Ռուսական գազը կարող է խաթարել վրաց-ադրբեջանական բարեկամությունը
Վերջին օրերին Վրաստանի էներգետիկայի նախարարության և «Գազպրոմի» միջև ընթացող բանակցությունների հետ կապված՝ մեծ աղմուկ է բարձրացել Վրաստանում: Ըստ պաշտոնական տեղեկատվության՝ քննարկման առարկա են դարձել Վրաստանի տարածքով դեպի Հայաստան ռուսական գազի տարանցման ծավալների մեծացման, ինչպես նաև առևտրային օպերատորներին և մասնավոր ընկերություններին ռուսական գազի հնարավոր մատակարարման հարցերը:
Ռուսական ընկերության հետ բանակցությունների վերաբերյալ տեղեկությունը, սակայն, ոչ միանշանակ է ընդունվել վրացական ընդդիմության (տարբեր ընդդիմադիր կուսակցությունների) կողմից, որի մի շարք ներկայացուցիչներ արդեն հասցրել են տարբեր մեկնաբանություններ անել՝ տվյալ գործընթացի հետ կապված: Վերջիններս փորձում են ռուսական ընկերության հետ բանակցությունները ներկայացնել որպես նախկին վարչապետ Իվանիշվիլիի (ով, ըստ ընդդիմության, «Գազպրոմի» բաժնեմասերի 1%-ի սեփականատերն է) անձնական շահերով պայմանավորված ցուցում: Ավելին՝ լայնորեն շրջանառվում է այն գաղափարը, որ նման բանակցությունները կարող են լուրջ հարված հասցնել «վստահելի և ռազմավարական գործընկեր Ադրբեջանի հետ հարաբերություններին», որը մոնոպոլ դիրք է զբաղեցնում վրացական գազային շուկայում:
Հատկանշական է, որ բարձրացած աղմուկի մեջ, բացի վրացական ընդդիմադիր լրատվամիջոցներից, իրենց նշանակալի «ներդրումն» են ունեցել նաև ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, որոնք ամեն կերպ քննադատեցին ինչպես բանակցությունները, այնպես էլ վրացական կառավարության էներգետիկ դիվերսիֆիկացիայի գաղափարը՝ դա ներկայացնելով որպես «հարված թիկունքից»: Հաշվի առնելով խնդրի հետ կապված հանրային մեծ ռեզոնանսը՝ չենք կարող բացառել, որ Ադրբեջանը գործի է դրել նաև իր լոբբիստական լծակները, ինչով էլ պայմանավորված է Վրաստանի և Ադրբեջանի ազգային շահերի «նույնացումը» որոշ վրացի պաշտոնյաների կողմից:
Ադրբեջանական կողմի (և ադրբեջանական շահերը սպասարկող վրացի պաշտոնյաների) մտահոգություններն անտեղի չեն. Վրաստանի իշխանությունները սկսել են լրջորեն զբաղվել էներգետիկ ոլորտի դիվերսիֆիկացմամբ՝ մասնավորապես փորձելով ձեռք բերել գազի ներկրման այլընտրանքային աղբյուրներ: Վրաստանի փոխվարչապետ, էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Կախա Կալաձեն, ով Բրյուսելում անձամբ է բանակցել «Գազպրոմի» ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերի հետ, այս կապակցությամբ նշել է, որ չնայած Ադրբեջանը դեպի Վրաստան գազի հիմնական մատակարարն է, այնուամենայնիվ իրենք կցանկանային Ռուսաստանից ստանալ ավելի շատ գազ, որը կմրցակցեր ադրբեջանականի հետ: Ավելին՝ Կալաձեն նաև նշել է, որ նախարարությունն այդ ուղղությամբ աշխատում է նաև իրանական կողմի հետ՝ դիտարկելով իրանական գազի արտահանումը Վրաստան Հայաստանի տարածքով: Ավելի քան ակնհայտ է, որ իրադարձությունների նման զարգացումը չի բխում Ադրբեջանի շահերից, քանի որ Բաքուն մի կողմից կունենա որոշակի տնտեսական կորուստներ, մյուս կողմից (սա թերևս ամենակարևոր մտավախությունն է) կթուլանա Վրաստանի վրա ազդեցության հիմնական լծակը:
Ինչպես կարող ենք դատել վրացական իշխանությունների՝ իրենց հասցեին հնչող քննադատություններին տրվող պատասխաններից, գազի ներմուծման աղբյուրների դիվերսիֆիկացման հարցում նրանք բավական վճռական են տրամադրված: Ռուսական ընկերության հետ բանակցությունների արդյունքում մրցակցային գնի շուրջ պայմանավորվածություն ձեռք բերելու դեպքում վրացական իշխանությունները հնարավորություն կստանան որոշակի փոփոխություններ կատարելու սեփական տարածաշրջանային քաղաքականության մեջ՝ վերականգնելով ուժերի հավասարակշռությունն Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում:

Российский газ может нарушить грузино-азербайджанскую дружбу
В последние дни в Грузии поднялся большой шум, связанный с переговорами между министерством энергетики этой страны и "Газпромом". Согласно официальной информации, предметом переговоров стали вопросы, связанные с увеличением объемов транзита российского газа через грузинскую территорию в Армению, а также вопросы, связанные с поставками российского газа коммерческим операторам и частным компаниям.
Однако информация о переговорах с российской компанией была неоднозначно встречена со стороны грузинской оппозиции (различными оппозиционными партиями), ряд членов которой уже успели дать свои интерпретации, связанные с данным процессом. Последние пытаются представить переговоры с российской компанией как обусловленный личными интересами указ со стороны бывшего премьер-министра Иванишвили (согласно данным оппозиции, последний является обладателем 1% акций "Газпрома"). Более того, в широкое обращение введена идея, согласно которой подобные переговоры могут нанести серьезный удар "по отношениям со стратегическим и надежным партнером Азербайджаном", который занимает монопольное положение на грузинском газовом рынке.
Примечательно, что в поднятый шум, кроме грузинских оппозиционных изданий, свой значительный "вклад" внесли и азербайджанские СМИ, которые всячески критиковали как переговоры, так и желание грузинского правительства диверсифицировать энергетику, представив все это как "удар в спину". Учитывая вызванный огромный общественный резонанс, нельзя исключать, что Азербайджан задействовал и свои лоббистские рычаги, чем и обусловлена идентификация национальных интересов Грузии и Азербайджана со стороны некоторых грузинских чиновников.
Озабоченность азербайджанской стороны и обслуживающих азербайджанские интересы грузинских чиновников небезосновательна: власти Грузии начали всерьез заниматься диверсификацией энергетики, в частности, пытаясь заиметь альтернативные источники импортируемого газа. Вице-премьер Грузии, министр энергетики и природных ресурсов Каха Каладзе, который в Брюсселе лично вел переговоры с руководителем "Газпрома" Алексеем Миллером, в связи с этим отметил, что несмотря на то, что Азербайджан является основным поставщиком газа в Грузию, тем не менее последняя желает получить больше газа из России, который конкурировал бы с азербайджанским. Более того, Каладзе также отметил, что министерство в этом направлении работает и с Ираном, рассматривая транзит иранского газа в Грузию через территорию Армении. Более чем очевидно, что подобное развитие событий не исходит из интересов Азербайджана, поскольку с одной стороны Баку будет иметь определенные экономические потери, с другой стороны - ослабнет основной рычаг влияния на Грузию.
Насколько можно судить по ответам грузинских властей на критику в свой адрес, в вопросах диверсификации источников поступления газа в страну они настроены решительно. В случае достижения соглашений вокруг конкурентных цен в результате переговоров с российской стороной, грузинские власти получат возможность достичь определенных изменений в проводимой со своей стороны региональной политике, тем самым восстановив равновесие сил в отношениях с Азербайджаном.