Շվեդիայի արտգործնախարարը բացառում է ԼՂ հակամարտության ռազմական լուծումը
Շվեդիան պատրաստ է աջակցել Հայաստանին, Արևելյան գործընկերությանն ու ամբողջ տարածաշրջանին: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգոտ Վալստրյոմը:
Վերջինս նշեց, որ ինքը Հայաստանում առաջին անգամ է, շնորհակալություն հայտնեց լավ ընդունելության համար, ապա ասաց, որ այցը Երևան վկայում է հենց այն մասին, որ իրենք պատրաստ են սատարել Հայաստանին՝ Արևելյան գործընկերության հետ համագործակցելու հարցում:
«Գնահատում եմ այս առիթը՝ ավելի շատ բան սովորելու համար: Կան ընդհանրություններ, որ մենք ունենք, մենք բարելավելու ենք մեր դիվանագիտական շփումները, ինչը մեծ հնարավորություն է ընձեռում ապագա համագործակցության համար՝ դա կլինի առևտրային, թե կոմերցիոն հնարավորությունների տեսքով»,- նշեց Մարգոտ Վալստրյոմը:

Henrik Montgomery / TT
In her address to reporters after a meeting with FM Edward Nalbandian, Sweden’s foreign minister Margot Wallström expressed her country’s support to the peaceful negotiations around Karabakh, ruling out any military solution to Karabakh conflict.
According to Wallström her visit to Armenia is a good opportunity to get more closely familiarized with the country’s perceptions of the long-lasting land dispute.
She emphasized the need of investing maximum efforts in ruling out an escalation, expressing hope that a final peace will be achieved under the umbrella of the OSCE Minsk Group, the international mission tasked to mediate peace between the conflicting parties.