Մերկելին ճնշում են միգրանտների հանդեպ փափուկ քաղաքականության համար
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը մերժել է Գերմանիայի և Ավստրիայի սահմանը փակելու առաջարկը, քանի որ, ըստ նրա, նման քայլը կարող է հանգեցնել Եվրոպայում ռազմական սցենարի զարգացման, ինչը  աղետի կվերածվի Եվրոպական միության յուրաքանչյուր անդամ – պետության համար:
Անգելա Մերկելը զգուշացրել է զինված հակամարտության վտանգի մասին այն պարագայում̦ եթե Գերմանիան փակի սահմանն Ավստրիայի հետ՝ փախստականների հոսքը դեպի երկիր դադարեցնելու նպատակով̦ - հաղորդում է գերմանական Deutsche Welle-ն:
Կանցլերը նշել է, որ թեև ինքը չի ուզում հոռետեսություն դրսևորել, ներկայիս լարված մթնոլորտը, հավանաբար, կհանգեցնի զինված բախումների̦ Իսկ Եվրոպայում ոչ ոք նման բան չի ուզում:
Ըստ Մերկելի՝ Հունգարիայի սահմանային արգելքը հանգեցրել է այն բանին, որ ժողովուրդը սկսել է գաղթի ուղիներ փնտրել Խորվաթիայի, Սլովենիայի կամ Ռումինիայի միջոցով: Եվ եթե ավստրո-գերմանական սահմանին էլ պատնեշի շինարարություն սկսվի, ապա փախստականները միևնույն է կփորձեն Գերմանիա հասնել այլ երկրների միջոցով, ինչը կհանգեցնի ճգնաժամի հետագա սրմանն ու խորացմանը, այլ ոչ թե դրա լուծմանը:
Սակայն Անգելա Մերկելի նման հայտարարությունները կոշտ քննադատության են արժանացել Գերմանիայի մյուս բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից:
Մասնավորապես, հարավային Բավարիա մարզի ղեկավար Հորսթ Սիհոֆերը, ով Ավստրիայից ժամանող փախստականների ամենամեծ հոսքերն է ընդունում, քննադատել է Մերկելի գրկաբաց և խրախուսական այդ մոտեցումը՝ պահանջելով դաշնային կառավարության կողմից կոնկրետ ու թիրախային որևէ ծրագիր հարցի լուծման համար:
Սակայն Մերկելի վրա մեծ ճնշում են գործադրում նաև իր իսկ կուսակցության ներսում: Քրիստոնյա-դեմոկրատական խմբակցության պատգամավոր Քրիստիան Սթեթենն̦ օրինակ̦ մի խնդրագիր է պատրաստել̦ որը հորդորում է կանցլերին սահմանափակել փախստականների թույլատրելի թիվը Գերմանիայում, գրում է The Independent-ը:
Իսկ ահա սոցհարցումների համաձայն՝  Մերկելի պահպանողական կուսակցության ժողովրդականությունը նվազել է վերջին շաբաթների ընթացքում՝  հասնելով ընդամենը 36%-ի, որն ամենացածր ցուցանիշն է վերջին երեք տարվա ընթացքում: Հետազոտությունները ցույց են տալիս նաև, որ երկրի աջաթևյան հակամիգրացիոն կուսակցություններից մեկն այս օրերին հսկայական պահանջարկ է սկսել վայելել գերմանական ժողովրդի շրջանում:
Այսպիսով, հաշվի առնելով այն բոլոր մարտահրավերները̦ որոնց առջև Գերմանիան կանգնած է այսօր, երկրի գլխավոր կուսակցությունների միջև ծագած̦ և առավել ևս ներկուսակցական տարաձայնությունները սպառնում են դաշնային կառավարության կայունությանն ու միասնականությանը:
Իսկ դա իր հերթին բնականաբար ազդում է Եմ-ի վրա՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ Գերմանիան, փաստորեն, հանդիսանում է Եվրոպական միության շարժիչ ուժը̦ դրա ընդհանուր քաղաքականության և հիմնական ռազմավարությունների մշակողն ու առաջ տանողը:

Merkel Under Pressure for Her Unwillingness to Build Barriers for Migrants
Germany's Chancellor Angela Merkel has rejected the possibility of closing the border between Germany and Austria, as according to her this move could lead to a military scenario in Europe, which would turn into a disaster for each European Union country.
According to Deutsche Welle, Merkel warned about the danger of an armed conflict in case Germany closed the border with Austria in order to stop the flow of refugees.
The Chancellor said that although she would not like to show a pessimism, the current tensed atmosphere is likely to lead to armed clashes sooner or later, - ''And in Europe no one needs such a scenario'', Merkel assured.
According to the Chancellor, the Hungarian border barrier led to the fact that people started to seek ways through Croatia, Slovenia or Romania. After the construction of the German-Austrian border barriers, refugees thus will try to reach Germany through other countries, which will lead to further escalation of the crisis rather than resolving it.
Merkel once again stressed the need for European solidarity on the migrant crisis.
"I want people in Germany to be able to say in a few years ''they did it well, and we were able to manage it,'" she said, as The Express reports.
But the unwillingness of Merkel to build a barrier that would stop the refugee influx caused a harsh criticism in Germany towards the Chancellor.
In particular, Horst Seehofer, the head of the southern state of Bavaria – which has been receiving the bulk of the refugees arriving via Austria, said that helping people in need and integrating new arrivals is only feasible "if there is also a reduction in the refugee figures."
Seehofer criticized Merkel's welcoming approach to refugees for weeks, demanding federal government action and accusing her of lacking any focused plan and of encouraging refugees to come to Germany.
But the pressure on Merkel is also growing within her own party. According to Christian Democrats MP Christian Stetten  a petition had been prepared urging the Chancellor to limit the number of refugees allowed into Germany, - writes The Independent.
So Merkel is coming under increasing pressure from within her conservative alliance and from the electorate to show she is managing the crisis amid mounting complaints from municipalities that they are unable to cope with the number of refugees, particular as winter approaches.
According to opinion polls, Merkel’s Christian Democrats Party popularity has dropped in recent weeks, to 36%, its lowest level for three years. Surveys show the right wing anti-immigrant party ''Alternative für Deutschland'' is gaining support over the issue.
Thus, given the big challenge Germany is facing because of strong immigration of refugees, the dispute between the main parties and even within the parties threatens the the government's  stability and viability.
The implication of which  may cause a malfunction in the so-called ''European Government'' given the fact that Germany actually leads the European policies and their main strategies.