Սաուդյան Արաբիան հայտնել է 34 երկրներից իսլամական ռազմական կոալիցիա ստեղծելու մասին
Սաուդյան Արաբիան հայտարարել է ահաբեկչության դեմ պայքարի Իսլամական ռազմական կոալիցիայի ստեղծման մասին։ Ինչպես հայտնում է Reuters-ը, կոալիցիայի համատեղ օպերատիվ կենտրոնը կգտնվի Էր Ռիադում։
Կոալիցիայի մեջ կմտնեն 34 երկրներ։ Արաբական թերակղզուց ռազմական կոալիցիային կմասնակցեն Սաուդյան Արաբիան, ԱՄԷ-ն, Բահրեյնը, Կատարը, Քուվեյթը, Յեմենը։
Աֆրիկյան երկրներից կոալիցիայի կազմ կմտնեն Բենինը, Չադը, Տոգոն , Թունիսը, Ջիբուտին, Սենեգալը, Սուդանը, Սիերա-Լեոնեն, Սոմալին, Գաբոնը, Գվինեան, Կոմորյան կղզիները, Կոտ դ՝Իվուարը, Լիբիան, Մալին, Եգիպտոսը,Մարոկկոն, Մավրիտանիան, Նիգերն ու Նիգերիան։
Միության մասնակիցներ կդառնան նաև Հորդանանը, Պաղեստինը, Լիբանանը, Թուրքիան, Պակիստանը, Բանգլադեշը, Մալդիվներն ու Մալայզիան։
Նշվում է, որ նորաստեղծ դաշինքը պայքարելու է ոչ միայն «Իսլամական պետության», այլև` մնացած ահաբեկչական խմբավորումների դեմ:

Саудовская Аравия объявила о создании антитеррористической коалиции из 34 стран
Саудовская Аравия во вторник, 15 декабря, объявила о создании Исламской военной коалиции по борьбе с терроризмом с совместным оперативным центром в Эр-Рияде, сообщает lenta.ru.
Согласно заявлению государственного информагентства Saudi Press Agency, в коалицию войдут 34 страны. Из стран Аравийского полуострова в военном союзе будут участвовать Саудовская Аравия, ОАЭ, Бахрейн, Катар, Кувейт, Йемен.
Из африканских стран в коалицию войдут Бенин, Чад, Того, Тунис, Джибути, Сенегал, Судан, Сьерра-Леоне, Сомали, Габон, Гвинея, Коморские Острова, Кот-д'Ивуар, Ливия, Мали, Египет, Марокко, Мавритания, Нигер и Нигерия.
Отмечается, что целью антитеррористической коалиции будет не только террористическая группировка "Исламское государство" но и другие террористические группировки. Кроме того, коалиция будет координировать действия с международными организациями и крупными державами.