Հակահայկական նախագծերը՝ որպես ԵԽԽՎ կողմից թույլ տրված թերացումների արդյունք
Մի քանի օրից ԵԽԽՎ-ն իր ձմեռային նստաշրջանին քվեարկության կդնի Արցախին առնչվող՝ մեղմ ասած ոչ օբյեկտիվ երկու բանաձևի նախագծեր: Հաստատվելու դեպքում դրանք որևէ իրավական ուժ չեն ունենա և որևէ բան չեն կարող պարտադրել ո՛չ ՀՀ-ին, ո՛չ ԼՂՀ-ին: Այնուամենայնիվ, նման նախագծերի ներառումը ԵԽԽՎ օրակարգում ինքնին բավական մտահոգիչ է` հաշվի առնելով դրանց միակողմանի բնույթը և դրանց հիմքում ընկած զեկույցների պատրաստման գործընթացում թույլ տրված բավական լուրջ թերացումները:
Այսպես, ԵԽԽՎ-ն աշխարհում ամենահին խորհրդարանական համագործակցության միջազգային ձևաչափն է, ինչը միմիայն մեծացնում է նրա կողմից ընդունվող որոշումների որակի և արդյունավետության հետ կապված ակնկալիքները: Իրականությունը, ցավոք, որոշակիորեն տարբերվում է: Այն, որ ԵԽԽՎ-ն, որը երբևէ չի ունեցել և չունի հակամարտությունների կարգավորման, քաղաքական լուծումների որոնման, միջնորդական գործունեության առաքելություն, տարբեր շահեր սպասարկող խորհրդարանականների նախաձեռնությամբ փորձում է միջամտել Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին, բավական խնդրահարույց է: Մի պահ մոռանալով անգամ ԵԽԽՎ խորհրդարանականների հեղինակած զեկույցների (որոնք ընկած են համապատասխան բանաձևերի նախագծերի հիմքում) բովանդակությունը` պետք է նշել, որ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ ԵԽԽՎ-ի կողմից ցանկացած զեկույցի պատրաստում, բանաձևի/հայտարարության ընդունում (անգամ եթե դա լիներ հայամետ), ըստ էության, եվրոպական կառույցների գործունեության հիմքում ընկած` միմյանց աշխատանքին չխոչընդոտելու առանցքային սկզբունքի կոպտագույն ոտնահարում է:
Նման խախտման մասին է վկայում թեկուզ հենց այն հանգամանքը, որ զեկույցները մշակվել են առանց ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ խորհրդակցության և նրանց մոտեցումները հաշվի առնելու, մինչդեռ հենց Մինսկի խմբին է արդեն շուրջ երկու տասնամյակ վստահված հակամարտության կարգավորման մանդատը, և նրանցից բացի՝ հազիվ թե որևէ այլ մարմին առավել լավ տիրապետի Ղարաբաղյան հակամարտության և բանակցային գործընթացի բոլոր նրբություններին: Չունենալով ոչ հակամարտությունների կարգավորման փորձ, ոչ էլ տիրապետելով Ղարաբաղյան հակամարտության առանձնահատկություններին` ԵԽԽՎ-ն, ըստ էության, ոչ միայն չի կարող որևէ կերպ նպաստել հակամարտության քաղաքական կարգավորմանը (խոսքը չի վերաբերում հումանիտար խնդիրներին), այլ ընդհակառակը` իր նախաձեռնություններով միայն կխոչընդոտի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությանը: Թերևս, ԵԽԽՎ կողմից նման հնարավոր ապակառուցողական քայլերի կանխմանն են ուղղված նախորդ տարվա նոյեմբերին և ԵԽԽՎ նստաշրջանից օրեր առաջ` հունվարի 22-ին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների համատեղ հայտարարությունները, որոնցում ընդգծվում էր, որ հենց ՄԽ-ին է պատկանում հակամարտության կարգավորման մանդատը: Ավելին՝ վերջին հայտարարությունում համանախագահներն անգամ հստակ ուղերձ ունեին ԵԽԽՎ խորհրդարանականների համար, և կոչ էին անում «չձեռնարկել այնպիսի քայլեր, որոնք կվնասեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մանդատին կամ կբարդացնեն շարունակվող բանակցային գործընթացը»: Այն, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն արդեն բացահայտ քննադատական ուղերձներով է հանդես գալիս, մի կողմից հաստատում է, որ գործընկեր ԵԽԽՎ-ն այս անգամ իրոք չափն անցել է՝ միջամտելով ՄԽ-ին լիազորված խնդիրների, մյուս կողմից դա վկայում է, որ նման ապակառուցողական քայլերը կարող են բացասական հետևանք ունենալ հակամարտության կարգավորման տեսանկյունից:
Ինչ վերաբերում է ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի օրակարգ ներառված բանաձևերի բովանդակությանը, ապա դրանք արդարացիորեն արդեն հասցրել են ստանալ «հակահայկական» որակումը: Հաշվի առնելով, որ տվյալ բանաձևերի բովանդակությունն արդեն բազմակողմանիորեն քննարկվել և քննադատվել է տարբեր մակարդակներով, բավարարվենք միայն մի քանի առանցքային թերացումներ մատնանշելով.
1. նախագծերում կիրառված տերմինաբանությունը հակասում է հակամարտությունների կարգավորման ոգուն, ունի վառ արտահայտված միակողմանի բնույթ և խտրական վերաբերմունք հակամարտության կողմերի նկատմամբ,
2. բանաձևերը չեն ներառում խնդիրների հետ կապված ԼՂՀ իշխանությունների, քաղաքացիական հասարակության մոտեցումները` չնայած այն հանգամանքին, որ դրանք ուղղակիորեն առնչվում են ԼՂՀ քաղաքացիների ճակատագրին,
3. Սարսանգի ջրամբարին առնչվող բանաձևի նախագիծը, մասնավորապես, հումանիտար խնդրի քաղաքականացման վառ դրսևորում է, ինչը ոչ միայն որևէ կերպ չի նպաստում տվյալ խնդրի կարգավորմանը, այլ ընդհակառակը` նվազեցնում է նման խնդիրների կարգավորման հնարավորությունը:
Այս շարքը կարելի է շարունակել, սակայն ի թիվս ներկայացվող տարբեր դրույթների՝ ԵԽԽՎ հակահայկական բանաձևերի դեմ ուղղված ամենակարևոր հակափաստարկն այն է, որ դրանք կարող են դառնալ տարածաշրջանի հերթական անկայունացման պատճառ: ԵԽԽՎ խորհրդարանականները, ովքեր բավական հեռու են մեր տարածաշրջանային իրողություններից, հազիվ թե հասկանում են, որ աղմկահարույց այդ նախագծերը հաստատվելու դեպքում անգամ աննշան առաջընթաց չեն կարող ապահովել Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում: Դրանք կարող են դառնալ միայն Ալիևի ոգևորության ևս մեկ առիթ, և, ինչպես փորձն է ցույց տալիս, դա արտահայտվում է սահմանային լարվածության նոր աճով` հանգեցնելով զոհերի, այդ թվում քաղաքացիական անձանց շրջանում:
Ժամանակն է, որ ԵԽԽՎ խորհրդարանականներն առավել խորը մտածեն սեփական քայլերի հնարավոր հետևանքների վերաբերյալ, որպեսզի չդառնան անմեղ զոհերի սպանության մեղսակից: Ինչ վերաբերում է ԵԽԽՎ հայկական պատվիրակությանը, ապա որպես ԵԽԽՎ լիիրավ անդամներ՝ հենց խորհրդարանականները կարող են հանդես գալ ԵԽԽՎ բարեփոխումների նախաձեռնությամբ, ինչը կառույցին հնարավորություն կտա չշեղվելու իր առաքելությունից և առավել արդյունավետ լուծելու իր առջև դրված խնդիրները:

Антиармянские проекты резолюций как результат упущений со стороны ПАСЕ
26 января на зимней сессии ПАСЕ будут поставлены на голосование два, мягко говоря, необъективных проекта резолюций, относящихся к Карабаху. В случае их утверждения они не будут иметь никакой обязательной юридической силы и ничего не смогут продиктовать ни Армении, ни НКР. Тем не менее, включение подобных проектов в повестку ПАСЕ само по себе достаточно тревожный знак, учитывая односторонний характер проектов резолюций и положенные в основу их подготовки достаточно серьезные упущения.
Так, ПАСЕ является самым старым в мире форматом международного парламентского сотрудничества, что лишь увеличивает ожидания по качеству и эффективности принятых ПАСЕ решений. Действительность, к сожалению, выглядит немного по-другому. То, что ПАСЕ, которая никогда не имела и не имеет миссию урегулирования конфликтов, поиска политических решений, посреднической деятельности, используется при помощи депутатов, обслуживающих различные интересы, для вмешательства в процесс урегулирования карабахского конфликта, довольно-таки проблематично. Даже забыв на мгновение о содержании подготовленных депутатами ПАСЕ докладов (которые ложатся в основу соответствующих проектов резолюций), необходимо отметить, что подготовка любого доклада, относящегося к урегулированию карабахского конфликта, принятие резолюций, заявлений (даже если бы они являлись проармянскими), по сути, является грубейшим нарушением лежащего в основе деятельности европейских структур ключевого принципа непрепятствования работам друг друга.
О подобном нарушении свидетельствует хотя бы то обстоятельство, что докладчики работали без консультаций с сопредседателями Минской группы ОБСЕ, без учета подходов последних. Между тем, именно Минской группе уже около двух десятков лет доверен мандат урегулирования конфликта, и, кроме них, кто-либо вряд ли лучше владеет всеми нюансами карабахского конфликта и переговорного процесса. Не имея ни опыта урегулирования конфликтов, ни зная об особенностях карабахского конфликта, ПАСЕ, по сути, не только не может каким-либо образом способствовать политическому урегулированию конфликта (речь не идет о гуманитарных вопросах), но, наоборот, – своими инициативами лишь воспрепятствует деятельности Минской группы ОБСЕ. Возможно, на предотвращение подобных неконструктивных шагов ПАСЕ направлены совместные заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ, сделанные ими в ноябре прошлого года и за несколько дней до начала зимней сессии – 22-го января, в которых подчеркивается, что именно МГ и принадлежит мандат урегулирования конфликта. Более того, в последнем заявлении сопредседатели направили депутатам ПАСЕ явный призыв "не предпринимать таких шагов, которые навредят мандату Минской группы ОБСЕ или осложнят переговорный процесс". То, что Минская группа ОБСЕ уже выступает с откровенно критическим посланием, с одной стороны доказывает, что ее партнер – ПАСЕ - на этот раз действительно перешел свои границы, вмешиваясь в полномочия МГ. С другой стороны это свидетельствует о том, что подобные деструктивные шаги могут иметь отрицательные последствия с точки зрения урегулирования конфликта.
Что касается содержания включенных в повестку зимней сессии ПАСЕ проектов резолюций, – они уже по справедливости успели получить характеристику как "антиармянские". Учитывая, что содержание данных проектов резолюций было обсуждено и подвергалось критике на различных уровнях, удовлетворимся лишь указанием нескольких ключевых упущений:
1. Употребляемая в проекте терминология противоречит духу урегулирования конфликтов и имеет ярко выраженный односторонний характер, а также дискриминационное отношение к одной из сторон конфликта,
2. Проекты резолюций не включают в себя подходы властей, гражданского общества НКР, несмотря на то обстоятельство, что они непосредственно касаются судеб граждан НКР.
3. В частности, относящийся к Сарсангскому водохранилищу проект резолюции является ярким проявлением политизации гуманитарной проблемы, что не только никоим образом не способствует урегулированию данной проблемы, но, наоборот, уменьшает вероятность урегулирования подобных проблем.
Этот ряд можно продолжить, однако в числе представляемых различных положений основной контраргумент, направленный против антиармянских проектов резолюций ПАСЕ, состоит в том, что они могут стать очередной причиной дестабилизации региона. Депутаты ПАСЕ, которые находятся достаточно далеко от наших региональных реалий, вряд ли понимают, что эти "громкие" проекты в случае их утверждения не смогут обеспечить даже незначительный прогресс в процессе урегулирования карабахского конфликта. Они лишь могут стать еще одним поводом для восторга Алиева, что, как показывает опыт, проявляется новым усилением приграничной напряженности в регионе, приводя к жертвам, в том числе и среди гражданского населения.
Настало время, чтобы депутаты ПАСЕ глубже задумались бы о возможных последствиях собственных шагов, чтобы не стать соучастниками убийств невинных жертв. Что касается армянской делегации ПАСЕ, то как полноправные члены ПАСЕ именно депутаты могут выступить с инициативой реформ этой структуры, что даст возможность ПАСЕ не отклоняться от своей миссии и более эффективно решать поставленные перед ней задачи.