Մոլդովայի նոր կառավարությունն արդեն դժգոհություններ է առաջացրել
Երկարատև թեժ քննարկումների արդյունքում Մոլդովան արդեն ունի կառավարություն: Այսօր գիշերը լրատվամիջոցներից և հասարակությունից գաղտնի տեղի է ունեցել մոլդովական նոր կառավարության երդմնակալության արարողությունը: Ավելի ուշ երկրի նախագահի ապարատի գլխավոր քարտուղար Իոն Պետուրարուն հաստատել է, որ նախագահի ներկայությամբ արդեն տեղի է ունեցել կառավարության երդմնակալության արարողությունը: Նրա փոխանցմամբ երկրի նախագահը հույս է հայտնել, որ նոր կառավարությունը կոմպետենտ կգտնվի և կկարողանա կայունացնել իրավիճակը երկրում:
Նշենք, որ Մոլդովայում քաղաքական ճգնաժամը սկսվել է 2015 թվականի սկզբին, երբ հայտնի դարձավ երկրի բանկերից 1 մլրդ եվրոյի անհետանալու մասին: Այդ ֆոնին արդեն հրաժարական է տվել երկու կառավարություն: 2015 թվականի սեպտեմբերին «Արժանապատվություն և ճշմարտություն» քաղաքացիական հարթակի կողմից սկսված անժամկետ բողոքի ակցիայի մասնակիցները և իշխանությունները հոկտեմբերից չեն կարողանում համաձայնության գալ նոր վարչապետի թեկնածուի հարցում:
Նախօրեին Քիշնևում ցուցարարները ներխուժել են խորհրդարանի շենք, սակայն շուտով ստիպված են եղել լքել խորհրդարանի շենքը: Նշվում է, որ ոստիկանությունը փորձել էր ցրել ցույցը՝ ցուցարարների դեմ կիրառելով արցունքաբեր գազ: Արդյունքում ոստիկանության հետ բախման ժամանակ վիրավորվել էր 15 մարդ:
Բախումների առիթ էր դարձել այն , որ հունվարի 20-ին Մոլդովայի խորհրդարանը շտապ կերպով՝ առանց նախնական քննարկումների վարչապետի պաշտոնում հաստատել էր Պավել Ֆիլիպի գլխավորած կառավարության կազմը և վերջինիս ծրագիրը: Խորհրդարանի նիստի ավարտին արդեն մի քանի ամիս անժամկետ բողոքի ակցիա անցկացնող մոլդովացիները պահանջել էին խորհրդարանի որոշման չեղարկում, քանի որ հաստատվել էր կառավարության կազմն ու ծրագիրն առանց նախնական քննարկման։ Ընդդիմության բողոքի մյուս առիթը վարչապետի նախորդ թեկնածու Դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչ Վլադիմիր Պլախոտնյուկի մտերիմ գործարար Պավել Ֆիլիպին վարչապետի պաշտոնում առաջադրելն է:
Հաշվի առնելով, թե ինչ պայմաններում է տեղի ունեցել կառավարության երդմնակալությունը՝ դժվար թե վերջինիս հաջողվի հաղթահարել քաղաքական ճգնաժամը:

Молдова: все на Майдан?
Ситуация в Кишиневе после беспорядков у здания парламента Молдовы остается напряженной. Оппозиция возобновила протесты с требованием отставки власти и досрочных выборов. Участники акции протеста в Кишиневе "проводили в последний путь" действующую в Молдове власть, принеся к стенам парламента траурные венки с эпитафиями. Как передает "Интерфакс", акцию организовала "Наша партия". Участники акции протеста устроили марш вокруг парламента, который оцеплен плотным кордоном полицейских. По оценкам полиции, в акции принимают участие около десяти тысяч человек.
Они требуют аннулирования вчерашнего голосования по утверждению правительства, роспуска парламента и назначения даты досрочных выборов.
Напомним, что новое правительство Молдовы приняло присягу 20 января около полуночи - втайне от прессы и общественности. Позже генеральный секретарь аппарата президента Ион Пэдурару подтвердил, что "церемония принятия присяги новым составом правительства состоялась в Государственной резиденции, в присутствии президента Николая Тимофти". По его словам, глава государства выразил надежду, что новое правительство сможет стабилизировать ситуацию в стране.
Однако уже очевидно, что скорейшей стабилизации в стране не будет. Оппозиционная Партия социалистов Молдовы оспорит в конституционном суде утверждение правительства Павла Филипа. Об этом сообщил председатель партии Игорь Додон, контролирующий крупнейшую фракцию из 24-ех депутатов в 101-местном парламенте.
Напомним, что ранее в четверг, после того как парламент утвердил состав нового правительства во главе с Павлом Филипом без предварительных обсуждений, это решение вызвало недовольство большинства граждан страны. По окончании заседания около парламента началась акция протеста, в ходе которой сторонники оппозиции начали штурм здания, передает lenta.ru. Сообщалось, что против участников штурма здания парламента полиция применила слезоточивый газ. Впоследствии протестующие покинули здание. В ходе столкновений, по последним данным, пострадали 15 человек, в числе которых девять полицейских.
Политический кризис в Молдове длится с сентября 2015 года, когда в Кишиневе начались митинги протеста. Поводом для них послужила так называемая "кража века" - разгоревшийся еще весной скандал, связанный с выводом из трех крупнейших банков страны в офшоры 1 миллиарда долларов. С октября граждане страны и власти не могут прийти к согласию по новому правительству.