Ադրբեջանն ամեն կերպ կփորձի լեգիտիմացնել ընտրությունների արդյունքները
2015 թվականի նոյեմբերի 1-ը Ադրբեջանի պատմության մեջ կհիշվի որպես հերթական խորհրդարանական ընտրությունների օր, որից հանրության ակնկալիքները, մեղմ ասած, մեծ չէին, մինչդեռ երկրի իշխանությունների տեսլականը ընտրություններից հետո երկրի ապագայի վերաբերյալ բավականին հավակնոտ էր:
Այո´, այս ընտրությունները չեն տարբերվի նախորդներից, սակայն հաշվի առնելով Ադրբեջան-Արևմուտք ներկայիս լարվածությունը՝ ընտրությունների անցկացման և արդյունքների լեգիտիմացման համար երկրի իշխանությունները մի փոքր ավելի մեծ ջանք կներդնեն, քան նախկինում:
Ընտրությունները լեգիտիմացնելու և դրանք որպես այդպիսին միջազգային հանրությանը ներկայացնելու գործիքներից մեկը ընտրություններին միջազգային դիտորդների առկայությունն է, ինչի վրա Ադրբեջանը բավականին մեծ շեշտադրում է կատարում: Ըստ Ադրբեջանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հրապարակած վերջին տվյալների՝ խորհրդարանական ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար արտերկրից գրանցվել է 426 դիտորդ 46 երկրից: Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից սա ներկայացվում է որպես բավականին լուրջ ցուցանիշ՝ ազատ, արդար և թափանցիկ ընտրություններ ապահովելու համար: Այս տարի, սակայն, «խավիարային հյուրասիրությունից» չեն օգտվի ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների, մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) և ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի (ԽՎ) դիտորդները: ԺՀՄԻԳ-ի՝ Ադրբեջանի խորհրդարանական ընտրություններին դիտորդական առաքելություն կատարելուց հրաժարվելու պատճառը Բաքվի կողմից իր դիտորդների քանակը սահմանափակելն էր: ԺՀՄԻԳ-ի օրինակին հետևեց ԵԱՀԿ ԽՎ-ն, որի նախագահ Իլկա Կաներվան պարզաբանեց, որ տեղին կլինի, եթե իրենց կարևոր գործընկեր ԺՀՄԻԳ-ի՝ ընտրությունները դիտարկելու անհնարինության պայմաններում իրենք էլ չդիտարկեն դրանք:
Ընտրությունների լեգիտիմացման այլ գործիքներ են ընտրապայքարում կուսակցությունների բազմազանությունն ապահովելը ու թեժ ընտրություններ ունենալու իմիտացիայի ստեղծումը: Այսպես, ըստ ԿԸՀ տվյալների, Ադրբեջանի խորհրդարանական ընտրություններում 125 տեղի համար կպայքարի 769 մարդ, այսինքն՝ մեկ տեղի համար կպայքարի 6 թեկնածու: Հետաքրքրական է այն փաստը, որ ընդամենը մի քանի օր առաջ ադրբեջանական լրատվամիջոցները գրում էին 1246 թեկնածուի մասին՝ ներկայացնելով այս թիվն աննախադեպ: Ստացվում է, որ ընտրություններին ընդառաջ 477 մարդ պարզապես որոշեց հանել իր թեկնածությունը:
Հաշվի առնելով այս ամենը՝ պետք է նշել, որ Ադրբեջանում առավել հետաքրքիր շրջան կսկսվի հենց ընտրությունների արդյունքների հրապարակումից հետո, երբ միջազգային հանրությունը կսկսի տալ իր գնահատականները: Հաշվի առնելով խավիարային հյուրասիրությունները՝ ակնկալիքները մեծ չեն, որ Ադրբեջանում եղած միջազգային դիտորդները կբարձրաձայնեն լուրջ խախտումների մասին, սակայն հաշվի առնելով Արևմուտքի՝ վերջին շրջանում Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների և բռնաճնշումների մասին ոչ միայն հայտարարություններ անելը, այլև դրանց ուղղությամբ որոշակի քայլեր ձեռնարկելը՝ պետք է առնվազն ակնկալել, որ այս անգամ հնչած գնահատականները իրականությունից կտրված չեն լինի:

Azerbaijan will do Its Best to Legitimize the Results of the Elections
November 1, 2015 will be remembered in the history of Azerbaijan as a day of parliamentary elections from which the expectations of the society, to put it mildly, were not great, whereas the vision of the authorities on the future of the country after the elections was quite ambitious.
Yes, these elections will not differ from the previous ones, but taking into consideration Azerbaijan-West current tense relations, the authorities of the countries will put greater efforts for holding the elections and legitimizing their results, than before.
One of the tools to legitimize the elections and present it like that to the international community is the existence of international observers in the elections, on which Azerbaijan puts great emphasis. According to the latest data published by Azerbaijan’s Central Election Committee, 426 observers from 46 countries will observe the elections. Azerbaijani authorities present this as a pretty solid indicator for ensuring free, just and transparent elections. This year, however, observers of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) and the OSCE Parliamentary Assembly will not be present at "caviar hospitality" of Azerbaijan. The reason why the ODIHR refused to send observers to Azerbaijan was putting restrictions for ODIHR observers by Baku. OSCE PA followed the example of ODIHR. OSCE PA President Ilkka Kanerva explained that it would be appropriate, if their vital and close partner ODIHR cannot observe, they also do not observe in Azerbaijan.
Other tools for legitimizing the elections are ensuring the variety of political parties participating in the election campaign and the creation of imitation of having hot elections. Thus, according to CEC data, 769 candidates will vie for 125 seats in the parliamentary elections. This means that for one place 6 candidates will compete. It is interesting that just few days ago the Azerbaijani media was writing about 1,246 candidates, presenting this number as unprecedented. However, on the eve of the elections 477 people just decided to withdraw their candidacy.
Taking into consideration all these, it should be mentioned that a more interesting period in Azerbaijan will start after the results of the elections are published, when the international community will start giving assessments. Given the “caviar hospitalities,” there are not great expectations that the international observers will voice about serious election fraud, but taking into consideration not only announcements, but also certain steps towards human rights violations and repressions in Azerbaijan by the West, one should at least expect that this time the assessments will not be far from the reality.