ԵԱՏՄ-ն և Մեքսիկան մտադիր են համագործակցության մասին հուշագիր ստորագրել
ԵԱՏՄ-ն և Մեքսիկան ուսումնասիրում են համագործակցության մասին հուշագրի ստորագրման հնարավորությունը։ Այս մասին РИА Новости-ին հայտնել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի՝ ինտեգրման հիմնական ուղղությունների և մակրոտնտեսության հարցերով նախարար Տատյանա Վալովայան։
«Մեքսիկայի հետ հուշագրի ստորագրման ժամկետները դեռևս չեն քննարկվել, սակայն փորձը ցույց է տալիս, որ դա մի քանի ամսում հնարավոր է, եթե լինեն բարիդրացիական հարաբերություններ, և դա կարող է իրականացվել 2016-ին»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ Մեխիկոյում բանակցությունների արդյունքում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, որ ԵԱՏՄ-ն Մեքսիկա ուղարկի նման հուշագրի նախագիծ, որից հետո կսկսվի դրա քննարկումը։

ЕАЭС и Мексика могут подписать меморандум о сотрудничестве
Евразийский экономический союз (ЕАЭС) и Мексика изучают вопрос о возможности подписания меморандума о сотрудничестве, сообщила РИА Новости министр по основным направлениям интеграции и макроэкономике Евразийской экономической комиссии Татьяна Валовая.
"Сроки подписания меморандума с Мексикой пока не обсуждали, но опыт показывает, что в течение нескольких месяцев это возможно, если будет доброе отношение, и это может быть 2016 год", - сказала Валовая.
По ее словам, в результате переговоров в Мехико достигнута договоренность о том, что ЕАЭС направит Мексике проект такого меморандума, после чего начнется его обсуждение. "Мы были бы готовы выйти на такой документ с правительством Мексики", - заметила министр.