Ադրբեջանն ամեն կերպ կփորձի լեգիտիմացնել ընտրությունների արդյունքները
2015 թվականի նոյեմբերի 1-ը Ադրբեջանի պատմության մեջ կհիշվի որպես հերթական խորհրդարանական ընտրությունների օր, որից հանրության ակնկալիքները, մեղմ ասած, մեծ չէին, մինչդեռ երկրի իշխանությունների տեսլականը ընտրություններից հետո երկրի ապագայի վերաբերյալ բավականին հավակնոտ էր:
Այո´, այս ընտրությունները չեն տարբերվի նախորդներից, սակայն հաշվի առնելով Ադրբեջան-Արևմուտք ներկայիս լարվածությունը՝ ընտրությունների անցկացման և արդյունքների լեգիտիմացման համար երկրի իշխանությունները մի փոքր ավելի մեծ ջանք կներդնեն, քան նախկինում:
Ընտրությունները լեգիտիմացնելու և դրանք որպես այդպիսին միջազգային հանրությանը ներկայացնելու գործիքներից մեկը ընտրություններին միջազգային դիտորդների առկայությունն է, ինչի վրա Ադրբեջանը բավականին մեծ շեշտադրում է կատարում: Ըստ Ադրբեջանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հրապարակած վերջին տվյալների՝ խորհրդարանական ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար արտերկրից գրանցվել է 426 դիտորդ 46 երկրից: Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից սա ներկայացվում է որպես բավականին լուրջ ցուցանիշ՝ ազատ, արդար և թափանցիկ ընտրություններ ապահովելու համար: Այս տարի, սակայն, «խավիարային հյուրասիրությունից» չեն օգտվի ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների, մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) և ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի (ԽՎ) դիտորդները: ԺՀՄԻԳ-ի՝ Ադրբեջանի խորհրդարանական ընտրություններին դիտորդական առաքելություն կատարելուց հրաժարվելու պատճառը Բաքվի կողմից իր դիտորդների քանակը սահմանափակելն էր: ԺՀՄԻԳ-ի օրինակին հետևեց ԵԱՀԿ ԽՎ-ն, որի նախագահ Իլկա Կաներվան պարզաբանեց, որ տեղին կլինի, եթե իրենց կարևոր գործընկեր ԺՀՄԻԳ-ի՝ ընտրությունները դիտարկելու անհնարինության պայմաններում իրենք էլ չդիտարկեն դրանք:
Ընտրությունների լեգիտիմացման այլ գործիքներ են ընտրապայքարում կուսակցությունների բազմազանությունն ապահովելը ու թեժ ընտրություններ ունենալու իմիտացիայի ստեղծումը: Այսպես, ըստ ԿԸՀ տվյալների, Ադրբեջանի խորհրդարանական ընտրություններում 125 տեղի համար կպայքարի 769 մարդ, այսինքն՝ մեկ տեղի համար կպայքարի 6 թեկնածու: Հետաքրքրական է այն փաստը, որ ընդամենը մի քանի օր առաջ ադրբեջանական լրատվամիջոցները գրում էին 1246 թեկնածուի մասին՝ ներկայացնելով այս թիվն աննախադեպ: Ստացվում է, որ ընտրություններին ընդառաջ 477 մարդ պարզապես որոշեց հանել իր թեկնածությունը:
Հաշվի առնելով այս ամենը՝ պետք է նշել, որ Ադրբեջանում առավել հետաքրքիր շրջան կսկսվի հենց ընտրությունների արդյունքների հրապարակումից հետո, երբ միջազգային հանրությունը կսկսի տալ իր գնահատականները: Հաշվի առնելով խավիարային հյուրասիրությունները՝ ակնկալիքները մեծ չեն, որ Ադրբեջանում եղած միջազգային դիտորդները կբարձրաձայնեն լուրջ խախտումների մասին, սակայն հաշվի առնելով Արևմուտքի՝ վերջին շրջանում Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների և բռնաճնշումների մասին ոչ միայն հայտարարություններ անելը, այլև դրանց ուղղությամբ որոշակի քայլեր ձեռնարկելը՝ պետք է առնվազն ակնկալել, որ այս անգամ հնչած գնահատականները իրականությունից կտրված չեն լինի:

Азербайджан всеми способами попытается легитимизировать результаты выборов
1 ноября 2015-го года запомнится в истории Азербайджана как очередной день парламентских выборов, от которых ожидания общества, мягко говоря, не велики – при том, что представления властей о будущем страны после выборов довольно-таки амбициозны.
Да, эти выборы не будут отличаться от предыдущих, однако, учитывая нынешнюю напряженность в отношениях Азербайджан-Запад, для проведения выборов и легитимизации его результатов власти страны приложат немногим больше усилий, чем это делали ранее.
Одним из инструментов легитимизации выборов и представления их таковыми мировой общественности является наличие наблюдателей, на что Азербайджан делает достаточно сильный акцент. Согласно опубликованным последним данным со стороны Центральной избирательной комиссии (ЦИК) Азербайджана, для наблюдательской миссии за парламентскими выборами из-за рубежа дали заявку 426 наблюдателей из 46 стран. Азербайджанскими властями это представляется как достаточно серьезный показатель для обеспечения свободных, справедливых и прозрачных выборов. Однако в этом году "икорным угощением" не воспользуются Демократические институты ОБСЕ: Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ), наблюдатели от Парламентской Ассамблеи (ПА) ОБСЕ. Отказ БДИПЧ от осуществления наблюдения за парламентскими выборами в Азербайджане связан с наложенным со стороны Баку ограничением на число наблюдателей. Примеру БДИПЧ последовала и ПА ОБСЕ, председатель которой Илкка Канерва разъяснил, что в условиях невозможности проведения наблюдения со стороны их важного партнера (БДИПЧ) уместнее, чтобы они также не участвовали в наблюдении за азербайджанскими выборами. Другим инструментом легитимизации выборов является обеспечение в них участия большого числа политических партий и иммитация сильной конкуренции. Так, согласно данным ЦИК Азербайджана, за 125 мест в парламенте будут бороться 769 человек, т.е., за 1 место будут бороться 6 претендентов.
Интересен тот факт, что всего лишь несколько дней назад азербайджанские СМИ писали о 1246-и кандидатах, представляя данное число как беспрецедентное. Получается, что перед выборами целых 477 человек просто решили снять свои кандидатуры?Учтывая все это, необходимо отметить, что в Азербайджане начнется более интересная пора сразу же после публикации результатов выборов, когда мировое сообщество начнет давать свои оценки.
Учитывая икорное угощение, невелики ожидания того, что побывавшие в Азербайджане наблюдатели будут говорить о серьезных нарушениях. Однако, учитывая, что в последнее время Запад не только делает заявления, касающиеся области прав человека в Азербайджане, но и совершает определенные шаги в данном направлении, как минимум нужно ожидать, что озвученные на этот раз оценки не окажутся далеко оторванными от реальности.