Իտալական Իվրեա քաղաքիի խորհուրդը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
Պիեմոնտե (Piemonte) նահանգի Իվրեայի (Ivrea) քաղաքային խորհուրդը հոկտեմբերի 12-ին կայացած նիստին միաձայն ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Հայտարարությունում նշվում է, որ, ճանաչելով պատմական ճշմարտությունը, քաղաքային խորհուրդն իր զորակցությունն է հայտնում հայ ժողովրդին և նրա անքակտելի իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված ջանքերին:
Նիստի պատվավոր հյուրերն էին հայ գրող և ռեժիսոր Վազգեն Բերբերյանը և Իվրեայի Իտալական պարտիզանների ազգային ասոցիացիայի (ANPI) ներկայացուցիչները:
Քաղաքային խորհուրդը հույս է հայտնել, որ Եվրոպական խորհրդարանը քայլեր կձեռնարկի՝ Եվրամիության անդամակցության թեկնածու Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու և դատապարտելու ուղղությամբ:

Совет итальянского города Ивреа признал Геноцид армян
Городской совет города Ивреа итальянского региона Пьемонт на состоявшемся 12 октября заседании единогласно проголосовали за признание Геноцида армян, сообщает пресс-служба МИД Армении.
В заявлении городского совета говорится, что признавая историческую правду, Ивреа выражает поддержку армянскому народу и его усилиям по защите неоспоримых прав.
Почетными гостями заседания стали армянский писатель и режиссер Вазген Берберян и представители национальной ассоциации итальянских партизан Ивреи  (ANPI)
Городской совет выразил надежду на то, что Европарламент предпримет шаги по официальному признанию и осуждению Геноцида армян Турцией, которая является кандидатом на вступление в ЕС.