Մերկելը կրկին Անկարայի օգնության կարիքն ունի
Սիրիայի կառավարական զորքերի կողմից Հալեպի պաշարման հետևանքով Թուրքիայի սահմանին միգրանտների հերթական կուտակման ֆոնին Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը կրկին հայացքը ուղղել է դեպի Անկարա: Անկարայում Մերկելը  հանդիպում է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուի հետ:
Սա Մերկելի արդեն երկրոդ այցն է Թուրքիա վերջին 4 ամսվա ընթացքում: Այցի ընթացքում ենթադրվում է, որ Մերկելը պետք է փորձի համոզել թուրքական իշխանություններին ձեռնարկել այնպիսի միջոցառումեր, որ այդ միգրանտները չհայտնվեն Եվրոպայում: «Մենք Թուրքիայից սպասում ենք միջոցների ձեռնարկում Էգեյան ծովով դեպի Հունաստան անօրինական միգրացիայի կանխարգելման դեմ: Փոխարենը մենք պետք է օգնենք Թուրքիային բարելավել միգրանտների վիճակն իր տարածքում», - կանցլերի աշխատակազմի ղեկավար Պիտեր Ալտմաերի խոսքերը մեջ բերում է Bloomberg գործակալությունը:
Թուրքիա Մերկելի այցին նախորդել էին Ստրասբուրգում Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ միգրացիոն ճգնաժամի և դրա հաղթահարման ուղիների վերաբերյալ խորհրդակացությունները: Օլանդն ու Մերկելը համաձայնության էին եկել, որ Եվրահանձնաժողովի կողմից առաջադրված պլանը, որը նախատեսում է նաև դեպի Եվրոպա միգրացիոն հոսքը կանխելու համար Թուրքիային ֆինանսական օգնության տրամադրում, առաջնային է: Հիշեցնենք, որ 2015 թվականի նոյեմբերի վերջին Մերկելի ակտիվ քարոզարշավի շնորհիվ ԵՄ-ն համաձայնեց միգրանտներին Թուրքիայի տարածքում պահելու համար վերջինիս 3 մլրդ եվրո ֆինանսական օգնություն տրամադրել, սակայն Անկարան հայտարարեց ևս 2 մլրդի անհրաժեշտության մասին:
Վերջին շրջանում Թուրքիան, որն սիրիական հակամարտության սկզբից ընդունել է մոտ 2,5 մլն փախստական, Սիրիայի հետ սահմանը փակ է պահում, ինչը մարդասիրական կազմակերպությունների փոխացմամբ աղետալի վիճակ է ստեղծել: Եվրամիությունը պնդում է, որ Թուրքիան բաց պահի իր սահմանները փախստականների համար, սակայն միևնույն ժամանակ ճնշում է գործադրում Անկարայի վրա, որպեսզի վերջինս կանգնեցնի փախստականների հոսքը Եվրոպա:

Ангела Меркель срочно прибыла в Турцию
На фоне очередного скопления сирийских беженцев на границе с Турцией внимание канцлера Германии Ангелы Меркель снова приковано к Турции. Канцлер Германии Ангела Меркель планирует 8 февраля встретиться в Анкаре с лидерами Турции - президентом Реджепом Тайипом Эрдоганом и премьер-министром Ахметом Давутоглу. Это ее второй визит в Турцию за последние 4 месяца. Ожидается, что Меркель будет уговаривать Анкару предпринять необходимые меры, чтобы беженцы, прибывающие в Турцию, не оказались в Европе. "Мы ожидаем от Турции принятия мер против нелегальной миграции через Эгейское море в Грецию. Взамен мы должны помочь Турции справиться с проблемой мигрантов на ее территории ", - приводит слова руководителя администрации аппарата немецкого канцлера Питер Альтмаер агентство Bloomberg.
Напомним, миграционный кризис и пути его преодоления Меркель накануне обсудила с президентом Франции Франсуа Олландом в Страсбурге. Лидеры Франции и Германии подтвердили, что план выхода из миграционного кризиса, принятый Еврокомиссией, является приоритетным. Этот план включает также и выделение финансовой помощи Турции, чтобы она ограничила поток прибывающих в Европу беженцев. Брюссель по настаиванию Меркель планирует предоставить Турции 3 миллиарда евро помощи в обмен на содействие Анкары в остановке потока беженцев в ЕС.
Анкара уже заявила, что поможет беженцам, скопившим на границе с Турцией после наступления войск Асада на город Алеппо, но до сих пор не открыла для них свои границы. Гуманитарные организации уже заявляют об "отчаянной" ситуации, передает РБК. Евросоюз настаивает, что Турция обязана сохранять свои границы открытыми для перемещенных лиц, но в то же время ЕС также оказывает давление на Анкару, чтобы остановить приток беженцев в Западную Европу.