Դավիթ Բաբայան. Ուոլտերը կարող է ԼՂՀ ժամանել միայն որպես զբոսաշրջիկ
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովն այսօր՝ սեպտեմբերի 15-ին, ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքականության և ժողովրդավարության հարցերով հանձնաժողովի զեկուցող Ռոբերտ Ուոլտերին, ով Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ «Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի օկուպացված այլ տարածքներում բռնության էսկալացիան» վերնագրով զեկույց է պատրաստում:
ԵԽԽՎ տարածած հայտարարության համաձայն՝ Ուոլտերը սեպտեմբերի 15-16-ը կժամանի ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող կողմը՝ փաստերին ծանոթանալու նպատակով: Հաղորդագրությունում նաև նշվում է, որ սահմանի հակառակ կողմ՝ այսինքն՝ Արցախ, զեկուցողի այցը նախատեսված է մոտ ապագայում:
Սակայն «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հետ զրույցում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահի մամլո խոսնակ Դավիթ Բաբայանը չհաստատեց այս հաղորդագրությունը: «Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ պատրաստ ենք համագործակցելու բոլոր նրանց հետ, ով ցանկանում է հասկանալ Ղարաբաղյան հակամարտության էությունը և նպաստել դրա կարգավորմանը: Բայց երբ ինչ-որ մեկն, առավել ևս քաղաքական գործիչ, զեկույց է պատրաստում նման կարևոր կազմակերպությունների համար, ունենալով բացահայտ միակողմանի, ոչ օբյեկտիվ, հակահայկական մոտեցումներ, ապա կարող է այցելել Արցախ միայն որպես զբոսաշրջիկ: Զեկույցի թեմայով ոչ մի շփում կամ ընդունելություն չի կարող լինել», - նշել է Բաբայանը:
Նշենք, որ այս զեկույցը ԵԽԽվ-ի քաղաքական և ժողովրավարության հարցերի հանձնաժողովում ծրագրվում էր ներկայացնել սեպտեմբերի 1-ի նիստի ժամանակ, սակայն, ինչպես իր ելույթում հայտարարել է Ուոլտերը, «հայկական կողմը խանգարում է զեկույցի պատրաստմանը, ինչի հետևանքով էլ սեպտեմբերի մեկին զեկույցի ներկայացումն անհնար է դարձել»:
Հայաստանի Հանրապետությունը և ԼՂՀ-ն հրաժարվում են Ուոլտերի հետ համագործակցել, քանի որ զեկույցի անվանումը վերջիններիս համար անընդունելի է: Երևանում և Ստեփանակերտում բազմիցս հայտարարել են, որ ԵԽԽՎ զեկուցողի հետ պատրաստ են համագործակցել, եթե  վերջինս փոխի զեկույցի անվանումը և ոճը, քանի որ անհնար է գրել «Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի օկուպացված այլ տարածքներում բռնության էսկալացիայի» մասին՝ երբեք չլինելով ԼՂՀ-ում:
«Մենք վստահ ենք, որ այս զեկույցից խավիարի հոտ է գալիս, ընդ որում՝ բավականին վատ որակի»,- նշել է Բաբայանը՝ հավելելով, որ իրենք բազմիցս խնդրել են Ուոլտերին վերանայել տվյալ փաստաթղթի վերնագիրը և ոճը, որը պետք է լինի օբյեկտիվ:

Мнение из Карабаха: "Уолтер может зажечь свечу в Гандзасаре и покаяться"
Министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров сегодня принял докладчика комитета Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) по делам политики и демократии Роберта Уолтера, который готовит доклад под названием "Эскалация насилия в Нагорном Карабахе и других оккупированных территориях Азербайджана", сообщает day.az. Согласно сообщению, размещенному на сайте ПАСЕ, Уолтер побывает на азербайджано-карабахской границе со стороны, контролируемой Азербайджаном, 15-16 сентября - с целью выяснения фактов. В сообщении отмечается, что визит на противоположную сторону границы предусмотрен в ближайшем будущем.
Однако в беседе с ИАА "Армедиа" пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян такую информацию  не подтвердил. "Мы много раз заявляли, что готовы сотрудничать со всеми, кто хочет понять суть карабахского конфликта, быть полезным для ее разрешения. Но если кто-либо, тем более политик, который готовит доклад для таких важных организаций как ПАСЕ, имеет явно необъективный, односторонний, антиармянский, проазербайджанский подход, может посещать Карабах только в качестве туриста: он может зажечь свечу в Гандзасаре и покаяться за то, что делает. Никаких контактов, никаких приемов на тему доклада не будет", - подчеркнул Бабаян.
Отметим, что презентация доклада планировалась на заседании комитета ПАСЕ по делам политики и демократии  первого сентября, однако, как заявил Уолтер в своем выступлении, армянская сторона "мешает подготовке доклада", и якобы по этой причине презентация доклада на заседании первого сентября стала невозможной.
Напомним: официальные Армения и Нагорно-Карабахская Республика отказываются от сотрудничества с Уолтером, так как считают одно только название его доклада абсолютно неприемлемым. В Ереване и Степанакерте неоднократно заявляли о том, что готовы сотрудничать с докладчиком, если он поменяет название и стиль доклада, так как невозможно писать об "эскалации насилия в Нагорном Карабахе и других оккупированных территориях Азербайджана", ранее ни разу не побывав в Карабахе.
"Мы уверены, что этот доклад пахнет икрой, притом очень плохого качества", - сказал Д. Бабаян, добавив при этом, что армянская и карабахская стороны несколько раз просили докладчика поменять подобный необъективный заголовок.