Սալվադոր Դալիի երկու գլուխգործոցները՝ մեր մայրաքաղաքում
Հանրահայտ նկարիչ Սալվադոր Դալիի աշխատանքներից երկուսը շուտով կցուցադրվեն Երևանում՝ «Մոդեռնից-պոստմոդեռն» խորագրով ցուցահանդեսի շրջանակներում, որը կմեկնարկի սեպտեմբերի 11–ին Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում, - հայտնում է Sputnik News-ը:
Ցուցահանդեսին ներկայացված են նաեւ հայ հայտնի հեղինակների աշխատանքներ, որոնց շարքում են Երվանդ Քոչարը, Մինաս Ավետիսյանը, ժամանակակիցներից՝ Արա Ալեքյանը, Համլետ Հովսեփյանը, Խաչատուր Մարտիրոսյանը, Աշոտ Հարությունյանը, Ներսես Մելիքյանը, Նարեկ Ավետիսյանը, Գարիկ Կարապետյանը, Արման Համբարձումյանը, Հարություն Զուլումյանը, Նարինե Զոլյանը։
Ցուցահանդեսը կազմակերպել է «Բարձր արվեստ» կերպարվեստի կենտրոնը` ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ, այն կտևի մինչև հոկտեմբերի 24–ը։

Two Works by Salvador Dali will be Exhibited in Yerevan
Two works by world famous artist Salvador Dali will be exhibited under the title "From modern to postmodern," which opens on Friday at Komitas Museum-Institute in Yerevan, RIA Novosti reports referring to the press service of the "High Art" Center for Fine Arts.
Visitors to the exhibition will also see works of Armenian artists such as Minas Avetisyan, Yervand Kochar, Levon Tutunjyan. In addition, the works of contemporary artists - Ara Alekyan, Hamlet Hovsepyan, Khachatur Martirosyan, Ashot Harutyunyan, Nerses Melikyan and others will be presented.
The exposition will be issued in eight themes: "Start", "Real", "Our Land", "City", "Unlearned Lessons," "Adam from Paradise", "Eve" and "Chair of Minas".
The exhibition, organized by "High Art"  Centre for Fine Arts with the support of the Ministry of Culture of Armenia, will last until October 24.