Բելգիան չի մասնակցի ներգաղթյալների տեղաբաշխման նոր տարբերակների
Բելգիան լիովին բացառում է իր մասնակցությունը ներգաղթյալներին ԵՄ-ում տեղաբաշխելու ցանկացած նոր տարբերակի, այդ թվում՝ Թուրքիայից սիրիացի փախստականների՝ Եվրոպայում օրինական տեղաբաշխման համակարգին, որն առաջարկել է Գերմանիան: Այդ մասին հայտարարել է Բելգիայի վարչապետ Շառլ Միշելը ԵՄ-Թուրքիա գագաթաժողովի արդյունքներով, փոխանցում է TACC-ը:
«Բելգիան բացառում է իր մասնակցությունը ներգաղթյալներին ԵՄ-ում տեղաբաշխելու ցանկացած նոր տարբերակների, այդ թվում՝ Թուրքիայից: Սկզբում մենք պետք է հստակ տեսնենք՝ ինչ նոր պարտավորություններ է վերցնում իր վրա Անկարան սահմանների վերահսկողության, ներգաղթյալներին տեղափոխողների դեմ պայքարի և միգրացիոն հոսքի սահմանափակման ուղղությամբ: Այդ չափանիշները կլինեն հիմնականը Թուրքիայի հետ ԵՄ առանց վիզայի ռեժիմի հարցի լուծման համար»,- ասել է նա:
Ավելի վաղ Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան Կլոդ Յունկերը հայտարարել է, որ Թուրքիան առանց վիզայի ռեժիմ կստանա 2016 թվականի աշնանը, եթե «բավարարի բոլոր չափանիշներին»:

Бельгия исключает свое участие в новых схемах расселения мигрантов в ЕС
Бельгия полностью исключает свое участие в любых новых схемах расселения мигрантов в ЕС, в том числе предложенной Германией системе легального размещения в Европе сирийских беженцев из Турции. Об этом заявил  премьер-министр Бельгии Шарль Мишель по итогам саммита ЕС-Турция, передает ТАСС.
"Бельгия полностью исключает свое участие в любых новых схемах расселения мигрантов в ЕС в том числе из Турции. Сначала мы должны четко увидеть, какие новые обязательства принимает на себя Анкара по контролю границы, борьбе с перевозчиками мигрантов и ограничению миграционных потоков. Эти же критерии будут ключевыми для решения вопроса о безвизовом режиме ЕС с Турцией", - сказал он.
Ранее  глава Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер заявил, что Турция может получить безвизовый режим с ЕС уже осенью 2016 года, "если выполнит все критерии".