Իրանը մուտք է գործում 2016 թվական միանգամայն նոր հեռանկարներով
2015 թվականն իրապես շրջադարձային տարի էր Իրանի համար: Երկիրը մուտք է գործում 2016 թվական միանգամայն այլ հեռանկարներով:
«Դարի համաձայնագիրն» ու դրա ազդեցությունը աշխարհաքաղաքական զարգացումների վրա
Իրանի և միջազգային միջնորդների «Վեցյակի» (ԱՄՆ, Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա, Ռուսաստան, Չինաստան, Գերմանիա) միջև 2006 թվականից սկսված բանակցությունները 2015 թվականի ապրիլին առաջին հաջողությունը գրանցեցին, երբ հայտարարվեց, որ «լուծում է գտնվել»: Փոխադարձ զիջումների արդյունքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների արդյունքում երեք ամիս անց` հուլիսի 14-ին, ստորագրվեց «դարի համաձայնագիր» որակումը ստացած միջուկային համաձայնագիրը: Գործարքի հիմքում ընկած հիմնական գաղափարն այն էր, որ իր միջուկային ծրագիրը սահմանափակելու դիմաց Իրանի նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցները պետք է թեթևացվեն: Միաժամանակ, Իրանը շարունակելու է իր ատոմային ծրագիրը խաղաղ նպատակներով:
80 միլիոն բնակչություն ունեցող Իրանը վերականգնվելու և մոտ ապագայում գերտերություն դառնալու հնարավորություն է ստանում: Նոր էջ է բացվում Իրան-ԵՄ հարաբերություններում: Վերջին ամիսներին Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Իտալիայի և եվրոպական այլ
առաջատար երկրների` Իրան կատարած ինտենսիվ այցերի շրջանակներում կողմերը համաձայնության եկան տարբեր ոլորտներում համագործակցություն հաստատելու շուրջ: Ակտիվ քայլեր են ձեռնարկվում Իրանում օտարերկրյա ֆինանսական ներդրումների խթանման ուղղությամբ: Իրանը հայտարարում է պատժամիջոցների չեղարկմանը զուգահեռ նավթի արտահանումները կրկնապատկելու իր մտադրության մասին: Խորանում է համագործակցությունն Իրանի և Ռուսաստանի միջև, հատկապես ռազմական, տնտեսական և էներգետիկ ոլորտներում: Իրանը հայտարարում է Ծոցի արաբական մի շարք միապետությունների առաջիկայում գազ մատակարարելու իր պատրաստակամության մասին:
Ակնկալվում է, որ համաձայնագրի ստորագրումը և դրա շնորհիվ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հեղինակության բարձրացումը պետք է նպաստեն նաև Իրանի և նրա հասարակության ավելի բաց դառնալուն` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ռոհանին համարվում է չափավոր թևի ներկայացուցիչ: Որպես ասվածի ապացույց` նշենք, որ միջուկային գործարքի կնքումից հետո Իրանում առաջին անգամ դեսպանի պաշտոնում կին նշանակվեց:
Միաժամանակ Իրանը չի կորցնում իր «զգոնությունը»: Երկրի զինվորական հրամանատարությունը պարբերաբար հայտարարում է զորավարժությունների անցկացման և միջին հեռահարության բալիստիկ հրթիռների փորձարկումների մասին` ընդգծելով, որ հեղափոխական ոգու կորուստը կարող է կործանարար լինել Իրանի համար:
Իրանն էականորեն մեծացրեց իր ներգրավվածությունը տարածաշրջանային հակամարտություններում
Իրանն աստիճանաբար դառնում է հզոր գործոն մերձավորարևելյան տարածաշրջանում` ամենևին էլ չթաքցնելով ակտիվ դերակատարում ստանձնելու իր ցանկությունը: «Մեր կոչը Պարսից ծոցի և արաբական աշխարհի մեր գործընկերներին այն է, որ Իրանը պատրաստ է փոխադարձ հարգանքի, բարիդրացիության և իսլամական եղբայրության վրա հիմնված հարաբերություններ կառուցելուն նրանց հետ»,- հայտարարում է Իրանի արտգործնախարար Մուհամեդ Ջավադ Զարիֆը:
Հսկայական էներգետիկ ռեսուրսներ ունեցող Իրանի մեկուսացումը, ինչ խոսք, ձեռնտու էր բազմաթիվ երկրների, որոնց թվում պետք է առանձնացնել հատկապես Իսրայելին, Սաուդյան Արաբիային, Թուրքիային, որոնցից յուրաքանչյուրը Իրանին թույլ տեսնելու ցանկության իր պատճառներն ունի: Զգալիորեն նվազում է Սաուդյան Արաբիայի և Թուրքիայի կարևորությունը, քանի որ նրանք բավական երկար ժամանակ համարվում էին տարածաշրջանում Արևմուտքի գլխավոր դաշնակիցները, իսկ հիմա Իրանը կարող է որոշ չափով իր վրա վերցնել այս գործառույթը: Հենց այդ պատճառով էլ այս երկրների միջև ավելի է սրվել պայքարը ազդեցության գոտիների համար: Իրանական ազդեցության ուժեղացման հետ կապված՝ Ծոցի միապետությունները հայտարարում են անվտանգության ապահովման համար միասնական կառույցի ստեղծման մասին: «Իրանական վտանգով» պայմանավորված՝ հարաբերությունների սերտացում է նկատվում նաև Թուրքիայի և Իսրայելի միջև:
Իրանն էականորեն մեծացրեց տարածաշրջանային հակամարտություններում՝ հատկապես սիրիական ճգնաժամում իր ներգրավվածությունը: Խոսքը գնում է ինչպես ռազմական, այնպես էլ քաղաքական ներգրավվածության մասին: Սիրիայում իրանական զորքերի և զինամթերքի առկայությունն առավել ակնհայտ բնույթ ստացավ: Միաժամանակ Իսլամական Հանրապետությունը հանդես եկավ սիրիական ճգնաժամի կարգավորման 4-կետանոց առաջարկով, որը ենթադրում է կրակի անմիջական դադարեցում, ազգային միասնության կառավարության ձևավորում, փոքրամասնությունների սահմանադրական պաշտպանություն և վերահսկվող ընտրությունների անցկացում:
Բացի այդ՝ Արևմուտքը բացահայտորեն ընդունեց̦ որ Իրանը կարող է և պետք է սիրիական հակամարտության կարգավորման գործընթացի մաս դառնա, ինչի շնորհիվ Իրանը ներգրավվեց սիրիական ճգնաժամի կարգավորման շուրջ Վիեննայի բանակցություններում: Միջազգային հանրությունը գիտակցում է, որ Իրանը տարածաշրջանում ԻՊ-ի դեմ պայքարելու ունակություն ունեցող փաստացի միակ երկիրն է, ինչն էականորեն բարձրացնում է Իրանի` որպես տարածաշրջանային գործոնի կշիռը:
Իսլամական հանրապետությունը 2015 թվականի ընթացքում զգալիորեն մեծացրեց իր անուղղակի ներգրավվածությունը Եմենում և Իրաքում, որտեղ իրանական ազդեցության հետագա տարածումը կասեցնելու համար ակտիվ գործում են համապատասխանաբար Սաուդյան Արաբիան և Թուրքիան:
Հայ-իրանական համագործակցության հեռանկարները
Իրանի և գերտերությունների միջև միջուկային համաձայնագրի կնքման լուրը Հայաստանում ոգևորությամբ ընդունվեց: Ինչպես ընդգծեց ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը, «համապարփակ կարգավորումը կնպաստի նաև տարածաշրջանում կայունության և համագործակցության ամրապնդմանը»:
Պատժամիջոցների չեղարկմանը զուգահեռ՝ սպասվում է, որ Իրանը հսկայական տնտեսական աճ է գրանցելու` դառնալով տնտեսական առումով թիվ 1 երկիրը տարածաշրջանում: Սա լուրջ հնարավորություններ է ստեղծում տրանսպորտային, էներգետիկ, առևտրատնտեսական ոլորտներում հայ-իրանական համագործակցության խորացման համար: Ակտիվորեն քննարկվում է Իրան-Հայաստան-Վրաստան էներգետիկ համագործակցության հնարավորությունը: Հայաստանի կողմից ակտիվ նախաձեռնողականության, նոր գաղափարների և ինտենսիվ աշխատանքի կարիք կա:
Այս տեսանկյունից Հայաստանը կարող է առանցքային դերակատարում ունենալ նաև Իրան-ԵԱՏՄ ապագա համագործակցության իրականացման գործում` հաշվի առնելով այն հանգամանքը̦ որ Իրան կատարած այցի ժամանակ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց, որ ԵԱՏՄ-ն սկսելու է ուսումնասիրել Իրանի հետ ազատ առևտրի գոտի ստեղծելու հնարավորությունները: Ի դեպ, Իրանը ևս Հայաստանի հետ երկկողմ տնտեսական հարաբերություններն ընդլայնելու ցանկություն է հայտնում, որը հատկապես դրսևորվեց Իրանի փոխնախագահ Էսհագ Ջահանգիրիի` Հայաստան կատարած այցի ժամանակ:
Ամփոփելով նշենք, որ 2015 թվականն Իրանի համար բեկումնային տարի էր` պատմական նոր ժամանակաշրջանի մեկնարկ: Աշխարհը, իրապես, գործ է ունենալու նոր, ավելի ինքնավստահ և հզոր Իրանի հետ:

Иран вступает в 2016-ый год с совершенно новыми перспективами
2015-ый год на самом деле стал поворотным для Ирана. Страна вступила в 2016-ый с совершенно новыми перспективами.
"Соглашение века" и его влияние на геополитические развития
Переговоры между Ираном и "шестеркой" (США, Великобритания, Россия, Китай, Германия), начатые в 2006-ом, в апреле 2015-го зафиксировали первые успехи, когда было объявлено, что "найдено решение". В результате приобретенных договоренностей путем взаимных уступок, спустя три месяца, 14-го июля было подписано соглашение по ядерной программе Ирана, названное "соглашением века". Основная идея, лежащая в основе сделки, состояла в том, что против ограничений в реализации собственной ядерной программы, санкции, применяемые к Ирану, должны быть смягчены. Одновременно Иран продолжит ядерную программу в мирных целях.
Иран с 80-миллионным населением в ближайшем будущем получает возможность восстановиться и стать сверхдержавой. Открывается новая страница в отношениях Иран-ЕС. В рамках происходящих за последние месяцы интенсивных визитов в Иран представителей Франции, Германии, Великобритании, Италии и других передовых европейских стран были достигнуты соглашения об установлении сотрудничества в различных областях. Предпринимаются активные шаги для стимулирования зарубежных инвестиций в иранскую экономику. Параллельно смягчению санкций Иран объявляет о намерении удвоить экспорт нефти. Углубляется сотрудничество между Ираном и Россией, особенно в военной, экономической и энергетической областях. Иран объявляет о своей готовности в перспективе поставлять газ ряду монархий Залива.
Ожидается, что подписание соглашения и, благодаря этому, рост рейтинга президента Иран Хасана Роухани должны способствовать и тому, что Иран и его общество станут более открытыми. Это возможно, если учесть то обстоятельство, что Роухани считается представителем умеренного крыла политического спектра Ирана. В качестве подтверждения сказанного отметим, что после заключения ядерной сделки в Иране впервые женщина была назначена послом.
Одновременно Иран не теряет своей "бдительности". Военное командование страны периодически объявляет о проведении военных учений и об испытаниях баллистических ракет средней дальности, подчеркивая, что потеря революционного духа может оказаться разрушительной для Ирана.
Иран существенно увеличил свое участие в региональных конфликтах
Иран постепенно становится мощным фактором в ближневосточном регионе, совершенно не скрывая свое желание взять на себя роль активного действующего лица. "Наш призыв к партнерам в Персидском заливе и арабском мире заключается в том, что Иран готов к построению отношений с ними, основанных на взаимном уважении, добрососедстве и исламском братстве", - объявляет министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф.
Изоляция имеющего огромные энергетические ресурсы Ирана, конечно, выгодна многим странам, среди которых необходимо выделить Израиль, Саудовскую Аравию, Турцию, каждая из которых имеет причины видеть Иран слабым. Значительно уменьшается роль Саудовской Аравии и Турции, поскольку они довольно-таки долгое время считались главными союзниками Запада в регионе, а сегодня Иран может в определенной степени взять на себя эту функцию. Именно поэтому среди этих стран более обострилась борьба за зоны влияния. В связи с усилением Ирана для обеспечения безопасности монархии Залива объявляют о создании единой организации. Обусловленное "иранской угрозой" наблюдается также сближение между Турцией и Израилем.
Иран существенно увеличил свое участие в региональных конфликтах, особенно в сирийском кризисе. Речь идет как о военном, так и политическом участии. Наличие иранских войск и вооружений в Сирии имеет очевидный характер. Одновременно Исламская республика выступила с 4-пунктным предложением по урегулированию сирийского кризиса, что предполагает немедленное прекращение огня, создание правительства национального согласия, конституционную защиту национальных меньшинств и проведение контролируемых выборов.
Кроме того, Запад открыто признал, что Иран может и должен стать частью процесса урегулирования сирийского конфликта, благодаря чему Иран был вовлечен в переговоры в Вене по урегулированию сирийского кризиса. Международная общественность осознает, что Иран в регионе фактически является единственной страной, имеющей потенциал борьбы с "Исламским государством", что существенно поднимает вес Ирана в качестве регионального фактора.
Исламская республика в течение 2015-го года существенно увеличила свое присутствие в Йемене и Ираке, где для предотвращения дальнейшего распространения иранского влияния активно действуют Саудовская Аравия и Турция.
Перспективы армяно-иранского сотрудничества
В Армении весть о подписании ядерного соглашения между Ираном и сверхдержавами была воспринята с воодушевлением. Как подчеркнул руководитель МИД РА Эдвард Налбандян, "всеобъемлющее урегулирование будет способствовать также укреплению стабильности и сотрудничеству в регионе".
Параллельно аннулированию санкций ожидается, что Иран зафиксирует гигантский экономический рост, став в экономическом смысле страной номер один в регионе. Это создает серьезные возможности для углубления армяно-иранского сотрудничества по транспорту, энергетике, в торгово-экономической области. Активно обсуждаются возможности энергетического сотрудничества между Ираном, Арменией и Грузией. Со стороны Армении есть необходимость активности, инициативности, предприимчивости, выдвижения новых идей, интенсивной работы.
С этой точки зрения, учитывая и тот факт, что во время визита в Иран президент РФ Владимир Путин объявил, что ЕАЭС начнет изучать возможности создания зоны свободной торговли с Ираном, Армения также может сыграть ключевую роль в реализации будущего сотрудничества Иран-ЕАЭС. Кстати, Иран также изъявляет желание расширить двухстороннее экономическое сотрудничество с Арменией, что стало особенно показательным во время визита в Армению вице президента Ирана Эсхака Джахангири.
Обобщая, отметим, что 2015-ый для Ирана был переломным годом, стартом нового исторического периода. Мир реально будет иметь дело с новым, более уверенным в себе и более мощным Ираном.