Հարավ-արևելյան Ասիան՝ ԻՊ նշանակետում
Ինդոնեզիայի մայրաքաղաք Ջակարտայի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունները իրականացրել են 7 գրոհայիներ, որոնցից 4-ը ոչնչացվել են հատուկ գործողության ժամանակ: Այս մասին ասվում է ինդոնեզական ոստիկանության տարածած պաշտոնական հաղորդագրությունում: Ինդոնեզիայի նախագահ Ջոկո Վիդոդոն տեղի ունեցած պայթյունների շարքը որակել է ահաբեկչություն։ «Մեր ազգն ու ժողովուրդը չպետք է վախենան, ահաբեկչական գործողությունները մեզ չեն հաղթի»,- ասել է նա։ Ոստիկանության բաժանմունքի, Starbucks սրճարանի մոտ տեղի ունեցած 6 պայթյունների հետևանքով զոհվել է 7 մարդ, այդ թվում՝ 4 ոստիկան:
Ոստիկանությունը կարծում է, որ զինված հարձակումը կարող են կազմակերպած լինել ԻՊ-ի գրոհայինները։ Ինչպես տեղեկացնում է Al Jazeera հեռուստաընկերությունը, վկայակոչելով իրավապահ մարմինների ներկայացուցչին, Ջակարտայի ոստիկանությունը պայթյունների նախօրեին սպառնալիքներ է ստացել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումից: Սակայն, լրագրողների հետ զրույցում Ինդոնեզիայի հետախուզական գործակալության ղեկավար գեներալ-լեյտենանտ Սուտիասոն հայտնել է, որ Ջակարտայի կենտրոնում տեղի ունեցած ահաբեկչությունը կապ չունի ԻՊ գործունեության հետ: «Դա միանշանակ ահաբեկչություն է, սակայն դա հիմք չէ հանդիսանում ենթադրելու, որ այն կապված է ԻՊ-ի հետ», - նշել է Սուտիասոն:
Այնուամենայնիվ, հավանականությունը, որ պայթյունների հետևում կանգնած է հենց ԻՊ-ն,  բավականին մեծ է: Ինդոնեզական ոստիկանության հատուկ գործողությունների ժամանակ բավականին հաճախ ձերբակալվում են ԻՊ հետ կապ ունեցող անձիք: Մոտ մեկ ամիս առաջ ոստիկանությունը հակաահաբեկչական գործողության ժամանակ ձերբակալել էր ԻՊ մի քան գրոհայինների, որոնք մտադիր էին ահաբեկչություններ իրականացնել մոտ ժամանակահատվածում:
Նշենք, որ Հարավարևելյան Ասիան ԻՊ կողմից թիրախավորված տարածաշրջան է: Այսպես, ԻՊ-ն Ֆիլիպինների մի քանի կղզիներ վիլայեթ է հռչակել, խմբավորման համար մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում մուսուլմաններով բնակեցված Չինաստանի Սինցզյան-Ույգուրկան ինքնավար մարզը: Իսլամիստների նման հավակնությունների մասին վկայում են նաև ԻՊ կողմից չինարեն լեզվով համացանցում տեղադրած 4 րոպեանոց քարոզչական տեսանյութը:
Ամերիկյան ռազմական փորձագետները նշում են, որ ԻՊ ռազմավարությունը Հարավային Ասիայում բավականին տարբերվում է մերձավորարևելյան ռազմավարությունից:
Լրատվամիջոցների ամերիկյան ինստիտուտի տնօրինության տակ հայտնված «Իսլամական խալիֆայության՝ Մարգարեի խալիֆայության կարճ պատմությունը» վերնագրով 32 էջանոց փաստաթղթում նշվում է, որ ԻՊ-ն մտադիր է Աֆղանստանի և Պակիստանի իսլամիստներին միավորել մեկ բանակում «խալիֆայության միավորման» 5-րդ փուլի՝ բաց պատերազմի համար, որը մեկնարկելու է 2017 թվականին: Փաստաթղթի համաձայն, որի իսկությունը հաստատել են   ամերիկյան ռազմական մասնագետներն, իսլամիստները մտադիր են պատերազմ սկսել Հնդկաստանում, որը կհանգեցնի ԱՄՆ-ի հետ լայնամասշտաբ պատերազմի, ինչը կհանգեցնի աշխարհի մուսուլմանների միավորմանը:

Под прицелом ИГ - Китай и Индия
Группировка "Исламское государство" взяла на себя ответственность за теракты 14 января в Джакарте (Индонезия), сообщает "Ведомости" со ссылкой на Reuters. Из заявления следует, что целями терактов были иностранцы и полицейские. Шеф полиции Джакарты Тито Карнавиан заявил, что полиция знала, что теракты планирует индонезийская группировка "Бахрун наим", которая в Сирии воюет на стороне ИГ. Замруководителя национальной полиции генерал-полковник Буди Ганаван сообщил, что МВД получило в декабре угрозу "концерта из бомб" перед Новым годом. Также о причастности ИГ к этим нападениям сообщила связанная с этой группировкой медиагруппа Aamaaq.
По последним данным полиции, убиты пять исполнителей терактов. Троих застрелила полиция, двое себя подорвали у полицейского пункта, рядом с кафе Starbucks.
Отметим, что Юго-Восточная Азия находится под прицелом "Исламского государства". Так, четыре экстремистские группировки Филиппин объявили о создании на острове Минданао провинции халифата "Исламское государство". Для группировки большой интерес представляет также Синьцзян-Уйгурский автономный район Китая, о чем свидетельствует появление в сети распространяемой со стороны ИГ четырехминутнутной пропагандистской песни на китайском языке, призывающей мусульман к джихаду. Американские военные эксперты отмечают, что тактика ИГ в Южной Азии отличается от ближневосточной тактики своей непредсказуемостью.
Напомним, что в распоряжении Американского института СМИ (AMI) попал 32-страничный документ "Краткая история исламского халифата, халифата Пророка", в котором говорится о намерениях ИГ объединить десятки исламистских организаций из Афганистана и Пакистана в единую армию, а также раскрываются планы ведения боевых действий.  Так, пятая фаза "объявления халифата" будет сопровождаться финальным этапом "открытой войны", которая должна начаться в 2017 году. Согласно найденному в Пакистане документу ИГИЛ, подлинность которого подтвердили американские военные эксперты, экстремисты намерены развязать войну в Индии, что спровоцирует апокалипсическую войну с США и это, по мнению исламистов, приведет к объединению мусульман в "финальной битве".