Իրաքյան Ռամադին ազատագրվել է ԻՊ-ից
Իրաքի զորքերը դեկտեմբերի 27-ին ազատագրել են «Իսլամական պետության» գրոհայիններից Ռամադիի նախկին կառավարական համալիրը, որտեղ գտնվում էր գրոհայինների հենակետը, հայտնել է Reuters գործակալությունը` իրաքյան զինվորականների վրա հղումով:
Ըստ որոշ տվյալների, ԻՊ գրոհայինները փախել են քաղաքից հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ:
«Հսկողության հաստատումն այդ համալիրում նշանակում է, որ ԻՊ գրոհայինները պարտվել են Ռամադիում: Հաջորդ քայլը կլինի դիմադրության լոկալ օջախների չեզոքացումը, որոնք դեռ կարող են լինել քաղաքում»,-ասել է Իրաքի ԶՈւ ներկայացուցիչ Սաբահ ալ Նումանին:
«Համալիրը մեր լիակատար հսկողության տակ է, այստեղ ԻՊ գրոհայիններ չկան»,-ասել է նա:
Ռամադիի գրավումը 2014-ից ի վեր իրաքյան զինված ուժերի ամենամեծ հաջողություններից մեկն է: Ռամադիի գրոհը սկսվել էր նոյեմբերի սկզբին, սակայն դանդաղ էր առաջ գնում, քանի որ կառավարությունը, ջանալով խուսափել միջդավանական բախումներից քաղաքի սունի բնակչության հետ, որոշել էր հրաժարվել շիաների մարտունակ աշխարհազորից, որի օգնությամբ հաջողվել էր գրավել Տիկրիտը:

The Iraqi army took control over the city Ramadi, a battle that went on for about a week. As the Defense Ministry of the country reported on Sunday, now they are going to sweep the streets for bombs, Sputnik News reports.
"The security forces now control all the streets. There is no resistance from Daesh [Islamic State]," Ibrahim al-Fahdawi, a security official from Anbar province, was quoted as saying by AFP.
As the source writes, according to Brigadier General Majid al-Fatlawi, Daesh has laid over 300 explosive devices on the roads and in the buildings of the government complex.