Նախագահն ընդունել Է «Ֆլեթչեր»-ի Դիվանագիտության և իրավունքի դպրոցի դեկան Ջեյմս Սթավրիդիսին և «Թավիթյան» հիմնադրամի նախագահ Ասո Թավիթյանին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է «Թաֆթս» համալսարանի «Ֆլեթչեր»-ի իրավունքի և դիվանագիտության դպրոցի դեկան, դոկտոր Ջեյմս Ստավրիդիսին և «Թավիթյան» հիմնադրամի նախագահ Ասո Թավիթյանին:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել ամերիկահայ բարերար Ասո Թավիթյանի հիմնած «Թավիթյան» հիմնադրամի և «Ֆլեթչեր»-ի դպրոցի միջև առկա համագործակցությանը, որի շրջանակներում տաղանդավոր հայ երիտասարդները Հայաստանի Հանրապետությունից տարիներ ի վեր «Թավիթյան» հիմնադրամի սահմանած կրթաթոշակների միջոցով «Ֆլեթչեր»-ի դպրոցում արդի բարձր չափանիշներին համապատասխան կրթություն են ստանում: Հիշյալ ծրագրի շրջանակներում կրթություն ստանալուց հետո, ավելի քան 250 շրջանավարտ վերադարձել է Հայաստան՝ ստացած գիտելիքներն ու ունակությունները ներդնելու հայրենիքում։
«Թավիթյան» հիմնադրամը միաժամանակ ֆինանսավորում է «Ֆլեթչեր»-ի դպրոցի դեկանների, ականավոր դասախոսների այցերը Հայաստան, որպեսզի նրանք ավելի լավ ծանոթանան հայ ժողովրդին և առկա աշխարհաքաղաքական իրողություններին։
Հանրապետության Նախագահին հյուրընկալված ծովակալ Ջեյմս Ստավրիդիսը նաև ԱՄՆ արտաքին հարաբերությունների խորհրդի անդամ է, երկար տարիներ ծառայել է Միացյալ Նահանգների ռազմածովային ուժերում՝ զբաղեցնելով տարբեր բարձր պաշտոններ, այդ թվում՝ Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի դաշնային ուժերի գերագույն հրամանատարի պաշտոնը, ինչպես նաև ԱՄՆ ռազմավարական և տակտիկական գիտահետազոտական կենտրոնի առաջին հրամանատարի, ռազմածովային ուժերի քարտուղարի օգնականի և պաշտպանության նախարարի ռազմական հարցերով գլխավոր օգնականի պաշտոնները: Ծառայության ընթացքում նա պարգևատրվել է ԱՄՆ ավելի քան 50 և միջազգային տարբեր մեդալներով ու պատվոգրերով:
ՀՀ Նախագահի հետ հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև միջազգային արդի խնդիրներին ու մարտահրավերներին, տարածաշրջանի զարգացումներին:

Серж Саргсян принял декана Флетчерской школы и председателя фонда "Тавитян"
Президент Серж Саргсян сегодня принял декана Флетчерской школы дипломатии и права Тафтского университета Джеймса Ставридиса и председателя фонда "Тавитян" Асо Тавитяна.
На встрече было затронуто сотрудничество основанного американским благотворителем армянского происхождения Асо Тавитяном фонда "Тавитян" и Флетчерской школы, в рамках которого талантливая армянская молодежь из Республики Армения на протяжении лет посредством учрежденных фондом "Тавитян" стипендий получает во Флетчерской школе образование, соответствующее современным высоким критериям. После получения образования в рамках упомянутой программы более 250 выпускников вернулись в Армению, чтобы применить полученные знания и навыки на родине, передает пресс-служба главы государства.
Фонд "Тавитян" одновременно финансирует визиты деканов, известных преподавателей Флетчерской школы в Армению, чтобы они лучше познакомились с армянским народом и ознакомились с существующими геополитическими реалиями.
Принятый президентом Республики адмирал Джеймс Ставридис также является членом Совета по внешним отношениям США, долгие годы служил в военно-морских силах США, занимая различные высокие должности, в том числе должность верховного командующего силами альянса НАТО в Европе, а также первого командующего Стратегического и тактического научно-исследовательского центра США, помощника секретаря военно-морских сил и главного помощника министра обороны по военным вопросам. В ходе службы он был награжден более чем 50 медалями США и различными международными медалями и благодарственными грамотами.
На встрече с президентом РА были также затронуты актуальные международные проблемы и вызовы, региональные события.