Համաշխարհային մամուլը Ադրբեջանի ընտրությունների մասին
Համաշխարհային մամուլը շարունակում է անդրադառնալ Ադրբեջանում նոյեմբերի 1-ին անցկացված խորհրդարանական ընտրությունների` իշխանությունների կողմից կեղծված լինելու փաստերին, Ադրբեջանում տիրող ավտորիտար կառավարման համակարգին, բռնաճնշումներին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ֆրանսիայի հեղինակավոր Le Figaro թերթն իր` «Ադրբեջանում ընտրություն է. իշխանությունը հաղթեց» վերնագրով հոդվածում նշել է, որ «Ալիևի ռեժիմը հերթական անգամ ժողովրդից խլեց իշխանությունը»:
Թերթը գրում է, որ չնայած ընտրությունները միջազգային չափանիշներին համապատասխան անցնելու մասին  իշխանությունների հավաստիացումներին, ընդդիմադիր և ժողովրդավար ուժերի «Ազգային խորհուրդ» միավորումը, «Մուսավաթ» կուսակցությունը և բազմաթիվ ոչ կառավարական կազմակերպություններ հայտարարել են ընտրություններն ամբողջությամբ կեղծված լինելու մասին:
«Սա իշխանության բացահայտ առգրավում է: Ալիևի ռեժիմը հերթական անգամ ժողովրդից խլեց իշխանությունը», -«Ազգային խորհուրդ»-ի հայտարարությունից մեջբերում է կատարել թերթը` նշելով, որ «Հանրապետական այլընտրանք» (REAL) շարժումը հայտարարել է ընտրությունների արդյունքները չճանաչելու մասին:
«Ալ Ջազիրա» հեռուստաալիքը հայտնել է, որ միջազգային հանրությունը կասկածի տակ է առնում Ադրբեջանում անցկացված խորհրդարանական ընտրությունները, քանի որ ավտորիտար Ադրբեջանում դա ընտրությունների նմանակում էր:
«Նախագահ Ալիևի գլխավորած «Ենի Ազերբայջան» կուսակցությունը հաղթանակել է ընտրություններն ընդիմության կողմից բոյկոտվելու պայմանում: Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները կասկածի տակ են առնում ընտրությունների արդյունքները: Նրանք իշխանություններին մեղադրում են շինծու մեղադրանքներով իրենց մրցակիցներին բանտեր նետելու, ընտրական արշավում ընդդիմության հնարավորությունները սահմանափակելու մեջ: 2003 թվականից Ալիևի իշխանության գալուց հետո այդ երկրում անցկացված ոչ մի ընտրություն միջազգային դիտորդները ազատ և արդար չեն գնահատել», -նշել է արաբական հեռուստաալիքը:
Արտասահմանյան մամուլն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից արված սահմանափակումների պատճառով ԵԱՀԿ-ը հրաժարվել է դիտորդական առաքելություն ուղարկել այդ ընտրություններին:

Мировые СМИ о выборах в Азербайджанe: массированная фальсификация
Азербайджан провел парламентские выборы 1 ноября, в их результате выиграла правящая партия Ильхама Алиева, в то время как главная оппозиционная партия и международные наблюдатели бойкотировали выборы, назвав их "ложными".
Британская BBC, в частности, пишет, что правящая партия празднует победу, потому что оппозиция отказалась от участия в выборах, которые, по мнению правозащитников и деятелей оппозиции, прошли в ограниченной среде.
Агентство Reuters, журналистам которого не предоставляли въездных виз для освещения выборов, сообщает, что президент Азербайджана Ильхам Алиев после голосования удалился, не сделав каких-либо заявлений, хотя ранее он сказал, что отказ наблюдательной миссии БДИПЧ приехать в Азербайджан просто "неприемлем".
Немецкая Deutsche Welle в свою очередь напоминает, что Азербайджан управляется кланом Алиева. Алиев-младший унаследовал президентство в 2003 году, после смерти своего отца. "Азербайджанские власти обвиняются в систематических нападках на оппонентов перед выборами", пишет газета.
Как сообщает Associated Press, председатель ЦИК Азербайджана Мазахир Панахов заявил после закрытия избирательных участков, что во время выборов не наблюдалось каких-либо существенных нарушений. Между тем ранее лидер оппозиционной партии "Мусават" отказался от участия в выборах, сославшись на неравные условия для агитации и многочисленные нарушения. "Мусават" обратился к ЦИК с требованием снять их с партийных списков (чтобы не было иллюзии конкурентности), но ЦИК отказался это сделать.
Лидер муставатистов Иса Гамбар сообщил Agence France-Presse, что победа правящей партии была полностью предсказуема в контексте "массированной фальсификации выборов''.