Դավիթ Բաբայան. Ուոլտերը կարող է ԼՂՀ ժամանել միայն որպես զբոսաշրջիկ
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովն այսօր՝ սեպտեմբերի 15-ին, ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքականության և ժողովրդավարության հարցերով հանձնաժողովի զեկուցող Ռոբերտ Ուոլտերին, ով Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ «Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի օկուպացված այլ տարածքներում բռնության էսկալացիան» վերնագրով զեկույց է պատրաստում:
ԵԽԽՎ տարածած հայտարարության համաձայն՝ Ուոլտերը սեպտեմբերի 15-16-ը կժամանի ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող կողմը՝ փաստերին ծանոթանալու նպատակով: Հաղորդագրությունում նաև նշվում է, որ սահմանի հակառակ կողմ՝ այսինքն՝ Արցախ, զեկուցողի այցը նախատեսված է մոտ ապագայում:
Սակայն «Արմեդիա» ՏՎԳ-ի հետ զրույցում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահի մամլո խոսնակ Դավիթ Բաբայանը չհաստատեց այս հաղորդագրությունը: «Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ պատրաստ ենք համագործակցելու բոլոր նրանց հետ, ով ցանկանում է հասկանալ Ղարաբաղյան հակամարտության էությունը և նպաստել դրա կարգավորմանը: Բայց երբ ինչ-որ մեկն, առավել ևս քաղաքական գործիչ, զեկույց է պատրաստում նման կարևոր կազմակերպությունների համար, ունենալով բացահայտ միակողմանի, ոչ օբյեկտիվ, հակահայկական մոտեցումներ, ապա կարող է այցելել Արցախ միայն որպես զբոսաշրջիկ: Զեկույցի թեմայով ոչ մի շփում կամ ընդունելություն չի կարող լինել», - նշել է Բաբայանը:
Նշենք, որ այս զեկույցը ԵԽԽվ-ի քաղաքական և ժողովրավարության հարցերի հանձնաժողովում ծրագրվում էր ներկայացնել սեպտեմբերի 1-ի նիստի ժամանակ, սակայն, ինչպես իր ելույթում հայտարարել է Ուոլտերը, «հայկական կողմը խանգարում է զեկույցի պատրաստմանը, ինչի հետևանքով էլ սեպտեմբերի մեկին զեկույցի ներկայացումն անհնար է դարձել»:
Հայաստանի Հանրապետությունը և ԼՂՀ-ն հրաժարվում են Ուոլտերի հետ համագործակցել, քանի որ զեկույցի անվանումը վերջիններիս համար անընդունելի է: Երևանում և Ստեփանակերտում բազմիցս հայտարարել են, որ ԵԽԽՎ զեկուցողի հետ պատրաստ են համագործակցել, եթե  վերջինս փոխի զեկույցի անվանումը և ոճը, քանի որ անհնար է գրել «Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի օկուպացված այլ տարածքներում բռնության էսկալացիայի» մասին՝ երբեք չլինելով ԼՂՀ-ում:
«Մենք վստահ ենք, որ այս զեկույցից խավիարի հոտ է գալիս, ընդ որում՝ բավականին վատ որակի»,- նշել է Բաբայանը՝ հավելելով, որ իրենք բազմիցս խնդրել են Ուոլտերին վերանայել տվյալ փաստաթղթի վերնագիրը և ոճը, որը պետք է լինի օբյեկտիվ:

Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov has today received the Rapporteur of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) for politics and democracy Robert Walter, who is preparing a report entitled "The escalation of violence in Nagorno-Karabakh and other occupied territories of Azerbaijan". According to the report posted on the website of the PACE, Walter will visit Azerbaijan-Artsakh border on the side controlled by Azerbaijan, on September 15-16 in order to clarify some facts. The report notes that the visit to the opposite side of the border is planned in the near future.
However, in an interview with "Armedia" IAA, the Press Secretary of the NKR President David Babayan, did not confirm this information. "We have repeatedly stated that they are ready to cooperate with all who want to understand the essence of the Karabakh conflict and be helpful for resolving it. But if someone, especially a politician who is preparing a report for such important organizations as the PACE is clearly biased, one-sided, anti-Armenian, having pro-Azerbaijani approaches, he may visit Karabakh only as a tourist, lighting a candle in Gandzasar and repenting for what he does," Babayan said.
Note that the presentation of the report of the PACE session was scheduled for the first of September, however, as Walter said in his speech, the Armenian side "prevented the report" and for this reason, the presentation of the report on September 1st became impossible.
Let’s recall that the official Armenia and Nagorno-Karabakh Republic refuse to cooperate with Walter, as they consider the name alone of the report to be absolutely unacceptable. In Yerevan and Stepanakert they have repeatedly stated that they are ready to cooperate with the rapporteur, if he changes the name and the style of the report, since it is impossible to write about the "The escalation of violence in Nagorno-Karabakh and other occupied territories of Azerbaijan", previously never having visited Artsakh.
"We are confident that this report smells like caviar, moreover, caviar of a very bad quality," Babayan said, adding that the Armenian and Artsakh sides requested the rapporteur to change such a biased headline several times.