28 միլիոն դոլար պարգևավճար՝ «Աշ Շաբաբ» խմբավորման ղեկավարների մասին տեղեկության համար
ԱՄՆ-ն սահմանել է 28 միլիոն դոլարի պարգևատրում տեղեկության համար, որը կօգնի գտնել և վնասազերծել Սոմալիում, Ուգանդայում և Քենիայում գործող «Աշ Շաբաբ» ահաբեկչական խմբավորման 6 առաջնորդներին: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի մամլո ծառայությունը:
Այսպես, «Աշ Շաբաբի» ղեկավար Աբու Ուբեյդի մասին տեղեկատվության համար նշանակված է 6 միլիոն դոլարի պարգև, իսկ մնացած 5-ից յուրաքանչյուրի համար` 3 միլիոն և 5 միլիոն, տեղեկացնում է TACC-ը:
Թվարկելով այդ խմբավորման կողմից իրականացված մի շարք ահաբեկչական գործողությունները, պետդեպարտամենտը նշել է, որ 2012 թվականի փետրվարին այն պայմանավորվել է «Ալ-Քաիդա»-յի հետ միասնական գործողությունների վերաբերյալ: Ամերիկյան իշխանությունները պայքարում են «Աշ Շաբաբի» դեմ՝ աֆրիկյան մի շարք երկրներին հակաահաբեկչական օգնություն տրամադրելով:

США назначили награду в $28 млн за информацию о лидерах группировки "Аш-Шабаб"
Соединенные Штаты назначили награду на общую сумму $28 млн за информацию, которая поможет найти и обезвредить шестерых лидеров террористической группировки "Аш-Шабаб", действующей в районе Африканского рога. Об этом объявила  пресс-служба госдепартамента США.
Так, за информацию о главаре "Аш-Шабаб" Абу-Убейде, известном также как Ахмед Дирейе, "назначена награда в размере $6 млн". За информацию о каждом из его ближайших пятерых сообщников - награды в $3 млн и $5 млн, передает ТАСС.
Перечислив ряд терактов, совершенных этой группировкой, госдепартамент отметил, что в феврале 2012 года она заключила договоренность с "Аль-Каидой" о совместных действиях. Соединенные Штаты ведут борьбу с "Аш-Шабаб", оказывая контртеррористическую помощь правительствам ряда африканских стран.