Հայաստանի մարզական պատվիրակությունը մեկնեց Լիլեհամեր
Հայաստանի մարզական պատվիրակությունը մեկնեց Լիլեհամեր, որտեղ փետրվարի 12-ին կմեկնարկեն ձմեռային պատանեկան երկրորդ Օլիմպիական խաղերը:
Հայաստանը ներկայացնելու են դահուկորդ Միքայել Միքայելյանը և գեղասահորդ Անաստասիա Գալուստյանը, ով թիմին կմիանա Մոսկվայից:
Հայաստանի մարզական պատվիրակության ղեկավարն է Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի սպորտի բաժնի պետ Գագիկ Բոլշիկյանը:
Ձմեռային պատանեկան երկրորդ Օլիմպիական խաղերը կանցկացվեն նորվեգական Լիլեհամեր քաղաքում, որն իր պատմության ընթացքում երկրորդ անգամ է հյուրընկալում Խաղերը: Դեռևս 1994 թվականին Լիլեհամերն ընդունել էր 15-րդ ձմեռային Օլիմպիական խաղերը: 2016 թվականի պատանեկան խաղերը հյուրընկալելու միակ հայտը ներկայացրել էր հենց Լիլեհամերը: 2011 դեկտեմբերի 7-ին պաշտոնապես հայտարարվեց, որ երկրորդ պատանեկան Խաղերը կանցկացվեն նորվեգական այս քաղաքում: Լիլեհամերը դարձավ երկրորդ քաղաքն Ինսբրուքից հետո, որը կընդունի թե ձմեռային Օլիմպիական խաղերը և թե պատանեկան Խաղերը: Լիլեհամերի պատանեկան Օլիմպիական խաղերի բացման պաշտոնական արարողության ժամանակ խաղերի կրակը կվառի Նորվեգիայի արքայադուստր Ինգրիդ Ալեքսանդրան, ինչպես իր հայրը՝ թագաժառանգ արքայազն Հաակոնը, 1994 թվականի Օլիմպիական խաղերի բացման ժամանակ:

Спортивная делегация Армении отправилась в Лиллехаммер
Спортивная делегация Армении отправилась в Лиллехаммер, где 12-го февраля стартуют вторые зимние юношеские Олимпийские игры, сообщает пресс-служба НОК Армении.
Армению на Играх представят - лыжник Микаел Микаелян и фигуристка Анастасия Галустян, которая присоединится к команде в Москве.
Спортивной делегацией Армении руководит начальник отдела спорта Национального олимпийского комитета Армении Гагик Болшикян.
Вторые зимние юношеские Олимпийские игры пройдут в норвежском городе Лиллехаммер во второй раз. Еще в 1994–м году Лиллехаммер принимал 15-е зимние Олимпийские игры. На проведение юношеских Игр 2016-го года единственную заявку подал именно Лиллехаммер. 7-го декабря 2011-го года было официально объявлено, что вторые юношеские Игры пройдут в этом норвежском городе. Лиллехаммер стал вторым городом после Инсбрука, который примет и зимние Олимпийские игры, и юношеские Игры. Во время официальной церемонии открытия юношеских Олимпийских игр в Лиллехаммере огонь Игр зажжет принцесса Норвегии Ингрид Александра. На открытии Олимпийских игр 1994-го года это сделал ее отец, наследный принц Хокон.