Ռուսաստանը չի միանա ԻՊ դեմ միջազգային կոալիցիային. Լավրով
Ռուսաստանը չի կարող միանալ ԻՊ դեմ ԱՄՆ-ի գլխավորած միջազգային կոալիցիային, քանի որ այն ստեղծվել է՝ անտեսելով ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերը: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Մենք չենք կարող լինել մի կոալիցիայի կազմում, որը գործում է առանց ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մանդատի և այն երկրի խնդրանքի, որի տարածքում տեղի են ունենում ռազմական գործողությունները», -  Լավրովի խոսքերը մեջբերում է Интерфакс-ը:
Միևնույն ժամանակ նա հայտարարել է, որ Ռուսաստանը ցանկանում է խուսափել Սիրիայում ահաբեկչության դեմ պայքարի մյուս մասնակիցների հետ թյուրիմացություններից:

Россия отказалась присоединяться к коалиции против ИГ
Россия не может присоединиться к международной коалиции во главе с США по противодействию боевикам "Исламского государства", поскольку та была создана в обход резолюции СБ ООН, пишет Интерфакс.
"Мы не можем быть в составе коалиции, которая работает без мандата Совета Безопасности ООН и без запроса, поступившего хотя бы со стороны одной из стран, на территории которой ведутся такие боевые действия (против ИГ)", - заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, выступая на пресс-конференции "на полях" Генассамблеи ООН.
При этом он отметил, что Россия хочет избежать недопонимания с другими участниками борьбы против терроризма в Сирии. Как сообщалось ранее, сегодня вечером военные из США и РФ проводят закрытую видеоконференцию.