Հրաժարվելով եվրոպական կառույցների հետ համագործակցությունից` Ալիևը փորձում է «պաշտպանել» իր իշխանությունը
Ադրբեջանի խորհրդարանը երեկ ԵՄ Արևելյան գործընկերության խորհրդարանական ձևաչափի` «Եվրանեսթի» աշխատանքներին մասնակցությունը դադարեցնելու որոշում է կայացրել: Որոշումն անսպասելի չէր: Երկուշաբթի ադրբեջանական մեջլիսում տեղի ունեցած լսումների ժամանակ, որոնք կազմակերպվել էին Եվրախորհրդարանի` սեպտեմբերի 10-ին ընդունած բանաձևի կապակցությամբ, հնչել են նույնիսկ եվրոպական կառույցներում երկրի անդամակցությունը լիովին դադարեցնելու կոչեր:
Պաշտոնական Բաքվի, իսկ ավելի կոնկրետ՝ Ալիևի և նրա կողմնակիցների վրդովմունքը լիովին հասկանալի է. հիրավի, ԵՄ խորհրդարանի կողմից ընդունված փաստաթուղթը, կարելի է ասել, աննախադեպ է, քանի որ անվանապես հասցեագրված մեղադրանքի բացահայտ ակնարկ է պարունակում: Փաստաթուղթը, որին կողմ է քվեարկել 365 ԵՄ խորհրդարանական, ԵՄ գործադիր մարմիններին կոչ է անում «նախագահ Ալիևին և նրա ընտանիքի անդամներին վերագրվող, հետաքննող լրագրող Հադիջա Իսմայիլովայի կողմից բացահայտված կոռուպցիոն փաստերի մանրակրկիտ հետաքննություն իրականացնել»: Այս կետն ինքնին չափազանց խոսուն է. եթե այն համադրենք Ադրբեջանում քաղհասարակության ներկայացուցիչների վիճակի սուր քննադատություն պարունակող դրույթների հետ, ապա ստացվում է, որ եվրոպացի գործիչները սրանով արձանագրում են, թե այլևս չեն պատրաստվում հանդուրժել Ալիևի սանձարձակ կեցվածքը:
Ավելին՝ փաստաթուղթը կոնկրետ պատժամիջոցների կոչ է անում: Բանաձևով պատգամավորները «ԵՄ Խորհրդին հորդորում են հրաժարվել ԱլԳ գործընկերների նկատմամբ երկակի չափորոշիչներ կիրառելուց, և այս իմաստով թիրախավորված պատժամիջոցներ և մուտքի արտոնագրերի արգելք սահմանել բոլոր այն քաղաքական գործիչների, պաշտոնյաների և դատավորների նկատմամբ, ովքեր ներգրավված են քաղաքական հետապնդումներում»: Միաժամանակ Խորհրդարանը Եվրահանձնաժողովին հորդորում է ժամանակավորապես կասեցնել Եվրոպական հարևանության գործիքի շրջանակներում Ադրբեջանին տրվող բոլոր ֆինանսական միջոցները` բացառությամբ մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, մարդկանց միջև շփումների ակտիվացմանն ուղղված ծրագրերից: Փաստաթղթում խորհրդարանականները կասկածի տակ են դնում նաև Ադրբեջանի հետ էներգետիկ համագործակցության նպատակահարմարությունն ու Ռազմավարական համագործակցության համաձայնագրի ստորագրումը:
Բանաձևն ակնհայտ է դարձնում նաև, որ եվրոպացի գործիչների շրջանում կա այն հստակ գիտակցումը, որ ալիևյան կլանի սանձարձակությունը երկրի ներսում բռնաճնշումների հանգեցնելուց բացի, իր արտահայտությունն է գտնում նաև ՀՀ և ԼՂՀ հետ Ադրբեջանի սահմաններին տիրող իրավիճակում: Փաստաթղթի 23-րդ կետով պատգամավորները վերահաստատում են «Ադրբեջան ԵՄ պատվիրակություն ուղարկելու անհրաժեշտությունը` ընդգծելով հնարավորինս արագ այն ուղարկելու անհրաժեշտությունը` Ադրբեջանի իշխանությունների հետ մարդու իրավունքներին և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն առնչվող հրատապ խնդիրները քննարկելու նպատակով»: Մեկ անգամ չէ« որ նշվել է, թե Ալիևի վարած բռնի քաղաքականությունը սեփական ժողովրդի նկատմամբ ուղղակիորեն անդրադառնում է հայկական երկու պետությունների հետ Ադրբեջանի սահմանների իրավիճակի վրա, քանի որ Ալիևը սեփական ժողովրդի ուշադրությունը ղարաբաղյան հակամարտությունով շեղելու, կոնֆլիկտի առկայությամբ ադրբեջանցիներին ահաբեկելու, ինչպես և երկրի ներսում աճող ագրեսիայի ալիքը դեպի հայկական պետություններ ուղղելու մարտավարություն է իրականացնում: Եվ Եվրախորհրդարանի ընդունած բանաձևից հստակ է դառնում, որ այս գործելաոճը որևէ կերպ չի խրախուսվում քաղաքակիրթ աշխարհի կողմից: Փաստաթղթում խորհրդարանականները բառացիորեն նշում են. «Ադրբեջանի իշխանություններին հիշեցնում ենք, որ բնակչության բարօրությունը, ինչը ներառում է իրավունքների և ազատությունների նկատմամբ հարգանքըտնտեսական կայուն աճի էական բաղադրիչ է»:
Հասկանալի է` երբ իրերը նման բացահայտ կերպով անվանվում են իրենց անուններով, Ալիևը չի կարող անհանգստություն չզգալ սեփական իշխանության համար: Նույնիսկ անկախ այն հանգամանքից, թե Բանաձևում տեղ գտած հանձնարարականների որ մասին կհետևի ԵՄ հանձնաժողովը, փաստաթուղթը մի կողմից սթափեցնող ազդակ էր Ադրբեջանի իշխանությունների համար, մյուս կողմից՝ ազդակ` ուղղված ադրբեջանցիներին առ այն, որ իրենք միայնակ չեն սեփական իրավունքների համար պայքարում: Սա, իր հերթին, չի կարող տագնապ չառաջացնել Ալիևի մոտ, ում երկիրը բավականին մոտ է գտնվում հեղափոխական ալիքներով համակված տարածաշրջաններին: Արդյունքում Ալիևն ընտրում է Եվրոպայի հետ կապերը խզելու, փակվելու քաղաքականությունը, ինչը նրան մի քայլով ևս մոտեցնում է արևելյան բռնապետների շարքին:
Մեր հարևան երկրում և նրա հետ տեղի ունեցող այս զարգացումները չեն կարող իրենց անդրադարձը չունենալ մեզ վրա: Բնականաբար, այս ամենն առնչվում է նաև ղարաբաղյան կարգավորմանը: Նախ կարևոր է արձանագրել, որ միջազգային հանրության շրջանում կա հստակ պատկերացում, թե ով է տարածաշրջանում ապակայունացնող տարր, և ում ջանքերով է հակամարտությունը շարունակում մնալ չկարգավորված, իսկ վերջին շրջանում նույնիսկ գտնվում է թեժ փուլում: Մյուս կողմից՝ միջազգային հանրության համար ակնհայտ է նաև, որ անկախությունից ի վեր չափազանց տարբեր ուղիներով են ընթացել Ադրբեջանի ու Արցախի զարգացման գործընթացները, թե՛ պետական ու ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացվածության, թե՛ հասարակության սեփական իրավունքներն ու ազատությունները գիտակցելու, պաշտպանելու տեսանկյունից հասունության առումով: Այս ընկալումն իր հերթին չի կարող չանդրադառնալ ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ արևմտյան կամ առնվազն եվրոպական կողմի մոտեցումների փոփոխման վրա: Այս ամենը, բնականաբար, հնարավորություններ է ստեղծում հայկական երկու պետությունների համար այժմ առավել քան երբևէ արդյունավետ կերպով կոնֆլիկտի կարգավորման համատեքստում սեփական մոտեցումներն ու դրանց հիմքերը եվրոպական կողմին ներկայացնելու առումով:

Отказываясь от сотрудничества с европейскими структурами, Алиев пытается "защитить" свою власть
Решение азербайджанского парламента о прекращении участия в работах "Евронест" – парламентского формата "Восточного партнерства" ЕС - не стало неожиданным. Во время слушаний в Милли Меджлисе Азербайджана, которые были организованы в связи с принятой 10-го сентября резолюцией Европарламента, звучали даже призывы о полном прекращении членства страны в европейских структурах.
Досада официального Баку, а конкретнее Алиева и его сторонников, вполне понятна. На самом деле документ, принятый Европарламентом, можно сказать, является беспрецедентным, поскольку содержит адресные, поименные обвинения. Документ, за который проголосовали 365 европейских депутатов, призывает исполнительные органы ЕС "осуществить скрупулезное расследование очевидных коррупционных фактов, раскрытых журналисткой Хадиджой Исмаиловой, приписываемых президенту Алиеву и членам его семьи". Этот пункт сам по себе чрезвычайно красноречив. Если сопоставить его с положениями, содержащими острую критику ситуации с представителями гражданского общества Азербайджана, то получается, что европейские чиновники фиксируют, что больше не желают терпеть необузданное поведение Алиева.
Более того, документ призывает к конкретным санкциям. Своей резолюцией депутаты "призывают ЕС отказаться от применения двойных стандартов по отношению к партнерам по "Восточному партнерству", и в этом смысле установить адресные санкции и запрет на въезд для всех тех политических деятелей, чиновников и судей, которые ответственны за процессы политических преследований". Одновременно Европарламент призывает Еврокомиссию временно приостановить выделяемые Азербайджану все финансовые средства в рамках инструментов "Европейского соседства" - за исключением программ, нацеленных на защиту прав человека, на активизацию контактов между людьми. В документе парламентарии также ставят под сомнение целесообразность сотрудничества в области энергетики и подписание соглашения о Стратегическом сотрудничестве.
Резолюция делает очевидным и другое: среди европейских деятелей появилось осознание того, что необузданное поведение алиевского клана - кроме того что приводит к подавлению свобод внутри страны - находит также отражение в накале ситуации на границах Азербайджана с РА и НКР. 23-м пунктом документа депутаты подверждают "необходимость скорейшей отправки делегации ЕС в Азербайджан, подчеркивая ее необходимость" с целью обсуждения с властями Азербайджана неотложных задач, связанных с правами человека и карабахским конфликтом". Неоднократно было отмечено, что грубая, силовая политика Алиева против собственного народа непосредственно отражается на ситуации на границе Азербайджана с двумя армянскими государствами, поскольку Алиев осуществляет тактику отвлечения внимания собственного народа карабахским конфликтом, терроризирует азербайджанцев наличием конфликта, перенаправляет волны нарастающей внутри страны агрессии в сторону армянских государств. Из принятой Европарламентом резолюции становится ясно, что подобное поведение никоим образом не поощряется со стороны цивилизованного мира. В документе дословно отмечается: "Мы напоминаем азербайджанским властям, что благополучие населения, включающее в себя уважение к правам и свободам, является существенной компонентой устойчивого экономического роста".
Очевидно, когда вещи столь явным образом называются своими именами, Алиев не может не чувстовать беспокойство за собственную власть. Даже независимо от того, какой части поручений, нашедших место в Резолюции, будет следовать комиссия ЕС, документ с одной стороны является отрезвляющим импульсом для властей Азербайджана, с другой стороны – импульсом, направленным азербайджанцам в том смысле, что они не одиноки в борьбе за собственные права. Это, в свою очередь, не может не вызвать тревогу у Алиева, чья страна находится достаточно близко к регионам, охваченным революционными волнами. В результате Алиев выбирает политику разрыва связей, изоляции, что еще на шаг приближает его к ряду восточных деспотов.
Описанные тенденции, имеющие место в соседней нам стране, не могут не иметь своего отражения на нас. Конечно, это все связано и с карабахским урегулированием. Но надо зафиксировать, что среди международного сообщества уже есть четкое понимание того, кто в регионе является дестабилизирующим элементом и чьими усилиями карабахский конфликт еще остается неурегулированным, а в последнее время даже находится в горячей фазе. С другой стороны, для мировой общественности очевидно также, что процессы развития в Азербайджане и Карабахе чересчур разнятся - как в смысле зрелости состояния государственных и демократических институтов, так и в смысле осознания обществом защиты собственных прав и свобод.
Понимание этого, в свою очередь, не может не отразиться на изменениях западных или, как минимум, европейских подходов в карабахском урегулировании. И все это сегодня - более чем когда-либо - создает возможности для двух армянских государств в контексте урегулирования карабахского конфликта эффективно представить европейской стороне собственные подходы и собственную аргументацию.