«Իսլամական պետությունը» քիմիական զենք է արտադրում. ԶԼՄ-ներ
ԱՄՆ իշխանությունները «Իսլամական պետություն» ծայրահեղական խմբավորման գրոհայիններին կասկածում են Սիրիայի և Իրաքի տարածքում քիմիական զենքի ստեղծման և կիրառման մեջ։
Հետախուզությունը գրանցել է իպրիտի (մանանեխի գազ) կիրառման առնվազն 4 դեպք սիրիա-իրաքյան սահմանի երկու կողմերում։ Այս մասին BBC-ին հայտնել է ամերիկացի պետծառայողը, ով ցանկացել է անհայտ մնալ։
Իպրիտը կիրառվում է փոշու տեսքով, որն ավելացվում է պայթուցիկ նյութի մեջ։ Ամերիկյան իշխանությունները չեն բացառում, որ գրոհայինները կարող են զբաղվել արգելված քիմիական նյութերի կիրառմամբ։

СМИ: "Исламское государство" производит химическое оружие
Власти США подозревают боевиков экстремистской группировки "Исламское государство" в создании и использовании химического оружия на территориях Сирии и Ирака.
Американская разведка зафиксировала по меньшей мере четыре случая использования иприта (горчичного газа) по обеим сторонам сирийско-иракской границы, заявил BBC американский госслужащий, пожелавший остаться неназванным.
Иприт используется в форме порошка, который добавляется во взрывчатые вещества. Aмериканские власти не исключают, что боевики могут сами заниматься изготовлением запрещенных химических веществ.