Մեծ Բրիտանիայում մեկնարկում է ԵՄ կազմից դուրս գալու հանրաքվեի քարոզարշավը
Մեծ Բրիտանիայի՝ Եվրամության կազմից դուրս գալու հանրաքվեի քարոզարշավի մեկնարկը դե-ֆակտո կտրվի հոկտեմբերի 11-ին, երբ այս հարցի շուրջ երկու հակադիր ճամբարների առաջնոդները ելույթ կունենա  BBC-ի ծրագրերից մեկի եթերում, գրում են բրիտանական լրատվամիջոցները:
Հանրաքվեի հստակ օրը դեռ հայտնի չէ: Իր նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ երկրի վարչապետ Դեյվիդ Քեմերոնը խոստացել էր Միացյալ թագավորության՝ ԵՄ  կազմից դուրս գալու վերաբերյալ հանրաքվեն անցկացնել մինչև 2017 թվականի դեկտեմբեր:  Լոնդոնի եվրոպական կուրսի կողմնակիցները պնդում են հանրաքվեի շուտափույթ անցկացման վրա, քանի դեռ հակաեվրոպական տրամադրութունները չեն տարածվել բրիտանացիների մեծամասնության մոտ: Բրիտանական ընկերությունների և բիզնեսի ներկայացուցիչների միության (34,5 հազար անդամ) տնօրեն Սայմոն Ուոկերը առաջարկել է հանրաքվեն անցկացնել 2016 թվականին, քանի որ այդ դեպքում Բրիտանիայի ԵՄ կազմում մնալու շանսերը 50-50 է:
Ընդհանրապես վերլուծաբանները նշում են, որ Մեծ Բրիտանիայի ԵՄ կազմից դուրս գալու հանրաքվեի արդյունքները կախված են նրանից, թե Բրյուսելը կհամաձայնի բարեփոխումներ անցկացնել ԵՄ-ում, թե՝ ոչ:
Քեմերոնը, ում նախընտրական քարոզարշավի առանցքային դրույթներից էր ԵՄ կազմից դուրս գալու մասին հանրաքվեի անցկացումը, այլևս հույս ունի պահպանել Բրյուսելի հետ սերտ համագործակցությունը: Նա փորձում է Բրյուսելին համոզել, որ ավելի լավ է համաձայնել Բրիտանիայի պահանջած բարեփոխումներին, քան Բրիտանիան դուրս գա կառույցի կազմից:
ԵՄ-ում մնալու համար Քեմերոնը մասնավորապես պահանջում է ազգային խորհրդարաններին ավելի լայն լիազորություններ տրամադրել, որպեսզի նրանք կարողանան վետո կիրառել ԵՄ նախաձեռնությունների վրա: Լոնդոնը ցանկանում է նաև իրեն իրավունք վերապահել զերծ մնալու եվրոպական տարածքում հետագա ինտեգրացիոն գործընթացներից: Բրյուսելին ներկացվող պահանջներից է նաև միգրացիոն ճգնաժամը հաղթահարելու հարցում որոշակի՝ ավելի կոշտ, միջոցներ ձեռք առնելը:
Վերլուծաբանները կարծում են, որ հենց միգրացիոն ճգնաժամը և դրա համատեքստում Բրյուսելի կողմից անդամ երկրներին պարտադրվող միգրանտների թվաքանակի քվոտաները ամենաշատն են շահարկվելու հանրաքվեի քարոզարշավի ժամանակ:
ԵՄ-ում Մեծ Բրիտանիայի պահանջով բարեփոխումներ իրականացնելու շուրջ բանակցությունները նախատեսվում է ավարտել մինչև տարվա վերջ:
Նշենք, որ վերջին շրջանում սոցհարցումները ցույց են տալիս, որ բրիտանացիները ավելի հակված են ԵՄ կազմից դուրս գալուն: Այսպես, YouGov ընկերության կողմից անցկացված վերջին հարցումի համաձայն բիտանացիների 40 տոկոսը կողմ է ԵՄ–ի կազմից դուրս գալուն, հակառակ կարծիք ունեն բրիտանացիների 38 տոկոսը:

Британию призывают не тянуть с референдумом
Старт кампании о выходе Великобритании из ЕС де-факто будет дан уже 11 октября, когда лидеры двух противоположных лагерей выступят в эфире одной из программ BBC. Об этом пишет "Коммерсантъ" со ссылкой на британские СМИ.
Точная дата референдума еще не определена. Кэмерон во время выборов пообещал, что референдум состоится до конца 2017 года. Сторонники европейского курса Соединенного Королевства настаивают на скорейшем проведении плебисцита, пока растущие евроскептические настроения в стране не завладели умами большинства населения. В частности, может быть рассмотрено предложение представителей британского бизнеса о проведении референдума уже в 2016 году. По данным газеты Financial Times, с такой инициативой выступил Саймон Уокер, возглавляющий Институт директоров - объединение лидеров британских компаний и представителей бизнеса, в котором числятся 34,5 тыс. человек. Уокер уверен, что в 2016 году шансы на то, что Британия останется в составе ЕС, будут составлять 50 на 50. А вот дальше, учитывая рост евроскептицизма британцев и возможные политические ошибки правительства Дэвида Кэмерона, число сторонников разрыва с Брюсселем будет увеличиваться.
Эксперты считают, что исход референдума о выходе Великобритании из состава ЕС зависит от того, согласится ли Брюссель на реформы.
Кэмерон, сделавший проведение референдума одним из своих ключевых предвыборных обещаний, все же рассчитывает сохранить крепкую связь между Лондоном и Брюсселем. Он пытается донести до своих собеседников мысль: лучше согласиться на требования Британии, чем лишиться ее в Евросоюзе.
Для того чтобы остаться в ЕС, Кэмерон требует от Брюсселя провидения реформ. В частности, Лондон требует предоставления национальным парламентам права вето на любые инициативы ЕС. Кроме того, Британия хочет оставить за собой право оставаться в стороне от дальнейшей интеграции на европейском пространстве. В Лондоне также требуют принять некоторые меры для разрешения миграционного кризиса, например, введения максимального срока пребывания безработных иностранцев на британской территории (шесть месяцев) с последующей депортацией, ограничения доступа мигрантов к социальным благами и др..
Переговоры планируется завершить до конца этого года, после чего в течение двух лет должен состояться референдум о выходе Великобритании из состава ЕС. Отметим, что до сих пор были основания рассчитывать на сохранение членства Великобритании в ЕС: все опросы показывали пусть небольшое, но преимущество сторонников сохранения европейского паспорта. Однако исходя из последнего опроса компании YouGov, за выход страны из состава ЕС выступают 40% британцев, против - 38%.
Аналитики уверены, что последние в своей кампании воспользуются нынешним миграционным кризисом в Европе и тем: что для его разрешения Брюссель навязывает странам квоты по приему мигрантов.