Ինչու՞ է Եվրոպան անտարբեր Թուրքիայում տեղի ունեցող զարգացումների նկատմամբ
Թուրքիայի իշխանությունները դիմել են Եվրամիությանը միգրացիոն ճգնաժամի համար նախատեսված ֆինանսական օգնությունը գրեթե կրկնապատկելու խնդրանքով: «Անկարան հիմա 5 մլրդ եվրո է պահանջում, բայց մենք պատրաստ ենք հատկացնել միայն 3 մլրդ եվրո»,- գերմանական Die Welt պարբերականին է հայտնել ԵՄ դիվանագիտական շրջանակներում իրազեկ աղբյուրը:
Հիշեցնենք, 2015-ի նոյեմբերի 29-ին Թուրքիա- ԵՄ գագաթաժողովի ժամանակ Բրյուսելը պարտավորվեց 3 մլրդ եվրո հատկացնել Թուրքիային` փախստականների հումանիտար կարիքները հոգալու և նրանց իր տարածքում պահելու համար: Սակայն, Թուրքիան մինչ այժմ խոստացված գումարից ոչ մի տրանշ չի ստացել. Իտալիան արգելափակել է ԵՄ այդ որոշումը, քանի որ կարծում է, որ Անկարան բավարար միջոցներ չի ձեռնարկել սահմանային հսկողությունն ուժեղացնելու և միգրանտների հոսքը կասեցնելու ուղղությամբ: Բրյուսելում ցանկանում են նաև վերահսկել հստակ ծրագրերի իրականացման համար նախատեսված այդ գումարների տնօրինում: Կողմերի միջև բանակցությունները դժվարանում են նաև այն պատճառով, որ Անկարան պահանջում է գումարները հատկացնել միանգամից, իսկ Բրյուսելում պատրաստ են դա կատարել փուլ առ փուլ: Եվ մինչ կողմերը փորձում են համաձայնության գալ այս հարցի շուրջ, Անկարայում կարծես թե որոշել են, որ Բրյուսելը միգրացիոն ճգնաժամը հաղթահարելու գործում թուրքական օգնության համար պետք է ավելին վճարի: Ինչպես ասվում է` «ախորժակն ուտելիս է բացվում»:
Նշենք, որ նոյեմբերին ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` Բրյուսելը միգրանտների հոսքը կասեցնելու դիմաց Անկարային բացի ֆինանսական օգնությունից խոստացել է նաև վերսկսել Թուրքիայի ԵՄ անդամակցության շուրջ բանակցությունները և առանց վիզային ռեժիմ սահմանել Թուրքիայի քաղաքացիների համար:
Սակայն, հարկ է նշել, որ սա Թուրքիա-ԵՄ միգրացիոն գործարքի միայն երևացող կողմն է: Իր օգնության համար Անկարան նաև թույլտվություն է ստացել անպատիժ գործելու ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ միջազգային հարթակներում, քանի որ իր քայլերի համար ոչ ոք չի պատրաստվում քննադատել իրեն: Եվ, ի տարբերություն գործարքի տեսանելի մասի, այս առումով Բրյուսելն իր պարտավորություններն արդեն կատարել է:
Ստեղծված իրավիճակը բավական դիպում է գնահատել Նոբելյան մրցանակակիր, աշխարհահռչակ գրող Օրհան Փամուկը՝ Hurriyet Daily News-ին տված հարցազրույցում. «Նրանք մոռացել են իրենց արժեքները: ԵՄ-ն միգրացիոն ճգնաժամի հաղթահարման գործում ունեցած համագործակցության պատճառով աչք է փակում Թուրքիայում ժողովրդավարության վիճակի և մամուլի ազատության վրա»: Ըստ նրա՝ միգրացիոն ճգնաժամը և «Իսլամական պետության» դեմ պայքարը կապել են ԵՄ ձեռքերը:

Почему Европе все равно, что происходит внутри Турции?
Власти Турции обратились к Евросоюзу с просьбой увеличить почти вдвое сумму финансовой помощи для борьбы с миграционным кризисом. "Анкара хочет теперь €5 млрд, но мы готовы выделить ей только обещанные €3 млрд", - немецкому изданию Die Welt рассказал источник и дипломатических кругах ЕС. 29 ноября 2015 года Турция и ЕС договорились о предоставлении Анкаре трех млрд евро для поддержки беженцев  в Турции и сдерживания потока мигрантов в Европу. Однако из обещанных €3 млрд еще ни один транш Турция не получила: выплату заблокировала Италия, по мнению которой Анкара не принимает необходимых мер для ограничения потоков мигрантов в Европу.
Между тем ситуация осложняется еще и другими факторами. Так, ЕС хочет контролировать расход средств, которые, по мнению еврочиновников, должны выделяться только на конкретные проекты, и это конечно не нравится Анкаре, пишет РБК. Анкара еще и требует единовременной выплаты, а Брюссель настаивает, что помощь будет выделяться поэтапно. И пока стороны пытаются договориться по этим вопросам, Aнкара решила, что для помощи преодолению миграционного кризиса может потребовать больше. Напомним, что в ноябре, помимо финансовой помощи, Брюссель в обмен на содержание потока мигрантов выразил готовность возобновить переговоры о вступлении Турции в ЕС и ускорить введение безвизового режима​ для турецких граждан.
Однако это только видимая сторона сделки Анкары и Брюсселя по миграционному кризису. Анкара из этой сделки получила еще и возможность безнаказанно действовать как внутри своей страны, так и на международной арене: ведь Европа будет молчать...
"Они забыли все свои ценности. ЕС закрывает глаза на состояние демократии в Турции, на свободу печати из-за сотрудничества по миграционному кризису. Миграционный кризис и борьба с "Исламским государством" связали Европе руки", - в интервью газете Hurriyet Daily News сказал нобелевский лауреат, всемирно известный писатель Орхан Памук, который раскритиковал позицию Евросоюза в отношении демократических прав и свобод в Турции, предает ТАСС. Памук сравнил отношение ЕС к Турции с отношением, которое было когда-то к Саудовской Аравии у Запада. "Если Турция делает то, что нам нужно, то нам все равно, что там происходит у нее внутри", - сказал Памук.