Իտալիան դեմ է Թուրքիայի հետ ԵՄ-ի կնքած 3 միլիարդանոց համաձայնությանը
Եվրոպական միության միասնականությունն ու հեղինակությունը վտանգված են: Իտալիան արգելափակում է փախստականների հոսքը Եվրոպա կասեցնելու դիմաց Թուրքիային 3 միլիարդ եվրո տրամադրելու վերաբերյալ ԵՄ-ի ծրագիրը: Ինչպես նշում է CyprusMail-ը, այս մասին հայտարարել են եվրոպացի պաշտոնյաները: Ծրագրով նախատեսվում է, որ 3 միլիարդի 1/3-ը տրամադրվելու է ԵՄ բյուջեից, իսկ մնացած 2 միլիարդը պետք է տրամադրեն ԵՄ անդամ երկրները:
Այս քայլն ավելի է սրում մի շարք առանցքային հարցերում Իտալիայի և ԵՄ-ի դիրքորոշումներում առկա լարվածությունը: Դեռևս 2015 թվականի դեկտեմբերին ԵՄ գագաթաժողովի ժամանակ Իտալիայի վարչապետ Մատեո Ռենզին իր անհամաձայնությունը հայտնեց էներգետիկ, բանկային և միգրացիոն հարցերում ԵՄ քաղաքականությանը:
Նշենք, որ ԵՄ միգրացոն քաղաքականության գլխավոր աջակիցը Գերմանիան է: Թուրքիայի հետ համաձայնությունը տեղի ունեցավ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի՝ Թուրքիա կատարած այցի ժամանակ: Հենց այդ պատճառով էլ ակնկալվում է, որ Գերմանիայի ֆինանսների նախարարն այսօր Բրյուսելում ԵՄ անդամ-երկրների ֆինանսների նախարարների հանդիպման ժամանակ բարձրացնելու է Իտալիայի կողմից Թուրքիայի հետ կնքված համաձայնագրի արգելափակման հարցը:
ԵՄ-ն պետք է որքան հնարավոր է շուտ կարգավորի այս հարցը Թուրքիայի հետ վերջնական համաձայնության գալու համար, քանի որ փախստականների հետ կապված իրադրությունը Եվրոպայում օրեցօր վատթարանում է: Ինչպես նշում է DW-ն, ԵՄ միգրացիոն հանձնակատար Դիմիտրիս Ավրամոպուլոսը զգուշացրել է, որ «միգրացոին ճգնաժամը խորանում է»: Նա ասել է, որ 2015 թվականին կայացած համաձայնությունը, որով նախատեսվում էր Հունաստան և Իտալիա ժամանող փախստականներին բաժանել ԵՄ անդամ երկրների միջև, չի գործում, մինչդեռ, ըստ նրա, «ԵՄ բոլոր անդամ-երկրները պարտավոր են մասնակցել այս խաղին»:
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը Բրյուսելում մամլո ասուլիսի ժամանակ չի հերքել Իտալիայի դժգոհության մասին լուրերը՝ նշելով, որ «չի հասկանում իտալական անսպասելի անհամաձայնության պատճառը»: Ինչպես նշում է Daily Sabah-ը, Յունկերը մտադիր է փետրվարին մեկնել Իտալիա: «Մենք պետք է լուծենք այս խնդիրն իտալացիների հետ», - ասել է Եվրահանձնաժողովի նախագահը:
Իտալիայի, ինչպես նաև Հունաստանի գլխավոր դժգոհությունը կայանում է նրանում, որ հենց այս երկրներերով են տասնյակ հազարավոր փախստականներ ներթափանցում Եվրոպա: Հիմնական բեռն ընկնում է նրանց վրա, իսկ ԵՄ-ն, նրանց հավելյալ օգնություն տրամադրելու փոխարեն, ցանկանում է Թուրքիային 3 միլիարդ եվրո տալ: Բնական է, որ բյուջետային ծանր պայմաններում գոյատևող այս երկրները պետք է արտահայտեն իրենց անհամաձայնությունը: Հետևաբար, Իտալիայի կողմից Թուրքիայի հետ ձեռքբերված համաձայնագրի արգելափուկումն ամենևին էլ անհիմն չէ:

Italy Against the EU Deal with Turkey
European Union’s unity and reputation are at stake. Italy blocks a European Union plan to provide Turkey with 3 billion euros in aid in exchange for stopping the flow of migrants into Europe. According to CyprusMail,  European officials said on condition of anonymity. According to the plan, one third of the 3 billion euros should come from the EU budget and the remaining 2 billion from the EU Member States.
Italy’s step may further escalate the tension between the EU and Italians. The country has a different position from the EU in many issues. Particularly, Italian Prime Minister Matteo Renzi expressed its disagreement at an EU summit in December over the EU policies on energy, banking and migration.
The EU officials will have to solve the problem with Italy in order to come to a final agreement with Turkey. Meanwhile, the situation with migrants in Europe is getting worse. According to DW,the relevant statement was made by the EU's migration commissioner Dimitris Avramopoulos. He said that efforts to manage the refugee emergency were failing as more countries tightened border security. "All member states have to play the game," Avramopoulos said.
European Commission President Jean-Claude Juncker did not deny the claim when asked about the issue at a press conference in Brussels, Daily Sabah reports. Juncker said he could not understand the "surprizing Italian reticence when it comes to the co-financing of Syrian refugees in Turkey." At the same time he informed that plans to travel to Italy at the end of February. "We have to resolve this thing with the Italians," Juncker said.
General discontent of Italy, as well as Greece, comes from the fact that tens of thousands of refugees generally enter European countries through these states. And the main burden of the migration crisis falls on them. The EU, instead of giving its members additional aid, wants to give Turkey 3 billion euros, which makes think that Italy’s disagreement is not unreasonable at all.