Սիրիական ընդդիմությունը կգլխավորի Ասադի նախկին վարչապետը
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի կառավարության նախկին վարչապետ Ռիյադ Հիջաբը կներկայացնի ընդդիմությունը պաշտոնական Դամասկոսի հետ բանակցությունների ժամանակ, հայտնում է Reuters-ը:
Հիջաբի թեկնածությունն ընտրվել է Էր Ռիյադում ներկա սիրիական կառավարության հակառակորդների հանդիպման ընթացքում, որը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 8-ից 11-ը: Հանդիպմանը մասնակցել են բազմաթիվ խմբեր, որոնց թվում էին Սիրիայի ընդդիմադիր և հեղափոխական ուժերի ազգային կոալիցիան, Սիրիայի ազատ բանակի հարավային ճակատը, որը միավորում է երկրի հարավում ակտիվորեն գործող 58 խմբավորումների:
Բացի այդ, հանդիպմանը մասնակցել է Դամասկոսի կողմից պայմանականորեն ճանաչվող Ժողովրդավարական փոփոխությունների ազգային կոորդինացիոն կոմիտեն, որին ընդդիմության մյուս ներկայացուցիչները մեղադրում են Ասադի հետ համագործակցության մեջ:
Էր Ռիադի հանդիպմանը մասնակցել են նաև «Ջեյշ ալ-Իսլամ» կոալիցիայի ներկայացուցիչները, որը միավորում է 40 սալաֆիական և իսլամիստական խմբեր, որոնք ստեղծվել են 2013 թվականին Սաուդյան Արաբիայի ֆինանսավորմամբ, ինչպես նաև «Ահրար աշ-Շամ» խմբավորման ներկայացուցիչները, որը համագործակցում է «Ջաբհաթ ան-Նուսրայի» հետ:

Сирийскую оппозицию возглавит бывший премьер правительства Асада
Бывший премьер-министр правительства президента Сирии Башара Асада Рияд Хиджаб будет представлять оппозицию на переговорах с официальным Дамаском, сообщает lenta.ru со ссылкой на Reuters.
Кандидатура Хиджаба была выбрана на встрече противников нынешнего сирийского руководства в Эр-Рияде, которая проходила с 8 по 11 декабря. Участие в ней приняли множество групп: среди них Национальная коалиция сирийских революционных и оппозиционных сил (НКОРС), поддерживаемая Западом, а также Южный фронт Свободной сирийской армии - союз 58 светских группировок, условно признаваемый Дамаском Национальный координационный комитет за демократические перемены (НККДП), представители "Джейш аль-Ислам" - коалиции из более чем 40 салафитских и исламистских групп, созданной в 2013 году при финансовой поддержке Саудовской Аравии, представители "Ахрар аш-Шам", которая в рамках коалиции "Джейш аль-Фатх" сотрудничает с "Фронтом ан-Нусра".