Հարավային Օսիայի նախագահը մտադիր է անվանափոխել երկիրը
Հարավային Օսիայի նախագահ Լեոնիդ Տիբիլովը մտադիր է անվանափոխել հանրապետությունը: Lenta.ru-ի հաղորդմամբ` համապատասխան հայտարարությամբ վերջինս հանդես է եկել Ցխինվալում անցկացված մամլո ասուլիսում:
Երկրի ղեկավարը մտադիր է այն անվանել Հարավային Օսիա-Ալանիա` ՌԴ կազմի  մեջ մտնող Հյուսիսային Օսիա-Ալանիա հանրապետության օրինակով:
«Ես կհանձնարարեմ համապատասխան ծառայություններին և կառաջարկեմ խորհրդարանականներին քննարկել այս հարցը: Ողջ աշխարհը պետք է իմանա, որ բաժանված ժողովրդի խնդիր կա», - ասել է Տիբիլովը:
Նա հավելել է, որ Հարավային Օսիայում պատրաստվում են հանրաքվե անցկացնել Ռուսաստանի կազմում ընդգրկվելու մասին:

President of South Ossetia Intends to Rename the Republic
The South Ossetian President Leonid Tibilov intends to rename the republic. He made this statement at a news conference in Tskhinvali. According to Lenta.ru, the President is going to rename the country South Ossetia - Alania, by analogy with the Republic of North Ossetia - Alania, which is part of the Russian Federation.
"I have instructed the relevant services and will make a proposal to parliamentarians to consider the matter. The whole world should know that there is a problem of the divided nation," Tibilov said.
He added that South Ossetia is preparing a referendum on joining Russia. "The exact date is not yet determined, but the referendum will take place before the presidential elections to be held in April 2017," he added.