Վենետիկի հանձնաժողովը միաձայն հաստատել է ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի վերաբերյալ եզրակացությունները
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 23-ին մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդի «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) նիստին, որի շրջանակում հաստատվել  են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի 1-7 եւ 10 գլուխների վերաբերյալ նախնական եզրակացությունը, 8, 9 եւ 11-16 գլուխների վերաբերյալ երկրորդ նախնական եզրակացությունը, որոնք պատրաստվել էին հանձնաժողովի անդամներ Ս. Բարտոլեի, Ա. Էնդինշի, Ք. Գրաբենվարտերի, Տ. Խաբրիեւայի, Ե. Տանչեւի եւ Կ. Տուորիի նկատառումների հիման վրա:
Անդրադառնալով ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումներին՝ Վենետիկի հանձնաժողովի անդամներ Տ. Խաբրիեւան, Ե. Տանչեւը, Ս. Բարտոլեն եւ Ա. Էնդինչը բարձր են գնահատել Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը՝ բնութագրելով այն ժողովրդավարության միջազգային չափանիշներին համապատասխանող փաստաթուղթ:
Վենետիկի հանձնաժողովի լիագումար նիստում, որին մասնակցել են վաթսուն երկրների ներկայացուցիչներ, միաձայն հաստատվել են փորձագետների խմբի կողմից ներկայացրած եզրակացությունները:

Проект изменений в Конституцию Армении одобрен Венецианской комиссией
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян накануне, 23 октября, принял участие в заседании Европейской комиссии "За демократию через право" (Венецианской комиссии). Об этом сообщает Panorama.am со ссылкой на пресс-службу парламента Армении.
В рамках заседания утверждены подготовленные на основании комментариев членов Венецианской комиссии С. Бартоле, А. Эндзиньша, К. Грабенвартера, Т. Хабриевой, Е. Танчева и К. Туори предварительное заключение относительно глав 1-7 и главы 10 проекта изменений в Конституцию РА, а также второе предварительное заключение относительно глав 8,9 и 11-16 проекта.
Коснувшись конституционных реформ в Армении, члены Венецианской комиссии Т. Хабриева, Е. Танчев, С. Бартоле и А. Эндзиньш высоко оценили проект изменений в Конституцию РА, назвав его документом, соответствующим международным стандартам демократии.
На пленарном заседании Венецианской комиссии, в котором приняли участие представители 60 стран, единогласно были утверждены заключения, представленные экспертной группой.