Իրանը մուտք է գործում 2016 թվական միանգամայն նոր հեռանկարներով
2015 թվականն իրապես շրջադարձային տարի էր Իրանի համար: Երկիրը մուտք է գործում 2016 թվական միանգամայն այլ հեռանկարներով:
«Դարի համաձայնագիրն» ու դրա ազդեցությունը աշխարհաքաղաքական զարգացումների վրա
Իրանի և միջազգային միջնորդների «Վեցյակի» (ԱՄՆ, Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա, Ռուսաստան, Չինաստան, Գերմանիա) միջև 2006 թվականից սկսված բանակցությունները 2015 թվականի ապրիլին առաջին հաջողությունը գրանցեցին, երբ հայտարարվեց, որ «լուծում է գտնվել»: Փոխադարձ զիջումների արդյունքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների արդյունքում երեք ամիս անց` հուլիսի 14-ին, ստորագրվեց «դարի համաձայնագիր» որակումը ստացած միջուկային համաձայնագիրը: Գործարքի հիմքում ընկած հիմնական գաղափարն այն էր, որ իր միջուկային ծրագիրը սահմանափակելու դիմաց Իրանի նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցները պետք է թեթևացվեն: Միաժամանակ, Իրանը շարունակելու է իր ատոմային ծրագիրը խաղաղ նպատակներով:
80 միլիոն բնակչություն ունեցող Իրանը վերականգնվելու և մոտ ապագայում գերտերություն դառնալու հնարավորություն է ստանում: Նոր էջ է բացվում Իրան-ԵՄ հարաբերություններում: Վերջին ամիսներին Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Իտալիայի և եվրոպական այլ
առաջատար երկրների` Իրան կատարած ինտենսիվ այցերի շրջանակներում կողմերը համաձայնության եկան տարբեր ոլորտներում համագործակցություն հաստատելու շուրջ: Ակտիվ քայլեր են ձեռնարկվում Իրանում օտարերկրյա ֆինանսական ներդրումների խթանման ուղղությամբ: Իրանը հայտարարում է պատժամիջոցների չեղարկմանը զուգահեռ նավթի արտահանումները կրկնապատկելու իր մտադրության մասին: Խորանում է համագործակցությունն Իրանի և Ռուսաստանի միջև, հատկապես ռազմական, տնտեսական և էներգետիկ ոլորտներում: Իրանը հայտարարում է Ծոցի արաբական մի շարք միապետությունների առաջիկայում գազ մատակարարելու իր պատրաստակամության մասին:
Ակնկալվում է, որ համաձայնագրի ստորագրումը և դրա շնորհիվ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հեղինակության բարձրացումը պետք է նպաստեն նաև Իրանի և նրա հասարակության ավելի բաց դառնալուն` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ռոհանին համարվում է չափավոր թևի ներկայացուցիչ: Որպես ասվածի ապացույց` նշենք, որ միջուկային գործարքի կնքումից հետո Իրանում առաջին անգամ դեսպանի պաշտոնում կին նշանակվեց:
Միաժամանակ Իրանը չի կորցնում իր «զգոնությունը»: Երկրի զինվորական հրամանատարությունը պարբերաբար հայտարարում է զորավարժությունների անցկացման և միջին հեռահարության բալիստիկ հրթիռների փորձարկումների մասին` ընդգծելով, որ հեղափոխական ոգու կորուստը կարող է կործանարար լինել Իրանի համար:
Իրանն էականորեն մեծացրեց իր ներգրավվածությունը տարածաշրջանային հակամարտություններում
Իրանն աստիճանաբար դառնում է հզոր գործոն մերձավորարևելյան տարածաշրջանում` ամենևին էլ չթաքցնելով ակտիվ դերակատարում ստանձնելու իր ցանկությունը: «Մեր կոչը Պարսից ծոցի և արաբական աշխարհի մեր գործընկերներին այն է, որ Իրանը պատրաստ է փոխադարձ հարգանքի, բարիդրացիության և իսլամական եղբայրության վրա հիմնված հարաբերություններ կառուցելուն նրանց հետ»,- հայտարարում է Իրանի արտգործնախարար Մուհամեդ Ջավադ Զարիֆը:
Հսկայական էներգետիկ ռեսուրսներ ունեցող Իրանի մեկուսացումը, ինչ խոսք, ձեռնտու էր բազմաթիվ երկրների, որոնց թվում պետք է առանձնացնել հատկապես Իսրայելին, Սաուդյան Արաբիային, Թուրքիային, որոնցից յուրաքանչյուրը Իրանին թույլ տեսնելու ցանկության իր պատճառներն ունի: Զգալիորեն նվազում է Սաուդյան Արաբիայի և Թուրքիայի կարևորությունը, քանի որ նրանք բավական երկար ժամանակ համարվում էին տարածաշրջանում Արևմուտքի գլխավոր դաշնակիցները, իսկ հիմա Իրանը կարող է որոշ չափով իր վրա վերցնել այս գործառույթը: Հենց այդ պատճառով էլ այս երկրների միջև ավելի է սրվել պայքարը ազդեցության գոտիների համար: Իրանական ազդեցության ուժեղացման հետ կապված՝ Ծոցի միապետությունները հայտարարում են անվտանգության ապահովման համար միասնական կառույցի ստեղծման մասին: «Իրանական վտանգով» պայմանավորված՝ հարաբերությունների սերտացում է նկատվում նաև Թուրքիայի և Իսրայելի միջև:
Իրանն էականորեն մեծացրեց տարածաշրջանային հակամարտություններում՝ հատկապես սիրիական ճգնաժամում իր ներգրավվածությունը: Խոսքը գնում է ինչպես ռազմական, այնպես էլ քաղաքական ներգրավվածության մասին: Սիրիայում իրանական զորքերի և զինամթերքի առկայությունն առավել ակնհայտ բնույթ ստացավ: Միաժամանակ Իսլամական Հանրապետությունը հանդես եկավ սիրիական ճգնաժամի կարգավորման 4-կետանոց առաջարկով, որը ենթադրում է կրակի անմիջական դադարեցում, ազգային միասնության կառավարության ձևավորում, փոքրամասնությունների սահմանադրական պաշտպանություն և վերահսկվող ընտրությունների անցկացում:
Բացի այդ՝ Արևմուտքը բացահայտորեն ընդունեց̦ որ Իրանը կարող է և պետք է սիրիական հակամարտության կարգավորման գործընթացի մաս դառնա, ինչի շնորհիվ Իրանը ներգրավվեց սիրիական ճգնաժամի կարգավորման շուրջ Վիեննայի բանակցություններում: Միջազգային հանրությունը գիտակցում է, որ Իրանը տարածաշրջանում ԻՊ-ի դեմ պայքարելու ունակություն ունեցող փաստացի միակ երկիրն է, ինչն էականորեն բարձրացնում է Իրանի` որպես տարածաշրջանային գործոնի կշիռը:
Իսլամական հանրապետությունը 2015 թվականի ընթացքում զգալիորեն մեծացրեց իր անուղղակի ներգրավվածությունը Եմենում և Իրաքում, որտեղ իրանական ազդեցության հետագա տարածումը կասեցնելու համար ակտիվ գործում են համապատասխանաբար Սաուդյան Արաբիան և Թուրքիան:
Հայ-իրանական համագործակցության հեռանկարները
Իրանի և գերտերությունների միջև միջուկային համաձայնագրի կնքման լուրը Հայաստանում ոգևորությամբ ընդունվեց: Ինչպես ընդգծեց ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը, «համապարփակ կարգավորումը կնպաստի նաև տարածաշրջանում կայունության և համագործակցության ամրապնդմանը»:
Պատժամիջոցների չեղարկմանը զուգահեռ՝ սպասվում է, որ Իրանը հսկայական տնտեսական աճ է գրանցելու` դառնալով տնտեսական առումով թիվ 1 երկիրը տարածաշրջանում: Սա լուրջ հնարավորություններ է ստեղծում տրանսպորտային, էներգետիկ, առևտրատնտեսական ոլորտներում հայ-իրանական համագործակցության խորացման համար: Ակտիվորեն քննարկվում է Իրան-Հայաստան-Վրաստան էներգետիկ համագործակցության հնարավորությունը: Հայաստանի կողմից ակտիվ նախաձեռնողականության, նոր գաղափարների և ինտենսիվ աշխատանքի կարիք կա:
Այս տեսանկյունից Հայաստանը կարող է առանցքային դերակատարում ունենալ նաև Իրան-ԵԱՏՄ ապագա համագործակցության իրականացման գործում` հաշվի առնելով այն հանգամանքը̦ որ Իրան կատարած այցի ժամանակ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց, որ ԵԱՏՄ-ն սկսելու է ուսումնասիրել Իրանի հետ ազատ առևտրի գոտի ստեղծելու հնարավորությունները: Ի դեպ, Իրանը ևս Հայաստանի հետ երկկողմ տնտեսական հարաբերություններն ընդլայնելու ցանկություն է հայտնում, որը հատկապես դրսևորվեց Իրանի փոխնախագահ Էսհագ Ջահանգիրիի` Հայաստան կատարած այցի ժամանակ:
Ամփոփելով նշենք, որ 2015 թվականն Իրանի համար բեկումնային տարի էր` պատմական նոր ժամանակաշրջանի մեկնարկ: Աշխարհը, իրապես, գործ է ունենալու նոր, ավելի ինքնավստահ և հզոր Իրանի հետ:

Iran Enters 2016 with Entirely New Perspectives
2015 was truly a turning point for Iran. The country enters the 2016 with entirely different perspectives.
"The agreement of the century" and its influence on the geopolitical developments
Negotiations between Iran and the Six Wold Powers (the US, France, Great Britain, Russia, China, Germany) that started in 2006 recorded first success in April 2015 when it was announced that "a solution was found". As a result of the agreement that was reached through mutual concessions three months later on July 14 the nuclear deal was signed which was qualified as "the agreement of the century". The main idea of the deal is that the sanctions against Iran should be released in return to limiting its nuclear program. At the same time, Iran will continue its atomic program for peaceful purposes.
Iran that has a population of about 80 million is now given the opportunity to recover and become a regional power in the near future. A new page is due to open in Iran-EU relations. Within the intensive visits of the representatives of France, Germany, Italy, Great Britain and other European countries to Tehran the parties agreed to establish cooperation in various fields. Active steps are being taken to promote foreign investment in Iran. In its turn Iran announces about its intension to double the oil exports in parallel with the lifting of international sanctions. At the same time we see the deepening of cooperation between Moscow and Tehran especially in military, economic and energy fields. Iran declares readiness to supply gas to some Gulf Arab countries.
It is expected that after the signing of the deal which arose Iranian President Hassan Rouhani's reputation Iran and its society will become more open to the world, taking into consideration the fact that Iran’s current President is the representative of the moderate wing. As a proof it should be noted that after the signing of the nuclear deal a woman was appointed as an ambassador for the first time.
At the same time Iran is not losing its alertness. Iranian military command regularly announces about conducting military exercises and medium-range ballistic missile tests, stressing that the loss of the revolutionary spirit can be catastrophic for Iran.
Iran significantly increases its involvement in regional conflicts
Iran gradually becomes a powerful actor in the Middle East without hiding its desire to take an active role in the region. The isolation of Iran that has huge energy resources was profitable for many countries, among them Israel, Saudi Arabia, Turkey. Their importance as Western regional main partners is going to decrease because now they will have to share this role with Iran. This is the reason why the struggle for zones of influence between these countries has escalated. The Gulf Arab countries announce about creation of united structure to restrain the strengthening of Iranian influence. Due to "the Iranian threat" Turkey and Israel began improving their relations.
Iran has significantly increased its involvement in regional conflicts, especially in Syria. It is about both military and political involvement. The presence of Iranian troops and weapons in Syria has become more obvious. At the same time the Iranian Republic has proposed a 4-point solution for the Syrian crisis.
The Western countries had to accept that Iran can and must be part of the Syrian conflict settlement process. This is the reason why Iran was involved in Vienna peace talks. The international community realizes that Iran is the only country in the region that can actually fight against the Islamic State. And this fact significantly increases Iran’s weight as a regional actor.
During the year Iran also increased its indirect involvement in Yemen and Iraq where Saudi Arabia and Turkey try to stop further expansion of the Iranian influence.
Perspectives for Armenia – Iran cooperation
The news of the nuclear deal between Iran and world powers was accepted in Armenia with enthusiasm. As the Armenian Foreign Minister Edvard Nalbandian stressed, "comprehensive settlement will contribute to strengthening stability and cooperation in the region".
It is expected that in parallel with the lifting of sanctions Iran will have huge economic growth, becoming No. 1 country in the region in terms of economy. It creates serious opportunities for deepening Armenian-Iranian cooperation in such fields as transport, energy and trade. The prospect of Iran-Armenia-Georgia energy cooperation is being actively discussed. Armenia’s active initiatives, new ideas and intensive work are needed.
From this point of view Armenia can have a key role in the implementation of future cooperation between Iran and the Eurasian Economic Union, taking into consideration the fact that Russian President Vladimir Putin during his visit to Iran said the EEU will begin considering the possibilities of creating a free trade zone with Iran. By the way, Iran is also interested in enhancing of bilateral economy relations with Armenia which became obvious during Iran's First Vice-President Eshaq Jahangiri’s visit to Armenia.
In conclusion it should be noted that 2015 was a breakthrough year for Iran, a beginning of a new historical era. From now on the world will deal with new, more self-confident and powerful Iran.