ՄԱԿ ԱԽ-ն ԻՊ-ի ֆինանսավորման դեմ պայքարի բանաձև է ընդունել
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը միաձայն ընդունել է բանաձև, որը պատժամիջոցներ է սահմանում ԻՊ ծայրահեղական խմբավորման դեմ ու արգելում դրա ֆինանսավորումը, փոխանցում է BBC-ն։
Բանաձևի հիմնական նպատակն է արտաքին ֆինանսական հոսքերը փակելը, որոնցով գրոհայինները ստանում են միջոցներ, այդ թվում՝ եկամուտներ նավթի մաքսանենգությունից ու պատմական արժեքների վաճառքից։
ՄԱԿ-ի պատժամիջոցները սահմանվում են անձանց կամ կազմակերպությունների նկատմամբ, որոնք համագործակցում են ԻՊ-ի հետ, նախատեսվում է ակտիվների սառեցում, ՄԱԿ-ի անդամ երկրների տարածք մուտքի արգելք և զենքի էմբարգո։

Совбез ООН принял резолюцию о борьбе с финансированием ИГ
Совет Безопасности ООН единогласно принял резолюцию, вводящую санкции против экстремистской группировки "Исламское государство" и запрещающую ее финансирование, передает BBC.
Основная цель резолюции - перекрыть внешние финансовые потоки, по которым доставляются средства бойцам "ИГ", в том числе доходы от контрабанды нефти и продажи исторических ценностей.
Санкции ООН вводятся против лиц или организаций, сотрудничающих с "Исламским государством" и предусматривают заморозку активов, запрет на въезд на территорию стран-членов ООН и оружейное эмбарго.