Լիբանանը հայտարարել է ԻՊ հետ բանակցելու պատրաստակամության մասին
Լիբանանի իշխանությունները հայտարարել են, որ պատրաստ են «Իսլամական պետության» գրոհայինների հետ բանակցություն սկսել լիբանանացի զինվորականներին ազատ արձակելու հարցի շուրջ, հայտնում է Reuters-ը:
Ինչպես նշել է Լիբանանի անվտանգության ուժերի ղեկավար գեներալ-մայոր Աբբաս Իբրահիմը, 2014 թվականի օգոստոսից ԻՊ պատանդ է պահում 9 լիբանանցի զինծառայողի:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Լիբանանը պատանդների փոխանակում է իրականացրել «Ջաբհաթ ան-Նուսրա» խմբավորման հետ: Նշվում է, որ պատանդների թվում է եղել նաև «Իսլամական պետության» առաջնորդ ալ Բաղդադիի նախկին կինը՝ Սաջա Դուլայմին:

Ливан заявил о готовности начать переговоры с ИГ
Власти Ливана заявили, что готовы начать переговоры с боевиками "Исламского государства" по вопросу освобождения ливанских солдат, удерживаемых группировкой с августа 2014 года, передает gazeta.ru со ссылкой на Reuters.
По словам главы сил безопасности Ливана генерал-майора Аббаса Ибрагима, в заложниках у ИГ находятся девять солдат.
Ранее сообщалось, что Ливан провел обмен заключенными с группировкой "Джебхат-ан-Нусра". Как отмечается, среди заключенных была бывшая жена лидера "Исламского государства" Абу Бакра аль-Багдади - Сайджа Дулайми.