Հունաստանի խորհրդարանը վստահություն է հայտնել Ցիպրասի կառավարությանը
Հունաստանի նորընտիր խորհրդարանը վստահություն է հայտնել վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասի գլխավորած կառավարությանը: Այս մասին գրում է BBC-ն:
Քվեարկության ընթացքում Ցիպրասի կառավարությանը վստահություն է հայտնել 155 պատգամավոր: Հայտնի է, որ «կողմ» են քվեարկել միայն կառավարության կազմի մեջ մտնող ՍԻՐԻԶԱ և «Անկախ հույներ» կուսակցությունների անդամները: Խորհրդարանի վստահությունը նախարարների կաբինետին աշխատանքները սկսելու հնարավորություն է տալիս, քանի որ օրինական գործունեության անցնելու համար անհրաժեշտ էր պատգամավորների աջակցությունը:
Նշենք, որ քվեարկության ժամանակ տեղի ունեցած բանավեճերի ընթացքում Ցիպրաստը վերահաստատել է վարտակուների հետ բոլոր համաձայնագրերը իրականացնելու հանձնառությունը:

Парламент Греции выразил доверие правительству Ципраса
Вновь избранный парламент Греции выразил доверие правительству Алексиса Ципраса, его поддержали 155 депутатов из 300. Об этом сообщает lenta.ru со ссылкой на Reuters.
Доверие Ципрасу выразили только депутаты партий, входящих в правительство: СИРИЗА и "Независимые греки". Остальные партии голосовали против. Теперь Кабмин имеет право начать работу, поскольку перед этим ему необходимо было заручиться поддержкой парламента для проведения законодательной деятельности.
В ходе дебатов в парламенте перед голосованием Ципрас заверил, что правительство намерено выполнить все соглашения с кредиторами. Он также пообещал решить вопрос рекапитализации банков и постепенно "преобразовать Грецию".