Հարավային Օսիայի նախագահը մտադիր է անվանափոխել երկիրը
Հարավային Օսիայի նախագահ Լեոնիդ Տիբիլովը մտադիր է անվանափոխել հանրապետությունը: Lenta.ru-ի հաղորդմամբ` համապատասխան հայտարարությամբ վերջինս հանդես է եկել Ցխինվալում անցկացված մամլո ասուլիսում:
Երկրի ղեկավարը մտադիր է այն անվանել Հարավային Օսիա-Ալանիա` ՌԴ կազմի  մեջ մտնող Հյուսիսային Օսիա-Ալանիա հանրապետության օրինակով:
«Ես կհանձնարարեմ համապատասխան ծառայություններին և կառաջարկեմ խորհրդարանականներին քննարկել այս հարցը: Ողջ աշխարհը պետք է իմանա, որ բաժանված ժողովրդի խնդիր կա», - ասել է Տիբիլովը:
Նա հավելել է, որ Հարավային Օսիայում պատրաստվում են հանրաքվե անցկացնել Ռուսաստանի կազմում ընդգրկվելու մասին:

Президент Южной Осетии намерен переименовать республику
Президент Южной Осетии Леонид Тибилов намерен переименовать республику. Соответствующее заявление он сделал на пресс-конференции в Цхинвале. Как передает lenta.ru, глава государства собирается назвать страну Южная Осетия - Алания по аналогии с Республикой Северная Осетия - Алания, входящей в состав Российской Федерации.
"Я поручу соответствующим службам и сделаю предложение парламентариям рассмотреть этот вопрос, - сказал Тибилов. - Весь мир должен знать, что есть проблема разделенного народа".
Он добавил, что в Южной Осетии готовятся к проведению плебисцита по вхождению в состав России. "Конкретные сроки пока не определены, но референдум состоится задолго до выборов президента республики, которые пройдут в апреле 2017 года", - отметил президент.