Թուրքիան ավելի շատ գումար է պահանջում ԵՄ-ից
Թուրքիան Եվրոպական միությունից ավելի շատ գումար է պահանջում երկրում փախստականների պայմանները բարելավելու համար, քան ավելի վաղ համաձայնեցվել էր։ Ինչպես նշում է DW-ն, այս մասին հայտնել է գերմանական Die Welt պարբերականը։
«Անկարան այժմ 5 միլիարդ եվրո է պահանջում, բայց մենք պատրաստ ենք տալ խոստացված 3 միլիարդը», - ասել է եվրոպացի դիվանագետը։ Այնուամենայնիվ, ԵՄ-ի ներսում առկա տարաձայնությունների, հատկապես Իտալիայի բողոքների ֆոնին այս գումարը դեռևս չի վճարվել։
Die Welt պարբերականը նաև նշում է, որ խնդիրը կայանում է նրանում, որ Անկարան ցանկանում է ավելի մեծ դերակատում ունենալ այդ գումարի ծախսման հարցում, մինչդեռ Բրյուսելը ուզում է, որ այդ գումարն օգտագործվի կոնկրետ ծրագրերի համար, ինչպիսին է, օրինակ, դպրոցների կառուցումը։ ԵՄ-ն նաև ցանկանում է վերահսկել վճարումների գործընթացը` վստահ լինելու համար, որ գումարը հասնում է փախստականներին։

Turkey wants more money from EU for refugee aid
Turkey is demanding considerably more money from the European Union than was previously agreed to help improve conditions for refugees in the country, according to DW, German daily "Die Welt" reported.
"Ankara now wants 5 billion euros, but we are prepared only to give the promised 3 billion euros," a high-ranking EU diplomat told the paper.
However, no money has yet been paid amid wrangling within the EU, with Italy so far refusing to pay its share.
"Die Welt" said a further problem was that Ankara wanted to have more of a say in how the money was paid out, whereas Brussels wants the funds to be used for concrete projects, such as the building of schools. The EU also wants to maintain control of payments to ensure the money reaches refugees.