Իտալիան դեմ է Թուրքիայի հետ ԵՄ-ի կնքած 3 միլիարդանոց համաձայնությանը
Եվրոպական միության միասնականությունն ու հեղինակությունը վտանգված են: Իտալիան արգելափակում է փախստականների հոսքը Եվրոպա կասեցնելու դիմաց Թուրքիային 3 միլիարդ եվրո տրամադրելու վերաբերյալ ԵՄ-ի ծրագիրը: Ինչպես նշում է CyprusMail-ը, այս մասին հայտարարել են եվրոպացի պաշտոնյաները: Ծրագրով նախատեսվում է, որ 3 միլիարդի 1/3-ը տրամադրվելու է ԵՄ բյուջեից, իսկ մնացած 2 միլիարդը պետք է տրամադրեն ԵՄ անդամ երկրները:
Այս քայլն ավելի է սրում մի շարք առանցքային հարցերում Իտալիայի և ԵՄ-ի դիրքորոշումներում առկա լարվածությունը: Դեռևս 2015 թվականի դեկտեմբերին ԵՄ գագաթաժողովի ժամանակ Իտալիայի վարչապետ Մատեո Ռենզին իր անհամաձայնությունը հայտնեց էներգետիկ, բանկային և միգրացիոն հարցերում ԵՄ քաղաքականությանը:
Նշենք, որ ԵՄ միգրացոն քաղաքականության գլխավոր աջակիցը Գերմանիան է: Թուրքիայի հետ համաձայնությունը տեղի ունեցավ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի՝ Թուրքիա կատարած այցի ժամանակ: Հենց այդ պատճառով էլ ակնկալվում է, որ Գերմանիայի ֆինանսների նախարարն այսօր Բրյուսելում ԵՄ անդամ-երկրների ֆինանսների նախարարների հանդիպման ժամանակ բարձրացնելու է Իտալիայի կողմից Թուրքիայի հետ կնքված համաձայնագրի արգելափակման հարցը:
ԵՄ-ն պետք է որքան հնարավոր է շուտ կարգավորի այս հարցը Թուրքիայի հետ վերջնական համաձայնության գալու համար, քանի որ փախստականների հետ կապված իրադրությունը Եվրոպայում օրեցօր վատթարանում է: Ինչպես նշում է DW-ն, ԵՄ միգրացիոն հանձնակատար Դիմիտրիս Ավրամոպուլոսը զգուշացրել է, որ «միգրացոին ճգնաժամը խորանում է»: Նա ասել է, որ 2015 թվականին կայացած համաձայնությունը, որով նախատեսվում էր Հունաստան և Իտալիա ժամանող փախստականներին բաժանել ԵՄ անդամ երկրների միջև, չի գործում, մինչդեռ, ըստ նրա, «ԵՄ բոլոր անդամ-երկրները պարտավոր են մասնակցել այս խաղին»:
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը Բրյուսելում մամլո ասուլիսի ժամանակ չի հերքել Իտալիայի դժգոհության մասին լուրերը՝ նշելով, որ «չի հասկանում իտալական անսպասելի անհամաձայնության պատճառը»: Ինչպես նշում է Daily Sabah-ը, Յունկերը մտադիր է փետրվարին մեկնել Իտալիա: «Մենք պետք է լուծենք այս խնդիրն իտալացիների հետ», - ասել է Եվրահանձնաժողովի նախագահը:
Իտալիայի, ինչպես նաև Հունաստանի գլխավոր դժգոհությունը կայանում է նրանում, որ հենց այս երկրներերով են տասնյակ հազարավոր փախստականներ ներթափանցում Եվրոպա: Հիմնական բեռն ընկնում է նրանց վրա, իսկ ԵՄ-ն, նրանց հավելյալ օգնություն տրամադրելու փոխարեն, ցանկանում է Թուրքիային 3 միլիարդ եվրո տալ: Բնական է, որ բյուջետային ծանր պայմաններում գոյատևող այս երկրները պետք է արտահայտեն իրենց անհամաձայնությունը: Հետևաբար, Իտալիայի կողմից Թուրքիայի հետ ձեռքբերված համաձայնագրի արգելափուկումն ամենևին էլ անհիմն չէ:

Италия - против сделки ЕС с Турцией
Единство и репутация Европейского Союза находятся под угрозой. Италия блокирует соглашение Евросоюза с Турцией, согласно которому ЕС должен предоставить Турции 3 миллиарда евро в ответ на остановку потока мигрантов в Европу. Как отмечает CyprusMailоб этом заявили европейские чиновники. В рамках проекта планируется, что 1/3 этой суммы будет предоставлена из бюджета ЕС, а остальные 2 миллиарда евро должны предоставить члены Евросоюза.
Блокировка этой сделки со стороны Италии еще больше усугубляет противоречия между странами ЕС и Италией, которые существуют из-за позиций сторон по различным вопросам. Еще в декабре 2015 года во время саммита ЕС премьер-министр Италии Маттео Ренци выразил свое несогласие с политикой ЕС в энергетических, банковских и миграционных вопросах.
ЕС должен будет как можно скорее решить этот вопрос с Италией, чтобы прийти к окончательному соглашению с Турцией, поскольку ситуация с мигрантами в Европе ухудшается. Как сообщает DW, об этом заявил еврокомиссар по вопросам миграции Димитрис Аврамопулос. Он предупредил, что миграционный кризис усугубляется, поскольку договоренность о распределении мигрантов из Греции и Италии по странам ЕС не действует. "Все члены ЕС должны играть в эту игру", - отметил еврокомиссар.
В свою очередь президент Европейской комиссии Жан-Клод Юнкер во время пресс-конференции в Брюсселе заявил, что не понимает "причины неожиданного несогласия Италии". Как отмечает Daily Sabah, Юнкер намерен посетить Италию в феврале и решить этот вопрос с итальянцами.
Отметим, что главное недовольство Италии, а также Греции состоит в том, что именно через территорию этих стран мигранты в основном проникают в Европу. Основная обуза падает на плечи этих стран. И вместо того, чтобы предоставить помощь им, ЕС заявил о том, что предоставит Турции 3 миллиарда евро. Соответственно, блокировка сделки ЕС с Турцией со стороны Италии далеко не безосновательна.