Պետդեպը նախազգուշացնում է ամերիկացիներին սպառնալիքի մասին
ԱՄՆ Պետդեպը ծանուցում է տարածել ամերիկացիների համար, ովքեր ճանապարհորդում են աշխարհում։ Ծանուցմամբ նրանց նախազգուշացվում է «ահաբեկչական մեծացած սպառնալիքների» մասին, հայտնում է BBC-ն։
Պետդեպի տվյալներով՝ այնպիսի ծայրահեղական խմբավորումներ, ինչպիսիք են ԻՊ-ը, «Ալ-Քաիդան», «Բոկո Հարամն» ու այլք, շարունակում են հարձակումներ ծրագրել շատ տարածաշրջաններում։
Սպառնալիքի մասին նախազգուշացումն ուժի մեջ կլինի մինչև 2016 թվականի փետրվարի 24-ը։
«Իշխանությունները կարծում են, որ ահաբեկչական հարձակումների հավանականությունը կպահպանվի այն պատճառով, որ ԻՊ-ի անդամները տուն են վերադառնում Սիրիայից ու Իրաքից»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

The State Department has released a worldwide travel alert for Americans, citing increased terrorism threats worldwide and advising U.S. citizens to ''avoid large crowds or crowed places,'' especially during the holiday season, - The Washington Post writes.
The Monday alert, which also warned Americans of the risks of using public transportation and attending theater and sporting events, is effective for three months and only expires on Feb. 24.
The alert comes 10 days after Islamist terrorists killed 130 people in several Paris locations and while Brussels, the capital of neighboring Belgium, is on lockdown.