Հայ-շվեդական հարաբերությունները վերջին տարիներին զգալիորեն ակտիվացել են
Դեկտեմբերի 1-ին աշխատանքային այցելությամբ Բրյուսելում գտնվող Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգոտ Վալստրյոմի հետ։
Հանդիպմանը նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս Շվեդիայի հետ համագործակցության զարգացմանը` քաղաքական, տնտեսական և հումանիտար բնագավառներում՝ փաստելով, որ վերջին տարիներին զգալիորեն ակտիվացել են հայ-շվեդական հարաբերությունները, ինչն արտացոլվել է փոխայցելությունների և քաղաքական երկխոսության ինտենսիվությամբ։
Զրույցի ընթացքում քննարկվեցին բարձրաստիճան փոխայցելությունների կազմակերպման, միջազգային կազմակերպություններում փոխգործակցության սերտացման, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման հարցեր։
Նախարարներ Նալբանդյանն ու Վալստրյոմը մտքեր փոխանակեցին Հայաստան - Եվրոպական միություն համագործակցության վերաբերյալ։
Հայաստանի և Շվեդիայի արտգործնախարարներն անդրադարձան հրատապ միջազգային խնդիրներին և դրանց հանգուցալուծման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին։
Էդվարդ Նալբանդյանը Մարգոտ Վալստրյոմին ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերը։

Армяно-шведские отношения активизировались
Находящийся с рабочим в визитом Брюсселе глава МИД Армении Эдвард Налбандян встретился с министром иностранных дел Швеции Маргот Вальстрем.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, в ходе встречи министр Налбандян отметил, что Армения придает большое значение развитию сотрудничества с Швецией в политической, экономической и гуманитарной сферах, констатировав, что за последние годы значительно активизировались армяно-шведские отношения, что сказалось на интенсивности взаимных визитов и политического диалога.
В ходе беседы стороны обсудили вопросы, касающиеся организации визитов на высоком уровне, укрепления взаимодействия в международных организациях, расширению договорно-правовой базы.
Министры Налбандян и Вальстрем обменялись мнениями вокруг сотрудничества Армении и Европейского Союза.
Главы МИД Армении и Швеции коснулись актуальных международных проблем и усилий по их решению.
Эдвард Налбандян представил Маргот Вальстрем усилия Армении и сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта.