ԱՄՆ-ի Հայ փաստաբանների ասոցիացիան ստանձնել է ԼՂՀ միջազգային ճանաչմանն ուղղված իրավական առաքելություն
ԱՄՆ-ի Հայ փաստաբանների ասոցիացիայի՝ ABA-ի 17 անդամից բաղկացած կառավարիչների խորհուրդը վերջերս բանաձև է ընդունել, որով նշվում է, որ կազմակերպության պաշտոնական քաղաքականությունն է աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության՝ որպես անկախ ու ինքնիշխան պետության միջազգային ճանաչմանը։
Այդ մասին հայտնում է The Armenian Weekly-ն: Շեշտելու համար ասոցիացիայի հանձնառությունն Արցախի քաղաքացիների ինքնորոշման իրավունքն ապահովելու հարցում՝ կառավարիչների խորհուրդը ևս մի բանաձև է ընդունել՝ 26 տարվա իր գոյության ընթացքում առաջին անգամ փոխելով առաքելության տեքստը և նշելով, որ կազմակերպության հիմնարար նպատակն է ձեռնարկել միջազգային օրենքով թույլատրվող բոլոր քայլերն Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչումն ապահովելու համար և պաշտպանել Արցախի Հանրապետության ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
Պատմական բանաձևի ընդունման առիթով Հայ փաստաբանների ասոցիացիայի նախագահ Հարի Տիգրանյանն ասել է. «Հայկական փաստաբանական ասոցիացիայի անդամները երդվում են ուս ուսի կանգնել Արցախում իրենց եղբայրների և քույրերի կողքին և իրենց իրավական փորձն են առաջարկում նրանց Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության միջազգային ճանաչմանը հասնելու գործում։ Մենք կոչ ենք անում ողջ աշխարհում գտնվող հայկական կազմակերպություններին միանալու այս ջանքերին»։

US Armenian Bar Association launched a Legal Mission for the International Recognition of NKR
The Governing Council of the Armenian Bar Association of the USA, composed of 17 members, recently adopted a resolution in which it noted that the official policy of the organization is to promote  the international recognition of Nagorno-Karabakh Republic as an independent and sovereign state, tert.am reports referring to The Armenian Weekly.
Stressing the commitment of the Association in the issue of self-determination of the citizens of Artsakh, the Governing Council adopted another resolution, for the first time of its 26 years of existence changing the the text of the mission, and noted that the fundamental purpose of the organization is to take all steps, in accordance with international law, to ensure the recognition of independence of the Republic of Artsakh, and to protect people's right to self-determination of the Artsakh Republic.
On the occasion of the adoption of the historic resolution, the Chairman of the Armenian Bar Association of the USA (ABA) Harry Tigranian said: "Members of the Armenian Bar Association vow to stand shoulder to shoulder with their brothers and sisters in Artsakh, and offer their legal expertise in achieving international recognition of the territorial integrity and sovereignty of Artsakh Republic. We call on the Armenian organizations around the world to join forces. "