ԻՊ-ն ահաբեկչական խմբավորում դեռևս չեն հայտարարել: Որոշ վերլուծաբաններ կարծում են, որ ԻՊ-ի ամրապնդումն Ադրբեջանում տեղի է ունենում իշխանությունների անմիջական թողտվության պայմաններում` նշելով, որ Ալիևի վարչակազմի կարծիքով «Սիրիայում զգալի ռազմական փորձ հավաքած զինյալները դեռ պետք են լինելու Արցախի դեմ կռվելու համար»:
Հիշեցնենք, որ հունիսին «Իմարաթ Կովկաս» խմբավորումը ևս հավատարմության երդում տվեց ԻՊ-ին: Սա նշանակում է, որ «Իսլամական պետությունը» հետևողականորեն իրականացնում է Կովկասում ամրապնդվելու իր ծրագրերը, որոնք ուղղակիորեն սպառնում են տարածաշրջանի երկրների անվտանգությանն ու կայունությանը:

Исламисты Азербайджана дали клятву верности ИГ
Террористическая организация "Исламское государство" последовательно укрепляет свои позиции на Кавказе. В течение последних нескольких лет активизация экстремистских идей в соседнем Азербайджане создала почву для развертывания деятельности ИГ в этой стране. Давно уже известно, что тысячи азербайджанцев воюют в Сирии и Ираке на стороне ИГ и других террористических организаций.
Один из авторов азербайджанского сайта Haqqin.az пишет, что в Азербайджане насчитывается уже 40 тысяч ваххабитов, сотни из которых воюют в Сирии. В целом Азербайджан превратился в перевалочный пункт распространения ваххабизма и других радикальных течений. Азербайджан давно уже стал для ИГ самым надежным поставщиком новобранцев. За последние три года только в Сирии были убиты как минимум 200 боевиков-азербайджанцев.
А сейчас распространение деятельности ИГ в нашем регионе переходит на новый уровень. Действующие в Азербайджане исламисты дали клятву верности Исламскому государству: "Приветствуем наших братьев из Исламского Государства. Радости и несчастья, победы и поражения у нас общие. И по этой причине я, эмир "Арран аль-Исламийя" Абу Мухаммад аль-Азери, от лица всех муджахидов нашего джамаата, приношу присягу повелителю правоверных, халифу Абу Бакру аль-Багдади аль-Курайши, на послушание и на поминовение, присягая на джихад с врагами Аллаха", - говорится в заявлении, размещенном на странице организации в Facebook.
Азербайджанские власти на официальном уровне не признали "Исламское государство" террористической организацией. Некоторые аналитики считают, что укрепление ИГ в Азербайджане происходит в условиях попустительства властей. Они полагают, что, по мнению режима Алиева, "боевики, которые наберутся хорошего военного опыта в Сирии, могут еще понадобиться для борьбы в Карабахе".
Отметим, что в июне террористическая организация "Имарат Кавказ" также присоединилась к ИГ. Это означает, что ИГ реализует свои планы по своему укреплению на Кавказе. А это - непосредственная угроза для всех стран региона, в том числе и Армении.