ԼՂՀ Ազգային ժողովը դիմել է ԵԽԽՎ-ին
խմբակցությունները հանդես են եկել ԵԽԽՎ-ին ուղղված համատեղ հայտարարությամբ, որում մասնավորապես ասվում է.
«Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) ձմեռային նստաշրջանի օրակարգում Ռոբերտ Ուոլթերի «Բռնության աճը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներում» ու Միլիցա Մարկովիչի «Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջանների բնակիչները միտումնավոր զրկված են ջրից» զեկույցների հիման վրա պատրաստված երկու բանաձևերի նախագծերի ընդգրկումը լուրջ անհանգստություն է առաջացրել Արցախի հանրային շրջանակներում և ԱԺ-ում ներկայացված քաղաքական ուժերի մոտ:
Ղարաբաղյան կողմը միշտ էլ պատրաստակամ է եղել միջազգային կառույցների հետ համագործակցության հարցերում, սակայն մենք անընդունելի ենք համարում միակողմանի և կանխակալ զեկույցներն ու դրանցում տեղ գտած ձևակերպումները: Ակնհայտ է, որ նշված զեկույցները և նախագծերը՝ ԵԽԽՎ նորմերի և սկզբունքների խախտմամբ, կազմվել են միայն մեկ՝ ադրբեջանական կողմի տեսակետների հիման վրա՝ հաշվի չառնելով հայկական կողմերի առաջարկությունները և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միակ միջազգային միջնորդ կառույցի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դիրքորոշումը:
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան զորքերի շփման գծում լարվածության աճի ֆոնին Ադրբեջանի ռազմատենչ կեցվածքը սատարող բանաձևերի ընդունումը Բաքվի իշխանություններին ոչ միայն հնարավորություն կտա շարունակել լարվածության նվազեցման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկությունների անտեսումը, այլև կարող է ընկալվել որպես հակամարտությունը ուժային մեթոդներով լուծելու քարտ-բլանշ։
Ցանկացած կողմնակալ, միջազգային միջնորդների հետ չհամաձայնեցված գործողություն կարող է խախտել այն փխրուն հավասարակշռությունը, որը ներկայիս լարված իրավիճակը բաժանում է լայնամասշտաբ պատերազմից։
Նկատի առնելով վերոնշյալը և ընդունելով Եվրոպայի խորհուրդը՝ որպես մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության, իրավական պետության և օրենքի գերակայության սկզբունքների տարածման առաջատար կառույց,
մենք՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի բոլոր պատգամավորական խմբակցությունների ներկայացուցիչներս,
կոչ ենք անում Խորհրդարանական վեհաժողովի մեր հարգարժան գործընկերներին՝ հավատարիմ լինել Եվրոպայի խորհրդի նպատակներին ու առաքելությանը և զերծ մնալ տարածաշրջանի կայունությունն ու խաղաղությունը վտանգող փաստաթղթերի ընդունումից:

Joint Statement of NKR National Assembly Factions on PACE Draft Resolutions
The factions of the National Assembly of Nagorno-Karabakh Republic have made a joint statement on the two anti-Armenian draft resolution that are included on PACE winter session agenda. As the press service of NKR NA writes, the joint statement reads as follows:
"The inclusion of the two draft resolutions based on Robert Walter’s report "Escalation of violence in Nagorno Karabakh and other occupied territories of Azerbaijan," and Milica Marković’s report "Inhabitants of frontier regions of Azerbaijan are deliberately deprived of water" in the agenda of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Winter Session has caused major public concern in Artsakh as well as among the political forces represented in the National Assembly.
The Karabakhi side has always been willing to cooperate with international structures; however, we deem unacceptable prejudiced and tendentious reports and the language referred therein. It is obvious that, in violation of the norms and principles of the PACE, aforementioned reports and draft resolutions reflect solely the views of one party to the conflict i. e., Azerbaijan, and ignore the proposals of the Armenian sides as well as the position of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, the only international mediation structure mandated to deal with the conflict between Azerbaijan and Karabakh.
Against the background of the growing tensions along the Line of Contact between the armed forces of Azerbaijan and Karabakh, adoption of resolutions supporting the bellicose stance of Azerbaijan will allow Baku authorities to continually disregard the proposals made by the OSCE Minsk Group Co-Chairs to reduce tension and can also be interpreted by it as a carte blanche to resolve the conflict through the use of force.
Any predisposed action, which has not been discussed and agreed in advance with the mandated international mediators, might upset the fragile balance and lead to unleashing a full-scale war.
In view of the aforesaid and considering the Council of Europe a leading organization protecting human rights and fundamental freedoms, as well as promoting the principles of legal state and the rule of law;
We, Members of the Nagorno Karabakh Republic National Assembly representing all parliamentary factions,
call upon our distinguished colleagues in the Parliamentary Assembly, to respect the Council of Europe’s goals and missions and to refrain from adopting documents that will jeopardize the stability and peace in the region.