Իրաքը դեմ է արտահայտվել ահաբեկչության դեմ պայքարում օտարերկրյա միջամտությանը
Իրաքում ահաբեկչության դեմ պայքարը կմղվի միայն «իրաքյան ուժերի ձեռքով»՝ առանց օտարերկրյա միջամտության։ Այս մասին լրագրողներին հայտնել է Իրաքի արտգործնախարար Իբրահիմ Ալ-Ջաֆարին Բահրեյնի մայրաքաղաք Մանամայում, որտեղ ընթանում է Արաբա-հնդկական ֆորումի առաջին հանդիպումը, փոխանցում է lenta.ru-ն։
Նախարարի խոսքով՝ Իրաքում ահաբեկչության դեմ ցամաքային կամ ցանկացած այլ գործողության իրական կառավարումը կկատարվի առանց որևէ այլ ուժերի միջամտության՝ բացառությամբ առանձին խորհրդատուների։
Ալ-Ջաֆարին ընդգծել է, որ «Իրաքն ինքնիշխան պետություն է, որը ոչ մեկին թույլ չի տա խախտել իր ինքնիշխանությունը»։ Ընդ որում, նա հույս է հայտնել, որ այս տարի կհաջողվի վերջ տալ ԻՊ-ին Իրաքի ողջ տարածքում։

Ирак выступил против иностранного вмешательства в свою борьбу с терроризмом
Борьба с терроризмом в Ираке будет вестись только "руками иракских сил", без иностранного вмешательства. Об этом заявил министр иностранных дел Ирака Ибрагим аль-Джаафари в столице Бахрейна Манаме, где проходит встреча Первого арабо-индийского форума, приводит lenta.ru.
По словам министра, реальное управление наземными или любыми другими операциями против терроризма в Ираке будет вестись без вмешательства каких-либо других сил, за исключением отдельных советников.
Аль-Джаафари подчеркнул, что "Ирак - суверенное государство, которое никому не позволит нарушать его суверенитет". При этом он выразил надежду, что в этом году удастся покончить с террористической группировкой "Исламское государство" на всей территории Ирака.