Դամասկոսն Անկարայից պահանջում է դադարեցնել Սիրիայի ինքնիշխանության խախտումը
Թուրքական հրետանին գնդակոծել է սիրիական Լաթաքիայի հյուսիսում գտնվող Ջաբալ-Օթեյրա շրջանը, ինչի արդյունքում տուժել են խաղաղ բնակիչներ, հայտնում է սիրիական Sana գործակալությունը:
«Սիրիայի կառավարությունը նման գործողությունները համարում է միջազգային օրենսդրության անմիջական խախտում և հանցագործություն Սիրիայի խաղաղ քաղաքացիների հանդեպ: Կառավարությունը պահանջում է դադարեցնել Սիրիայի ինքնիշխանության խախտումը և հարգել միջազգային օրենքները»,- ասվում է սիրիական ԱԳՆ տարածած հայտարարության մեջ:
Սիրիայի ԱԳՆ-ն այս կապակցությամբ կոչ է արել միջազգային հանրությանը ճնշում գործադրել Թուրքիայի վրա և նախազգուշացրել է, որ Դամասկոսն իրեն իրավունք է վերապահում ցանկացած պահի ցանկացած ձևով պատասխանել Թուրիքայի նմանօրինակ գործողություններին:

Власти Сирии потребовали от Турции прекратить нарушать суверенитет страны
Турецкая армия обстреляла из тяжёлой артиллерии приграничный район Джебаль Атера на севере провинции Латакия, что привело к жертвам среди местного мирного населения, сообщает агентство Sana со ссылкой на официальный источник в МИД Сирии.
Правительство САР считает акт обстрела со стороны Турции грубым нарушением норм международного права и преступлением против мирного населения Сирии. Оно требует от турецких властей уважать Устав ООН и прекратить нарушать суверенитет САР.
Источник призвал международное сообщество оказать давление на турецкое правительство, чтобы остановить преступления подобные вышеописанному, и в полной мере соблюдать свои правовые обязательства в качестве члена Организации Объединенных Наций.
Сирия оставляет за собой право по собственному усмотрению в любое время и любыми способами ответить на это гнусное преступление.