Նախագահն ընդունել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, Ասիայի և խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի գործադիր քարտուղար Շամշար Ախթարին:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և ՄԱԿ-ի Ասիայի և խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի միջև համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Հանրապետության Նախագահը կարևորել է վերոնշյալ հանձնաժողովի գործունեությունը և մեր երկրի անունից պատրաստակամություն հայտնել զարգացնել այդ կառույցի հետ փոխգործակցությունը:
Նշելով, որ այսօր Ասիայի և խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանը կանգնած է լուրջ մարտահրավերների առջև, ինչը էապես խոչընդոտում է տնտեսական զարգացմանը, Սերժ Սարգսյանը կարևորել է միջազգային հանրության կողմից ակտիվ ջանքերի գործադրումը՝ ձևավորելու համընդգրկուն օրակարգ, մշակելու համապատասխան ծրագիր, որն ունակ կլինի արձագանքելու և դիմակայելու այդ մարտահրավերներին: ՀՀ Նախագահը վստահեցրել է, որ Հայաստանը պատրաստ է իր համեստ մասնակցությունն ունենալու այդ գործում և մեծապես կարևորել է հանձնաժողովի հետ փոխգործակցությունը՝ որպես քննարկումների լավ հարթակ:
Շամշար Ախթարը, համակարծիք լինելով տարածաշրջանի իրավիճակին ՀՀ Նախագահի տված գնահատականի հետ, ընդգծել է, որ լավատեսորեն է տրամադրված ապագայի նկատմամբ և շնորհակալ է Հայաստանի համագործակցության պատրաստակամության համար:
Նա ներկայացրել է տարածաշրջանում կայուն աճ ապահովելու, այդ նպատակով անհրաժեշտ խթանիչ միջոցառումներ ձեռնարկելու ուղղությամբ Հանձնաժողովի առաջիկա ծրագրերը՝ կարևորելով տարածաշրջանի երկրների տնտեսական տեսլականը և քաղաքական հանձնառությունները:
Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել է տարածաշրջանային ինտեգրացիոն գործընթացների և համագործակցության զարգացումը:
Անդրադարձ է եղել նաև դեպի ծով ելք չունեցող երկրներին վերաբերող հարցերին և այդ համատեքստում՝ ՄԱԿ-ի Ասիայի և խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի կողմից իրականացվող ծրագրերին:

Президент Армении принял заместителя генсека ООН
Президент Серж Саргсян сегодня принял заместителя Генерального секретаря ООН, исполнительного секретаря Экономической и социальной комиссии ООН для Азии и Тихого океана Шамшад Ахтар, передает пресс-служба главы государства.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся сотрудничества между Арменией и Экономической и социальной комиссией ООН для Азии и Тихого океана. Президент Республики отметил важность деятельности вышеуказанной комиссии и от имени нашей страны выразил готовность развивать взаимодействие с этой структурой.
Отметив, что регион Азии и Тихого океана стоит перед серьезными вызовами, которые существенно препятствуют экономическому развитию, Серж Саргсян отметил важность приложения активных усилий со стороны международного сообщества для формирования всеобъемлющей повестки дня, разработки соответствующей программы, которая будет в состоянии реагировать на эти вызовы и противодействовать им. Президент РА заверил, что Армения готова внести свой скромный вклад в это дело и отметил большую важность взаимодействия с комиссией в качестве хорошей платформы для обсуждений.
Шамшад Ахтар, согласившись с оценкой, данной президентом РА ситуации в регионе, подчеркнула, что смотрит в будущее с оптимизмом и поблагодарила за готовность Армении к сотрудничеству.
Она представила предстоящие программы комиссии в направлении обеспечения в регионе устойчивого роста, осуществления с этой целью необходимых стимулирующих мероприятий, отметив важность экономического видения и политических обязательств стран региона.
На встрече стороны отметили важность региональных интеграционных процессов и развития сотрудничества.
Были также затронуты вопросы, касающиеся не имеющих выхода к морю стран и в этом контексте программ, осуществляемых Экономической и социальной комиссией ООН для Азии и Тихого океана.