Բոսնիայում բողոքում են հիջաբ կրելու արգելքի դեմ
Բոսնիայում շուրջ 2000 կին է բողոքի դուրս եկել օրերս ընդունված օրենքի դեմ, որով արգելվում է մուսուլմանական գլխաշորեր կրել դատարաններում և այլ իրավապահ կառույցներում: Այս մասին հաղորդում է BBC-ն:
Երկրի գերագույն դատական խորհրդի սահմանած արգելքը վերաբերում է բոլոր կրոնական խորհրդանիշներին, սակայն դրանում առանձնակի ուշադրություն է դարձվում հիջաբի խնդրին: Ցույցի մասնակից կանայք երթ են իրականացրել Բոսնիայի մայրաքաղաք Սարաևոյում: Նրանցից ոմանք կրել են պաստառներ, որոնց վրա գրված է եղել. «Հիջաբն իմ իրավունքն է»: Նման արգելի սահմանումը քննադատել են նաև բազմաթիվ մուսուլման առաջնորդներ՝ այն որակելով  անարգանք մահմեդականների պատվի, անձի և ինքնության նկատմամբ»:
Բոսնիայի կոմունիստական իշխանությունների կողմից հիջաբ կրելն արգելված է եղել միչև 1992թ., երբ երկիրը դեռևս նախկին Հարավսլավական հանրապետության մաս էր կազմում: Մուսուլմանները կազմում են Բոսնիայի 3.8 միլիոն բնակչության 40%-ը: Բնակչության մյուս մասը կազմում են ուղղափառները և կաթոլիկները:

Босния: протесты против запрета на хиджаб
Около двух тысяч боснийских женщин устроили акцию протеста против запрета на ношение традиционных исламских головных платков в помещении суда и в других госучреждениях судебной системы. Запрет относится к любым религиозным символам, однако в нем отдельно упоминается хиджаб. Демонстрация прошла по улицам столицы страны Сараево, сообщает ВВС.
Ношение хиджаба было запрещено еще властями социалистической Югославии, в состав которой Босния входила до 1992 года.
Нынешние протесты в Сараево - реакция на недавнее решение Высшего судебного совета Боснии, в обязанности которого входит надзор за судебными инстанциями в стране. Совет принял решение запретить любые религиозные символы в судебных учреждениях. Некоторые участницы демонстрации несли лозунги "Хиджаб – это мое право".
Организатор протеста Самира Зунич Велагич заявила, что запрет хиджабов представляет собой серьезную атаку на честь, убеждения и идентичность мусульман, и даже нацелен на то, чтобы лишить мусульманских женщин права на работу.
Запрет был также осужден лидерами религиозными и политическими лидерами боснийских мусульман. Мусульмане составляют около 40% населения Боснии, в которой проживает 3,8 млн человек. Остальная часть населения страны – в основном православные и католики.