«Գազպրոմ»-ը Վրաստանին ավելի մատչելի գազ է առաջարկում, քան SOCAR-ը. Կալաձե
Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն հայտարարել է, որ «Գազպրոմ» առաջարկած գազն ավելի էժան է, քան՝ ադրբեջանականը։ Նրա խոսքերով՝ եթե Վրաստանը գնի այդ բնական գազը, ապա դա կհավասարակշռի այն դեֆիցիտը, որը չի կարողանում լրացնել ադրբեջանական SOCAR-ը, հայտնում է «Գրուզիա-Օնլայնը»:
«Ես զերծ կմնամ թվեր հնչեցնելուց, սակայն կարող եմ ասել, որ գինը ցածր է ներկայումս Ադրբեջանի հետ մեր ունեցած գներից։ Այդ գները բավական մրցունակ են, և մենք դրանք ներկայացրել ենք SOCAR-ին՝ բացարձակապես բաց ձևով նրանց հայտնելով, որ ունենք այսպիսի առաջարկներ: Վաղը մենք հանդիպում ունենք SOCAR-ի հետ և հայտարարություն կանենք դրանից հետո»,- նշել է Կալաձեն։
Ըստ նախարարի՝ SOCAR-ը չի կարող ամբողջովին բավարարել Վրաստանի գազային պահանջարկը, ինչի պատճառը խողովակաշարերի թողունակությունն է և բնական գազի սպառման սեզոնային լինելը։

Каладзе: "Газпром" предлагает Грузии газ дешевле, чем "SOCAR"
Министр энергетики Каха Каладзе заявил, что "Газпром" предлагает природный газ Грузии дешевле, чем азербайджанский. По его словам, в случае закупки этого природного газа Грузия сбалансирует дефицит, который не может пополнить из "SOCAR", сообщает "Грузия Онлайн".
"Я воздержусь от цифр, и не озвучу их, но могу сказать, что цена ниже существующих у нас на сегодня с Азербайджаном. Эти цены достаточно конкурентоспособные, и мы представили эти цены "SOCAR", сказали им абсолютно открыто, какие у нас имеются предложения. Завтра у нас будет встреча с "SOCAR", и сделаем заявления после этого",- заявил Каладзе.
По словам министра энергетики, "SOCAR" не может полностью удовлетворить спрос Грузии на природный газ, причиной чего являются пропускная способность труб, и сезонность потребления природного газа.