Ադրբեջանը փորձում է բարձրացնել իր հեղինակությունը միջազգային հանրության առջև
Ադրբեջանի խորհրդարանական ընտրություններից հետո երկրում ակտիվացավ մի նոր գործընթաց: Խոսքը վերաբերում է բարձրաստիճան պաշտոնաթողություններին և տարբեր պաշտոնյաների ձերբակալություններին: Մի քանի օր առաջ Ադրբեջանի նախագահի հրամանով աշխատանքից ազատվեց կապի և բարձր տեխնոլոգիաների նախարար Ալի Աբասովը: Չնայած նրան, որ աշխատանքից ազատման որևէ պատճառ չի նշվում, սակայն որոշ ադրբեջանական լրատվամիջոցներ հաղորդում են, որ Աբասովին, աշխատանքից ազատելուց մի քանի շաբաթ առաջ, կանչել էին գլխավոր դատախազության կոռուպցիայի դեմ պայքարի գլխավոր վարչություն՝ հարցաքննության:
Ըստ էության, սա Ադրբեջանի գործարարների գաղտնալսման գործի շարունակությունն է: Ազգային անվտանգության նախարար Էլդար Մահմուդովն ավելի վաղ նույնպես ազատվել էր պաշտոնից նախագահ Ալիևի հրամանով և գտնվում է տնային կալանքի տակ: Մահմուդովը, նրա մի շարք նախկին աշխատակիցներ, ինչպես նաև կապի և բարձր տեխնոլոգիաների նախարարության նախկին աշխատակիցներ մեղադրվում են Ադրբեջանի խոշոր գործարարների խոսակցությունների գաղտնալսման, նրանց շանտաժի ենթարկելու և դրամաշորթության մեջ:
Իհարկե, առավել քան բնական պետք է լիներ նման հանցագործությունների պարագայում, որ այս պաշտոնյաների նկատմամբ (բացի աշխատանքից ազատումը) հարուցվեր նաև քրեական գործ: Ադրբեջանի դեպքում, սակայն, այդ տրամաբանությամբ շարժվելը կարող է շեղել իրականությունից: Փակ համակարգ ունեցող երկրում, որտեղ ամեն ինչ վերահսկվում է, կարելի է ասել, մեկ անձի կողմից, նման մեծամասշտաբ գործողությունները չէին կարող իրականացվել առանց այսպես կոչված «թույլտվության»:
Եթե դա այդպես է, ապա հարց է առաջանում.  ինչու՞ սկսվեց բարձրաձայնվել այս մասին, իսկ նախագահն էլ հրամանագրեր ստորագրեց նախարարների պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ: Այստեղ կարող են մի շարք պատճառներ լինել, սակայն ամենահավանականներից մեկն այն է, որ կառավարման համակարգի որոշ տարրեր դուրս են եկել վերահսկողությունից, իսկ նրանց քայլերը չեն բխել Ալիևի և նրա կլանի շահերից:
Իսկ այս ամենը «փաթեթավորված» ներկայացնելը միջազգային հանրությանը՝ որպես կոռուպցիայի և հանցագործության դեմ պայքար, փաստորեն, Ադրբեջանին հաջողվեց: Ադրբեջանական լրատվամիջոցները շարունակում են գրել այս գործում ուղղակի և անուղղակի ներգրավված անձանց աշխատանքից ազատելու և ձերբակալման մասին: Սրան զուգահեռ միջազգային հանրության առջև, որը վերջերս ակտիվորեն ոչ միայն սկսել էր քննադատել, այլ նաև որոշակի քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների հետ կապված, իր հեղինակությունը բարձրացնելու համար ադրբեջանական իշխանությունները ևս մեկ խորամանկ քայլի դիմեցին: Բաքվի վերաքննիչ դատարանը որոշում կայացրեց ազատ արձակել պատմաբան և մարդու իրավունքների ոլորտի ակտիվիստ, քաղբանտարկյալ Արիֆ Յունուսին՝ երկրից չբացակայելու պայմանով: Նման քայլը իր բարձր գնահատականին արժանացավ միջազգային հանրության, հատկապես ԵՄ կողմից: Բաքվում ԵՄ ներկայացուցչության ղեկավար Մալենա Մարդը սա անվանեց «մարդասիրական արարք»: Գուցե Ադրբեջանի իշխանություններն ի վերջո հասկացա՞ն, որ մեկուսացման քաղաքականությունը իրենց շահերից չի բխում…

Азербайджан пытается повысить свой авторитет в мире
После парламентских выборов в Азербайджане активизировался новый процесс. Речь идет о высокопоставленных отставках и арестах различных чиновников. Несколько дней назад по приказу президента Азербайджана был освобожден от должности министр связи и высоких технологий Али Аббасов. Несмотря на то, что не указывается какая-либо причина освобождения его с занимаемой должности, однако некоторые азербайджанские СМИ сообщают, что за несколько недель до этого Аббасова приглашали на допрос в Главное управление по борьбе с коррупцией Генеральной прокуратуры АР.
По сути, это продолжение дела о прослушке бизнесменов Азербайджана. Министр национальной безопасности Эльдар Махмудов ранее по приказу президента Алиева также был освобожден от должности и находится под домашним арестом. Махмудов, ряд его прежних сотрудников, как и бывшие сотрудники министерства связи и высоких технологий, обвиняются в прослушке крупных бизнесменов Азербайджана, в шантаже по отношению к последним и в вымогательствеКонечно, было бы более естественным, чтобы по отношению к подобным чиновникам, кроме как освобождение от должности, применялось также уголовное преследование.
Однако в случае с Азербайджаном следование подобной логике может отвлечь от действительности. В стране с закрытой системой правления, где все контролируется, можно сказать, что без так называемого "разрешения" никто не смог бы осуществить столь широкомасштабные действия.
Если это так, то возникает вопрос: почему стали громко говорить об этом, а президент подписал указы об освобождении от министерских должностей? Здесь может быть ряд причин, однако наиболее вероятной является та, согласно которой некоторые элементы системы правления вышли из под контроля, а их шаги не исходили из интересов Алиева и его клана. А представить все это международной общественности в "упаковке" борьбы с коррупцией и преступлениями, фактически, Азербайджану удалось.
Азербайджанские СМИ продолжают писать об освобождении от должностей и арестах лиц, прямо или косвенно вовлеченных в это дело. Параллельно этому для повышения собственного престижа в глазах международной общественности, которая, наконец, не только начала активно критиковать, но и предпринимать определенные шаги, связанные с нарушениями прав человека в Азербайджане, азербайджанские власти сделали еще один хитрый шаг. Суд второй инстанции города Баку принял решение освободить из тюрьмы историка, активиста движения за права человека, политзаключенного Арифа Юнусова - с условием не покидать страну. Подобный шаг был удостоен высокой оценки со стороны международной общественности, особенно со стороны ЕС. Руководитель представительства ЕС в Баку Малена Мард назвала это "гуманным поступком". Может, в конце концов, азербайджанские власти поняли, что политика изоляции не исходит из их интересов?..