24-ժամյա համընդհանուր գործադուլ Հունաստանում
Հունաստանում այսօր մեկօրյա համընդհանուր գործադուլ կանցկացվի, ամբողջ երկրում նախատեսվում են բողոքի ակցիաներ ընդդեմ կառավարության քաղաքականության:
Ամբողջ օրը փակ կլինեն պետական և համայնքային հաստատությունները, հիվանդանոցները, դեղատները: Փոփոխվել է հանրային տրանսպորտի աշխատանքի գրաֆիկը, դադարեցվել է երկաթուղային և ծովային երթևեկությունը, չեղարկվել են ավելի քան 30 ներքին չվերթեր։ Փակ կլինեն նաև թանգարանները:
Գործադուլին մասնակցում են երկրի կոմունալ ծառայությունների, նախարարությունների հարկային մարմինների, թոշակային ֆոնդերի, բանկերի աշխատակիցները, դասախոսներն ու դասատուները, ինժեներները, իրավաբանները, նոտարները և դեղագործները:
«Գործադուլը կլինի ժողովրդի պատասխանը երկրի կառավարության այն ապակառուցողական քաղաքականության, որը տանջում է աշխատավորներին և հանգեցնում է նրան̦ որ երիտասարդները կորցնեն իրենց հույսը», - հայտարարել է երկրի առաջատար արհմիություններից մեկի ներկայացուցիչը̦ ով նախատեսում է ցույցեր կազմակերպել հենց Աթենքի կենտրոնում:
Գործադուլ կանցկացնեն նաև լրագրողները, նրանք կլուսաբանեն միայն այն իրադարձությունները, որոնք կապված են բողոքի ակցիաների հետ:
Հիշեցնենք, որ ԵՄ-ի հերթական վարկի դիմաց Հունաստանը պարտավորվել էր կոշտ տնտեսական քաղաքականություն վարել, ինչի դեմ էլ բողոքում են քաղաքացիները: Բողոքի հիմնական պատճառը երկրի վարկատուների հետ ստորագրված երրորդ համաձայնագիրը, ըստ որի Հունաստանի կառավարությունը իր վրա պարտավորություն է վերցնում իրականացնել տնտեսելու խիստ միջոցառումներ: Այս ամենի արդյունքում Հունաստանը կստանա վարկ 86 միլիարդ եվրոյի չափով:
Միջոցառումների շարքում առանձնանում են կենսաթոշակների և աշխատավարձերի նվազեցումը, ինչպես նաև հարկերի բարձրացումը:
Վերջին օրերին Հունաստանում արդեն տեղի են ունեցել մի շարք գործադուլներ, իսկ հաջորդ շաբաթ Հունաստանի ֆերմերները մտադիր են հանդես գալ Եվրամիության և Ցիպրասի կառավարության դեմ բողոքով:
Ինչևէ Հունաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ջորջ Ստատակիսը հայտարարել է ի պատասխան այս գործադուլի, որ մինչև շաբաթվա հնարավոր կլինի «հաշտվել» ժողովրդի հետ:
«Պետք է ջանք չխնայենք̦ որ մինչև շաբաթ օրը այս հարցը լուծում ստանա», - մասնավորապես շեշտել է նախարարը:

Greeks 24-hour Strike Against Austerity
Today Greek workers stayed at home to protest austerity measures, in the biggest domestic challenge to Alexis Tsipras' government since he was elected in September and  accepted the unpopular terms of a third bailout when faced with the prospect of an exit from the euro zone.
The 24-hour strike is to shut down all public services, museums, schools and pharmacies, while public transport will be disrupted, ferries will remain tied up in port and hospitals will function with emergency staff, - The Reuters Agency reports.
More than a dozen domestic flights to small regional airports will be cancelled as civil aviation authority staff participate in the strike. Journalists will also walk off the job, cancelling all news broadcasts and online news updates.
The strike will be the people's "response to the dogmatic insistence in dead-end and destructive policies that have squeezed out workers and have led young people to lose hope", private-sector union GSEE said in a statement, according to France 24.
"We are fighting against government measures that perpetuate medieval labour relations ... we react to any austerity measure that downgrades our lives," said leading union GSEE.
The mobilisation was being held as senior representatives of the European Commission, the European Central Bank, the IMF and the European stability fund are holding a review of reforms pledged under the country's third bailout.
Recall that Greece in July accepted a three-year, 86-billion-euro ($93-billion) EU bailout that saved it from crashing out of the eurozone, but came with strict conditions.
Athens has since adopted a number of unpopular reforms but is now under creditor pressure to facilitate home loan foreclosures, - The USA News tells.
However, Economy Minister George Stathakis told in response to this strike that an agreement could be clinched by the end of this week.