Վենետիկի հանձնաժողով. կառուցվածքն ու գործառույթները
Վենետիկի հանձնաժողովի 104-րդ լիագումար նիստի ժամանակ, որը կկայանա հոկտեմբերի 23-24-ը, կքննարկվի Հայաստանում սահմանադրական փոփոխությունների հարցը: Նշենք, որ Վենետիկի հանձնաժողովն արդեն հրապարակել է սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի նախնական գնահատականը: Հանձնաժողովի փորձագետները ողջունել են Սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովի աշխատանքը՝ նշելով, որ Վենետիկի հանձնաժողովի հետ բաց երկխոսության արդյունքում բարեփոխումների տեքստում հնարավոր է եղել մի շարք կարևոր վերաձևակերպումներ անել:
Վենետիկի հանձնաժողովը՝ պաշտոնապես Իրավունքի միջոցով հանուն ժողովրդավարության եվրոպական հանձնաժողովը, սահմանադրական իրավունքի վերաբերյալ խորհրդատվական մարմին է: Այն կազմավորվել է 1990 թվականի Եվրոպայի խորհրդին առընթեր: Չնայած հանձնաժողովի մշտական քարտուղարությունը գտնվում է Ստրասբուրգում (Ֆրանսիա)՝ Եվրոպայի խորհրդի շտաբ բնակարանում, սակայն լիագումար նիստերն անց են կացվում Վենետիկում (Իտալիա), ինչից էլ գալիս է հանձնաժողովի ոչ պաշտոնական անունը: Նիստերը գումարվում են տարեկան 4 անգամ՝ մարտին, հունիսին, հոկտեմբերին և դեկտեմբերին:
Կազմակերպչական առումով հանձնաժողովը հանդիսանում է ԵԽ կազմում «մասնակիորեն բաց համաձայնագիր», այսինքն՝ ԵԽ անդամ երկրների համար պարտադիր չէ, որ մասնակցեն հանձնաժողովի աշխատանքներին, և 2002 թվականից կառույցում անդամակցությունը բաց է երրորդ պետությունների համար՝ ԵԽ նախարարների խորհրդի համաձայնությամբ:
Հանձնաժողովի անդամները 60 են՝ Եվրոպայի խորհրդի անդամ բոլոր 47 երկրները (Հայաստանը դարձել է Եվրոպայի խորհրդի և Վենետիկի հանձնաժողովի անդամ 2001 թվականին), ինչպես նաև 13 այլ երկրներ՝ Ալժիրը, Բրազիլիան, Չիլին, Իսրայելը, Ղազախստանը, Հարավային Կորեան, Կոսովոն, Ղրղզստանը, Մարոկկոն, Մեքսիկան, Պերուն, Թունիսը և ԱՄՆ-ը: Հանձնաժողովի ասոցացված անդամ է Բելառուսը, դիտորդ երկներ են Արգենտինան, Վատիկանը, Կանադան, Ուրուգվայը, Ճապոնիան: Հանձնաժողովը համագործակցում է նաև Պաղեստինի ինքնավարության, Եվրամիության և Հարավաֆրիկյան հանրապետության հետ: Վենետիկյան հանձնաժողովի լիագումար նիստերին մասնակցում են նաև Եվրահանձնաժողովը և ԵԱՀԿ Մարդու իրավունքների և ժողովրդավարական ինստիտուտների բյուրոն:
Հանձնաժողովի յուրաքանչյուր մասնակից-երկիր հանձնաժողովում նշանակում է մեկ փորձագետի 4 տարի ժամկետով: Նշվում է, որ փորձագետները պետք է աշխատեն որպես անկախ մասնագետներ, այլ ոչ թե պետությունների ներկայացուցիչներ:
Հանձնաժողովը աշխատում է երեք ուղղություններով
• ժողովրդավարական ինստիտուտներ և հիմնական իրավունքներ
• սահմանադրական արդարադատություն
• ընտրություններ, հանրաքվեներ և քաղաքական կուսակցություններ:
Հանձնաժողովը հիմնականում զբաղվում է անդամ երկրների սահմանադրական իրավունքի խնդիրները շոշափող օրենքների և օրինագծերի վերլուծությամբ: Փաստաթուղթը կարող է հանձնաժողովի քննարկմանը ներկայացվել հետաքրքրված պետության, վերջինիս համաձայնությամբ մեկ այլ պետության, ինչպես նաև ԵԽԽՎ կողմից: Հանձնաժողովի եզրակացությունները լայնորեն կիրառվում են ԵԽԽՎ կողմից՝ որպես ժողովրդավարության ոլորտում «եվրոպական չափորոշիչների» դրսևորում:
Ընտրությունների հարցերով հանձնաժողովը սերտորեն համագործակցում է ԵԱՀԿ Մարդու իրավունքների և ժողովրդավարական ինստիտուտների բյուրոյի հետ:

Венецианская комиссия: справка
На 104-ом пленарном заседании Венецианской комиссии, которое пройдет 23-24 октября, будет обсужден вопрос конституционных изменений в Армении. Венецианская комиссия уже опубликовала предварительную оценку относительно проекта конституционных реформ в Армении. Эксперты приветствовали работу комиссии по конституционным реформам, отметив, что благодаря "открытому диалогу с Венецианском комиссией" были проделаны важные преобразования в тексте реформ.
Венецианская комиссия, официально "Европейская комиссия за демократию через право" -консультативный орган по конституционному праву, созданный при Совете Европы в 1990 году. Несмотря на то, что ее постоянный секретариат находится в Страсбурге (Франция), в штаб-квартире Совета Европы, ее пленарные заседания проводятся в Венеции (Италия), откуда и неофициальное название комиссии. Сессии проходят четыре раза в год – в марте, июне, октябре и декабре.
Организационно комиссия является "частичным открытым соглашением" в рамках СЕ. Это означает, что члены СЕ не обязаны в ней участвовать и при этом с 2002 года членство в ней открыто (с согласия Комитета министров СЕ) для третьих государств.
Членами Комиссии являются 60 стран: все 47 государств-членов Совета Европы (Армения стала членом Совета Европы и Венецианской комиссии в 2001 году), а также 13 других стран - Алжир, Бразилия, Чили, Израиль, Казахстан, Республика Корея, Косово, Кыргызстан, Марокко, Мексика, Перу, Тунис и США. Ассоциированным членом комиссии является Беларусь, наблюдателями являются Аргентина, Ватикан, Канада, Уругвай, Япония. Комиссия сотрудничает также с Палестинской национальной администрацией, Евросоюзом и ЮАР. Европейская комиссия и БДИПЧ ОБСЕ участвуют в пленарных заседаниях Комиссии.
Каждая страна-участник назначает в комиссию одного эксперта сроком на четыре года; эксперты должны работать как независимые специалисты, а не представители государств. Комиссия работает в трех областях:
• демократические институты и основные права
• конституционное правосудие
• выборы, референдумы и политические партии.
Венецианская комиссия ставит своей целью распространение и развитие конституционной юстиции, главным образом, через обмен информацией. Основная форма работы комиссии -анализ законов и законопроектов государств-участников, затрагивающих проблемы конституционного права, в том числе стандарты выборов, права меньшинств и др. Документ может быть представлен на заключение комиссии самим заинтересованным государством, другим государством с согласия той страны, которая принимает документ, а также Парламентской ассамблеей СЕ. Заключения комиссии широко используются ПАСЕ как отражение "европейских стандартов" в области демократии.
По проблематике выборов комиссия тесно сотрудничает с Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ. Помимо этого, комиссия публикует тематические исследования по отдельным проблемам. Как мы уже отметили, предложения Комиссии не являются обязательными к исполнению и носят сугубо консультативный характер.