«Զվարթնոց»-ում Լեհաստանի քաղաքացու մոտ 4 մլն դոլարի կոկաին է հայտնաբերվել
Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայության (ԱԱԾ) աշխատակիցները երեկ՝նոյեմբերի 13-ին, Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում ուղևորներից մեկի մոտ 13 կիլոգրամ կոկաին են հայտնաբերել:
«Նոյեմբերի 12-ին, իրացնելով ստացված օպերատիվ տվյալները, ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցները Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում կրկնակի զննության են ենթարկել նույն օրը Սան Պաուլո-Դուբայ-Երևան տարանցիկ չվերթով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած և մաքսային սահմանի կանաչ ուղին հատած Լեհաստանի քաղաքացի, 1980թ. ծնվ. Ռաֆալ Զելբերտին, որը փորձել է մաքսանենգ ճանապարհով, իրացման նպատակով ՀՀ տեղափոխել առանձնապես խոշոր չափի թմրանյութ:Վերջինիս ճամպրուկում հայտնաբերվել և առգրավվել է սպիտակ գույնի փոշենման զանգվածով 13 պոլիէթիլենային փաթեթ: », - ասված է ԱԱԾ-ի մամուլի կենտրոնի հաղորդագրությունում:
Փորձաքննությամբ պարզվել է, որ առգրավված փոշենման զանգվածը հանդիսանում է «կոկաին» տեսակի թմրամիջոց՝ 13 կիլոգրամ մաքուր քաշով, որի շուկայական արժեքը գերազանցում է 4 մլն ԱՄՆ դոլարը:

Гражданин Польши задержан в аэропорту Звартноц с кокаином на $4 млн
Сотрудники Службы национальной безопасности Армении задержали в четверг в ереванском аэропорту Звартноц гражданина Польши с крупной партией наркотиков, сообщает РИА Новости со ссылкой на пресс-центра СНБ.
Как отмечается в сообщении, наркотики были обнаружены в ходе повторного досмотра багажа гражданина Польши Рафала Зелберта, 1980 года рождения, прибывшего в столицу Армении транзитным рейсом Сан-Паулу - Дубай - Ереван и прошедшего через "зеленый коридор" таможенной границы.
В его чемодане было обнаружено и конфисковано 13 полиэтиленовых пакетов с порошкообразной массой белого цвета. В ходе экспертизы выяснилось, что конфискат - это кокаин чистым весом 13 килограммов и рыночной стоимостью свыше 4 миллионов долларов.