Հայաստանի մարզական պատվիրակությունը մեկնեց Լիլեհամեր
Հայաստանի մարզական պատվիրակությունը մեկնեց Լիլեհամեր, որտեղ փետրվարի 12-ին կմեկնարկեն ձմեռային պատանեկան երկրորդ Օլիմպիական խաղերը:
Հայաստանը ներկայացնելու են դահուկորդ Միքայել Միքայելյանը և գեղասահորդ Անաստասիա Գալուստյանը, ով թիմին կմիանա Մոսկվայից:
Հայաստանի մարզական պատվիրակության ղեկավարն է Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի սպորտի բաժնի պետ Գագիկ Բոլշիկյանը:
Ձմեռային պատանեկան երկրորդ Օլիմպիական խաղերը կանցկացվեն նորվեգական Լիլեհամեր քաղաքում, որն իր պատմության ընթացքում երկրորդ անգամ է հյուրընկալում Խաղերը: Դեռևս 1994 թվականին Լիլեհամերն ընդունել էր 15-րդ ձմեռային Օլիմպիական խաղերը: 2016 թվականի պատանեկան խաղերը հյուրընկալելու միակ հայտը ներկայացրել էր հենց Լիլեհամերը: 2011 դեկտեմբերի 7-ին պաշտոնապես հայտարարվեց, որ երկրորդ պատանեկան Խաղերը կանցկացվեն նորվեգական այս քաղաքում: Լիլեհամերը դարձավ երկրորդ քաղաքն Ինսբրուքից հետո, որը կընդունի թե ձմեռային Օլիմպիական խաղերը և թե պատանեկան Խաղերը: Լիլեհամերի պատանեկան Օլիմպիական խաղերի բացման պաշտոնական արարողության ժամանակ խաղերի կրակը կվառի Նորվեգիայի արքայադուստր Ինգրիդ Ալեքսանդրան, ինչպես իր հայրը՝ թագաժառանգ արքայազն Հաակոնը, 1994 թվականի Օլիմպիական խաղերի բացման ժամանակ:

Armenia’s Sports Delegation Leaves for Lillehammer
Armenia’s sports delegation has left for Lillehammer where on February 12 the II Winter Youth Olympic Games will kick off.
Armenia will be represented there by skier Mikael Mikaelyan and figure skater Anastasia Galustyan who will join the team from Moscow.
The Armenian sports delegation is led by the head of the sports department of the National Olympic Committee of Armenia, Gagik Bolshikyan.
The second Winter Youth Olympic Games will be held in the Norwegian town Lillehammer which will host Olympics for the second time in its history. In 1994 Lillehammer hosted the XVII Winter Olympic Games and it was the only candidate to put its bid for the 2016 Youth Olympics. On December 7, 2011 it was officially announced as the host city of the Olympics. Lillehammer is the second city after Innsbruck to host both Winter Olympics and Youth Olympics. During the opening ceremony Princess Ingrid Alexandra of Norway will light the Olympic flame as her father Crown Prince Haakon, did in 1994.