«Մետաքսի ճանապարհն» ավելի է ամրապնդվում Հարավային Կովկասում
Հոկտեմբերի 15-16-ին Թբիլիսիում կայացավ «Թբիլիսի. Մետաքսի ճանապարհ» համաժողովը, որը կազմակերպել էր Վրաստանի կառավարությունը ՉԺՀ կառավարության հետ համատեղ, իսկ գործընկերն էր Ասիական զարգացման բանկը: Մասնակցում էր 800 ներկայացուցիչ 31 երկրից (ՉԺՀ, ՄԱԷ, ԱՄՆ, Թուրքիա, Ղազախստան, Հայաստան, Ադրբեջան, Հարավային Կորեա, Աֆղանստան, Իտալիա, Հունգարիա, Չեխիա և այլն), որոնց թվում՝ վարչապետներ, նախարարներ, 20 միջազգային, ֆինանսական և դոնոր կազմակերպությունների ղեկավարներ, բիզնեսմեններ, չինական շուրջ 300 ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
ՀՀ պատվիրակությունը ղեկավարում էր էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը, ով համաժողովի ընթացքում տարբեր երկրների պատվիրակությունների հետ Նոր Մետաքսի ճանապարհի շրջանակներում տնտեսական համագործակցության հետ կապված մի շարք հարցեր է քննարկել:
Նշեմ, որ վրացական կողմը շատ ոգևորված է չինական այս նախաձեռնությամբ և ցանկացած հնարավորություն բաց չի թողնում, որպեսզի օգտագործվեն Վրաստանի տարանցման հնարավորություններն՝ այն օգտագործողների օգնությամբ երկրի ենթակառուցվածքների արդիականացումն ապահովելու համար: Ինչպես հայտարարել է համաժողովի բացման ժամանակ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին՝ Վրաստանը կմիացնի Արևելքն ու Արևմուտքը, Հյուսիսն ու Հարավը, և որ հարկավոր է առավելագույնս օգտագործել «Նոր մետաքսի ճանապարհի» ներուժը: Վրաստանն իր ռազմավարական դիրքի շնորհիվ իրեն տեսնում է տարածաշրջանային կենտրոնի դերում: Ի դեպ, այս տարվա փետրվարին բեռնատար գնացքն առաջին անգամ հասավ Եվրոպա Վրաստանով՝ Չինաստան-Ուզբեկստան-Ադրբեջան երթուղով:
Վրաստան այս ուղղությամբ բավական նախաձեռնող է, ինչի շնորհիվ չինացիները բավական լուրջ նախագծեր են իրականացնում այս երկրում: Հայաստանը ևս չպետք է բաց թողնի «Նոր մետաքսի ճանապարհով» ընձեռնած պատմական հնարավորությունը, մանավանդ որ մենք այս տարվա մարտին Պեկինի հետ արդեն փաստաթուղթ ենք ստորագրել, ըստ որի՝ կողմերը «համատեղ ջանքերով առաջ կտանեն Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտու ստեղծման նախագիծը՝ երկկողմ համագործակցության նոր լայն հեռանկարներ բացելով»:
Այնպես որ Հայաստանը պետք է այս ուղղությամբ ակտիվորեն աշխատի, հանդես գա նոր նախաձեռնություններով: Չէ՞ որ մեր երկիրը դարեր շարունակ Մետաքսի ճանապարհի կարևոր տարանցման հատված է եղել, որը հայտնի էր իր անխափանությամբ, անվտանգությամբ և շահավետությամբ:

"Шелковый путь": остановка - Южный Кавказ
В Тбилиси 15-16 октября состоялся форум "Тбилиси: Шелковый путь", который был организован правительством Грузии в партнерстве с правительством КНР, а в роли партнера выступил Азиатский банк развития. Участвовали 800 представителей из 31 страны (КНР, ОАЭ, США, Турция, Казахстан, Армения, Азербайджан, Южная Корея, Афганистан, Италия, Венгрия, Чехия и др.), в том числе премьер-министры, министры, руководители 20 международных, финансовых, донорских организаций, представители около 300 китайских компаний.
Делегацию РА на форуме возглавлял министр экономики Карен Чшмаритян, который с делегациями разных стран обсудил ряд вопросов экономического сотрудничества в рамках Нового шелкового пути.
Отмечу, что китайская сторона очень воодушевлена данной инициативой и не упускает ни один шанс, чтобы были использованы транзитные возможности Грузии для обеспечения модернизации инфраструктуры страны с помощью стран, использующих транзит.
Как заявил на открытии форума грузинский премьер Ираклий Гарибашвили, Грузия соединит Запад и Восток, Север и Юг, и нужно максимально использовать потенциал "Нового шелкового пути". Благодаря своему стратегическому расположению, Грузия видит себя в роли регионального центра. Кстати, в феврале этого года товарный поезд впервые достиг из Китая в Европу через Грузию по маршруту Китай-Узбекистан-Азербайджан-Грузия.
Благодаря инициативности Грузии, китайцы в стране осуществляют довольно серьезные проекты. Армения также не должна упустить исторический шанс, предоставленный "Новым шелковым путем", тем более, что в марте этого года с Пекином наша страна уже подписала документ, по которому стороны "совместными усилиями продвинут проект создания экономической зоны Шелкового пути, открывая новые широкие перспективы двустороннего сотрудничества".
Так что Армения должна активно работать в этом направлении, выступать с инициативами. Ведь наша страна веками была важным транзитным участком Шелкового пути, который был известен своей бесперебойностью, безопасностью и выгодой.